Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  •  

     

Koncert Karnawałowy. CZAR OPERETKI

Koncert Karnawałowy. CZAR OPERETKI

 65 zł.

CZAR OPERETKI”

Hity operetkowe ale i niezwykle piękne arie, duety i sceny grupowe z mniej znanych operetek. Fragmenty z takich utworów scenicznych jak m.in. Bajadera i Księżniczka cyrkówka Kalmana, Bal w Sawoyu Abrahama, Dama od Maxima Sielickiego, czy Miłość Szejka Mariana Lidy i wiele, wiele innych.

„Ten wybór i znakomite wykonanie spowodowały, że publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny. Owacja na stojąco zmusiła występujących do wielu bisów. Był to piękny wieczór, pełen doskonałej muzyki i wspaniałej zabawy” (redaktor: Agnieszka Malatyńska)

 

Udział biorą:

Bogumiła DZIEL-WAWROWSKA /sopran/

Katarzyna LASKOWSKA /sopran/

Piotr RAFAŁKO /tenor/

Grzegorz Piotr KOŁODZIEJ /baryton/

Rubena SILVA /dyrygent/

Daniel KLUSEK /słowo o muzyce/ 

 

Bogumiła Dziel-Wawrowska

Sopran. W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu zagranicznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów. Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w 2008 roku III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Ukraina). Artystka występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych podczas międzynarodowych festiwali. W sezonie 2007/2008 występowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, a od marca 2009 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Kreowała główne role w następujących przedstawieniach: Cyrulik Sewilski Gioachina Rossiniego, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Wesoła wdówka Ferenca Lehára, Księżniczka czardasza Imre Kálmána. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. 

Katarzyna Laskowska

W latach 1995-2001, studiowała śpiew (sopran liryczny), u Pani prof. Janiny Skalik – wybitnej śpiewaczki i wieloletniego dziekana Akademii Muzycznej w Warszawie. W ramach dokształcania, brała udział w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych śpiewaków: p.Karczykowskiego, p. Panerai’a, p. Riciarelli.

Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Małgosi w op. „Jaś i Małgosia” Humperdincka, z którym odbyła tournée po Niemczech.

W 2004r. została laureatką pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Polska Muzyka Wokalna”.

Brała udział w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą : Włochy, Niemcy, Anglia, Francja , Hiszpania, Praga (Opera Praska – partia Louisy z op. „Louisa” Charpentiera), Szwajcaria, Słowacja. Współpracowała również ze scenami operetkowymi: z Operą Krakowską (”Wesoła Wdówka”), a od roku 2007r. z Operetką w Warszawie. Współpracuje z wieloma uznanymi filharmoniami, dyrygentami, orkiestrami, kompozytorami (głównie muzyki filmowej). Szczególnie cenna dla śpiewaczki jest współpraca z Michałem Lorencem, z którym nagrała muzykę m.in. do spektaklu „Irlandzkie Historie” dla Teatru im. Jaracza w Łodzi) oraz na zaproszenie kompozytora, brała udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Filmowej.

Artystka nagrała płytę wydawnictwa Warner Classics, z towarzyszeniem London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych – Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.

 

Piotr Rafałko

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38 Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał „Pieśń o Ziemi” Mahlera, 14 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie - Essen (partia tytułowa w „Orfeuszu” Monteverdiego) i 45 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej Osvaldasa Balakauskasa „La lointaine”. Na scenie operowej debiutował w „Krakowiakach i Góralach” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Narodowej w Warszawie(„Król Roger” Szymanowskiego, „Wesoła wdówka” Lehara). Śpiewał w teatrach operowych w Niemczech (Lubeka, Passau). Spośród wykonanych partii operowych najważniejsze to: Don Ottavio („Don Giovanni” Mozarta) Grimoaldo („Rodelinda” Haendla), Camille de Rosillon („Die lustige Witwe” Lehara) oraz Erzähler („The Rape of Lucretia” Brittena). Przez kilka sezonów solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Jest również solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Chętnie sięga do repertuaru rozrywkowego. Regularnie współpracuje z aranżerem i dyrygentem Janem Walczyńskim, pod którego kierownictwem wykonuje światowe standardy rozrywkowe i jazzowe. Jest też solistą zespołu alTango!, z którym od lat występuje w kraju i za granicą śpiewając zarówno przedwojenne jak i współczesne światowe przeboje tangowe.

 

Grzegorz Piotr Kołodziej


Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Naukę śpiewu rozpoczął w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a kontynuował w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Posiada stopień doktora sztuki muzycznej uzyskany w UMFC w Warszawie.
Jest laureatem Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1999), a także Nagrody Głównej w postaci recitalu w Londynie w pierwszej edycji Muzycznego Forum Młodych Gdańsk, 2005. Uczestniczył w licznych wokalnych kursach mistrzowskich, był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska. Debiutował jako student, wykonując Stabat Mater J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka. Operowym debiutem artysty była partia Figara w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999, poprzedzona rolą tytułową w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie. 
Współpracował m.in. z Operą Bałtycką, Krakowską, Wrocławską, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Izmiru (Turcja), Cappellą Gedanensis, Polską Filharmonią „Synfonia Baltica”, Teatrami Muzycznymi w Gdyni, Łodzi i w Lublinie. Koncertował w kraju i za granicą pod batutą wybitnych dyrygentów. W 2002 przy okazji realizacji opery Cosi fan tutte W. A. Mozarta zorganizowanej przez Opera Island (współpraca Opera Covent Garden i Nordisk TV) pracował z Jonathanem Millerem z Royal Opera House w Londynie. W jego repertuarze, oprócz wielu kreacji z oper i operetek, znajdują się utwory kaszubskie (płyta z Pieśniami Kaszub Południowych). Jest również cenionym wykładowcą w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. 

 

 

więcej Piątek, 24 stycznia 2020 godz. 19:00
Bajkowa Niedziela - koncert familijny

Bajkowa Niedziela - koncert familijny

 20/15
Bajkowa Niedziela
Koncert Familijny

Młodzi zagrają z Filharmonią!

Serdecznie zapraszamy na pierwszy koncert familijny z cyklu „Bajkowe niedziele”, podczas którego usłyszą Państwo największe hity z bajek i filmów animowanych (Kraina Lodu, Sing, Vaiana, Pokahontas i wiele innych) w aranżacjach Macieja Banachowskiego. Gościem koncertu będzie młody artysta Michał Krawczun, który zadebiutuje z własną aranżacją. 

W roli solistów wystąpią młodzi, obiecujący wokaliści w towarzystwie Orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara:
Paulina Łaga, reprezentująca Klub 7 Brygady Obrony Wybrzeża,
Kaja Bałyk z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk,
Dominika Knapik- uczennica Szkoły Muzycznej Yamaha, Roksana Kulińska- wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Artystycznej oraz uczestniczka zajęć w „Etiudzie”,
Milena Krumplewska oraz Hanna Kuszińska- reprezentantki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice.
Na scenie filharmonii wystąpi również wokalistka Katarzyna Wołoszyn, która wcieli się w najpopularniejsze postacie z polskich bajek i przygotuje muzycznie debiutujące solistki.
Koncert będzie zorganizowany przy współpracy z Młodzieżową Radą Artystyczną działającą przy Filharmonii, a nad całością przedsięwzięcia czuwać będzie Bogumiła Olejnik- pomysłodawczyni koncertu.  

Maciej BANACHOWSKI /dyrygent, aranżacje/
Michał KRAWCZUN /dyrygent, aranżacja/
Marek ROGALA /słowo o muzyce/
 
 
więcej Niedziela, 26 stycznia 2020 godz. 12:00
Koncert Karnawałowy. BO TO SIĘ ZWYKLE TAK ZACZYNA CZYLI OD PIOSENKI DO MUSICALU

Koncert Karnawałowy. BO TO SIĘ ZWYKLE TAK ZACZYNA CZYLI OD PIOSENKI DO MUSICALU

 70 zł.

Bo to sie zwykle tak zaczyna... czyli od piosenki do musicalu”

„ Bo to sie zwykle tak zaczyna...” to koncert, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne piosenki, jak Powróćmy jak za dawnych lat, Nigdy więcej, Dumka na dwa serca obok tak doskonale znanych tytułów musicalowych: My fair Lady, Chicago, West Side Story, Mamma mia, Upiór w operze tworzą malowniczą opowieść o rożnych odcieniach miłości tocząca się przy kawiarnianym stoliku, innym razem przy barze, a nawet w więzieniu.

Udział znakomitych artystów znanych z takich scen i estrad, jak m.in. Opera Wrocławska , Teatr Muzyczny ROMA , Teatr Muzyczny w Lublinie, Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Rampa w Warszawie a takze Filharmonia Dowcipu Waldemara Malickiego, którzy wystepują z towarzyszeniem chóru i orkiestry gwarantuje znakomitą zabawę, a jednocześnie wysoki poziom artystyczny.

Znakomitej muzyce towarzyszy oryginalna oprawa sceniczna, którą stanowią nie tylko elementy wystroju, lecz również pieczołowicie wkomponowane fragmenty filmów i animacje. Koncert ten, dzięki idealnie dobranemu repertuarowi, może być doskonałym mostem łączącym widzów wszystkich pokoleń.

Zapraszamy do spędzenia niezwykłego muzycznego wieczoru, wysłuchania najpiękniejszych melodii, które zna cały świat. 

Obsada :
Elzbieta KACZMARCZYK, Tomasz JANCZAK, Joanna KRĘŻEL, Julia IWASZKIEWICZ, Agnieszka TYRAWSKA, Dariya LAHOTSKA, Paulina JANCZAK, Julia BEDNARZ, Agnes ŁAZAROWICZ, Leopold STAWARZ, Rafał WRÓBLEWSKI, Tomasz MAZUR.
 
Szymon MAKOWSKI /dyrygent/

 

więcej Piątek, 7 lutego 2020 godz. 19:00
Koncert Karnawałowy. MIŁOŚĆ JAK Z NUT

Koncert Karnawałowy. MIŁOŚĆ JAK Z NUT

 55 zł.

Koncert Karnawałowy-Walentynkowy " Miłość jak z nut"

Niezwykły koncert pełen niezapomnianych światowych przebojów muzyki rozrywkowej. W pełnym emocji, wzruszeń i energii repertuarze zaprezentuje się Magdalena Meisel. Wokalistka znana z popularnych programów telewizyjnych m.in. "The Voice of Poland""Bitwa na głosy""Szansa na sukces", wystąpi z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod dyrekcją maestro Rubena Silvy.

W symfonicznych aranżacjach przygotowanych specjalnie na ten koncert przez Klaudiusza Janię usłyszymy największe przeboje "When I fall in love" Nat King Cole, "O mnie się nie martw" Kasi Sobczyk, "Power of love" Jennifer Rush, czy "Imagine" Johna Lennona i wiele innych.

 

Magdalena MEISEL /wokal/ 

Wokalistka znana z programu "Bitwa na głosy" w zwycięskiej grupie Piotra Kupichy z zespołu FEEL. Tam brawurowo wykonała "Time to say goodbay" oraz w finale "Białą armię" za co zyskała uznanie Jury oraz zapadła w pamięci widzów. Uczestniczka 3 edycji programu "The Voice of Poland" w grupie Marka Piekarczyka. Magdalena Meisel jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 

 

więcej Piątek, 14 lutego 2020 godz. 19:00
„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”

„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”

wstęp wolny na zaproszenia 
„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”
 
Na koncert zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
 
UWAGA: Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 10 II 2020 roku.
 
Wydarzenie rozpoczniemy uwerturą Feliksa Nowowiejskiego z opery Legenda Bałtyku - W zaklętym mieście Wineta. Instrumentem, który postanowiliśmy zaprosić na zaślubiny Polski z Bałtykiem jest Harfa, najczęściej kojarzona z tematyką wody. Solistą koncertu, który wprawi nas w stan zadumy i patosu będzie Carlos Roberto Peña Montoya, wykona dla Państwa Arię in the Classic Style Marcela Grandjany oraz Danse sacrée profane Claude’a Debussy’ego. Zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie La Mer Claude’a Debussy’ego. Kompozytor sam uważał, że piękna natury nie sposób naśladować dźwiękiem, można je jedynie zamknąć w nastroju, zachwycie nad nim. Całość programu poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Maestro Ruben Silva a towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. 
 
Carlos PENA /harfa/
Ruben SILVA /dyrygent/
Andrzej ZBOROWSKI /słowo o muzyce/
 
W programie:
Feliks Nowowiejski - uwertura Legenda Bałtyku
Marcel Grandjana - Air in the Classic Style
Claude Debussy - Danse sacree i profane
Claude Debussy - La Mer
 

Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, u której kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Na przestrzeni edukacji muzycznej dwukrotnie otrzymał stypendium niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung”, a także stypendium „Hübel-Stipendium" za wybitne osiągnięcia artystyczne, ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Jako członek fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now" brał udział w licznych koncertach charytatywnych.

W początkowych latach działalności artystycznej zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i pedagog. Występował z recitalami m.in. w Gläseneer Saal w wiedeńskim Musikverein (2007) oraz w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009). Współpracuje z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech i Austrii, z którymi odbył liczne tournée. W 2011 roku brał udział w akademii orkiestrowej Schleswig Holstein Music Festival, podczas której wystąpił pod batutą Ivana Fischera i Christopha Eschenbacha. W 2012 roku wygrał 6. edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu, będąc członkiem Tajlandzkiej Orkiestry Symfonicznej, z którą pozostaje w stałym kontakcie artystycznym. 

Swoją działalność pedagogiczną rozpoczął w latach 2009-2010 jako nauczycielem Musikschule Teisendorf w Niemczech. Obecnie prowadzi klasę harfy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta jako solista i kameralista. Współpracuje z czołowymi orkiestrami polskimi pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych.

więcej Piątek, 28 lutego 2020 godz. 19:00
Bajkowa Niedziela

Bajkowa Niedziela

 20/15 zł.

 Więcej informacji wkrótce.

więcej Niedziela, 8 marca 2020 godz. 12:00
Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

40/35/30/(S) zł.

Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Edward WOLANIN /fortepian/

Ruben SILVA /dyrygent/ 

Program:

Ludwig van Beethoven - uwertura Ruiny Aten op. 113

Ludwig van Beethoven - V koncert fortepianowy Es-dur op.73

Ludwig van Beethoven - III Symfonia Es-dur op.55 Eroica

 

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u prof. Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera.
Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.
Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego.
Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier. W 2016 roku artysta otrzymał srebrny medal "Gloria artis".
Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001ukazały się dwie płyty firmy fonograficznej Dux z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim.
W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

 

 

więcej Piątek, 13 marca 2020 godz. 19:00
Powitanie wiosny - Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Powitanie wiosny - Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

40/35/30/(S) zł.

Powitanie wiosny - Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Wojciech NIEDZIÓŁKA /skrzypce/

Antoni WRONA /wiolonczela/

Adam ZAKRZEWSKI /fortepian/

Jacek ROGALA /dyrygent/ 

Program:

Ludwig van Beethoven - uwertura Fidelio

Ludwig van Beethoven - Koncert na skrzypce, wiolonczelę i fortepian C-dur op.56

Ludwig van Beethoven -  VI Symfonia F-dur op.68 Pastoralna

 

Wojciech Niedziółka jest uczniem klasy skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka, OSM II stopnia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Laureat wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych organizowanych w kraju i zagranicą, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. P. Telemanna w Poznaniu, International Music Competition EUTERPE w Corato (Włochy), czy Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie. Mimo młodego wieku (16 lat), Wojciech jest doświadczonym skrzypkiem. Jako solista - występował z towarzyszeniem takich orkiestr jak: Slovak Sinfonietta, Polish Camerata, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Baltica. W charakterze muzyka orkiestrowego - dzielił scenę m.in. z Lusławicką Orkiestrą Talentów, a obecnie znalazł się w składzie „Penderecki Youth Orchestra” – młodzieżowej orkiestry kameralnej skupiającej wybitnych młodych muzyków z całej Polski, utworzonej i działającej przy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2018 roku otrzymał stypendium w postaci miesięcznego pobytu w międzynarodowym ośrodku muzycznym - „Luzerne Music Center” w USA. Natomiast w roku 2019 – uczestniczył w prestiżowych warsztatach mistrzowskich „Morningside Music Bridge” w Bostonie (USA), organizowanych corocznie dla najwybitniejszych młodych muzyków z całego świata. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Młoda Polska”.

 

Antoni Wrona jest młodym i zdolnym wiolonczelista. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli Anny Skibińskiej-Haponiuk. Stypendysta Nagrody stypendialnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w wielu znamienitych salach koncertowych takich jak sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Zielonogórska, Sala Kameralna NOSPR, sala Balowa w Zamku Królewskim w Warszawie, sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i w wielu innych miejscach. Laureat licznych nagród grand prix i pierwszych miejsc w wielu konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich gdzie doskonalił warsztat i rozwijał umiejętności interpretacyjne pod okiem najlepszych polskich i światowych wiolonczelistów: prof. Tomasza Strahla (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Adama Krzeszowca, prof. Kirill Rodina (konserwatorium w Moskwie im. Czajkowskiego), prof. Gottharda Poppa (Hochschule für Musik „Franz Liszt” Weimar, Robert Schumann Hochschule Düsseldorf), prof. Arto Norasa.

 

Adam Zakrzewski urodził się 4 lipca 2004 r. w Warszawie. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od siódmego roku życia uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Warszawie, a od lutego 2015 r. kontynuował naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Aktualnie pracuje pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla. W latach od 2014 do 2019 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2019 został nagrodzony Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia muzyczne. Adam jest laureatem około 30 konkursów pianistycznych (w tym nagrody Grand Prix) o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do jego znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej należą; II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti Nad Labem w Czechach w 2016 roku oraz I miejsce i Nagrody Specjalne za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina oraz Beli Bartoka podczas IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Budapeszcie w 2019 roku. Adam prowadzi ponadto bogatą działalność koncertową. Miał przyjemność grać w takich miejscach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Pałac na Wyspie - Łazienki Królewskie, Studio Polskiego Radia S1, Żelazowa Wola, Zamek Królewski w Warszawie, oraz podczas Międzynarodowych Festiwali Pianistycznych - Floralia Muzyczne - Powsin w 2018 i 2019 roku.

 

Jacek Rogala

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).

Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.

W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, a od 2013 Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Bukareszcie). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.

W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart, P. Czajkowski).

Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.

Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. 

więcej Piątek, 20 marca 2020 godz. 19:00
Koncert w 15-tą rocznicę śmierci Jana Pawła II

Koncert w 15-tą rocznicę śmierci Jana Pawła II

 25 zł.

Koncert w 15-tą rocznicę śmierci Jana Pawła II

- Koncert odbędzie się w Kościele NMP w Słupsku

 

więcej Czwartek, 2 kwietnia 2020 godz. 19:30