PLINK! PLANK! PLUNK! - to i owo na smyczkowo

Foyer (I piętro), ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia edukacyjne
Bilety 15 zł

"PLINK! PLANK! PLUNK! - to i owo na smyczkowo"

Pierwsza odsłona edukacyjnego cyklu Lekcja z Filharmonią to słoneczne, wesołe spotkanie z kwintetem instrumentów smyczkowych i muzyką amerykańskiego kompozytora - Leroya Andersona. Instrumenty smyczkowe to najliczniejsza i najważniejsza grupa instrumentów orkiestry symfonicznej. Skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas – każde z nich pełni wyjątkową rolę (i czuje się w niej świetnie).

Dlaczego nazywamy je smyczkowymi? Instrumenty z duszą? Możemy ją zobaczyć? Oj! Pytań i zaskakujących zwrotów w scenariuszu lekcji będzie wiele, wiele więcej.

Do zobaczenia w Filharmonii!

Lekcja z Filharmonią to cykl kameralnych spotkań z MUZYKĄ w jej królestwie - filharmonii. Nasza oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, a koncerty edukacyjne odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych (“0” i klasy 1 - 3 oraz klasy 4 - 6).

Wiedząc, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa muzyka i w poczuciu odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia już od najmłodszych lat, pragniemy zaprzyjaźnić się z nim, wspólnie z nim bawić i uczyć go obcowania z muzyką poważną i naszą instytucją. Koncerty to czas, w którym budzić się będą piękne emocje, ciekawość świata dźwięków i muzyczne zainteresowania, zaś ich kameralna forma będzie świetnie działać na dziecięcą wyobraźnię, zachęcając jednocześnie do interakcji. Konwencja spotkań to wynik wieloletniego doświadczenia i znajomości zagadnienia pomysłodawcy oraz sprawującego nad tym projektem opiekę merytoryczną i artystyczną dyrygenta, edukatora muzycznego i prowadzącego spotkania cyklu – Lechosława Nowaka.

Ciekawie skonstruowany scenariusz lekcji, z humorem prowadzona prelekcja, bogaty, ciekawy repertuar oraz treść edukacyjna dostosowana do możliwości percepcyjnych dzieci to niewątpliwie największe atuty naszej propozycji. Biorące udział w audycji koncertujące zespoły kameralne, soliści, pedagodzy szkół muzycznych, studenci sztuki muzycznej oraz prowadzący spotkania zaprezentują orkiestrowe instrumenty, ich historię, budowę i brzmienie. Lekcja z Filharmonią to sposób na poszerzenie oraz uatrakcyjnienie programowej oferty edukacyjnej i kulturalnej placówek oświatowych miasta i regionu.

Zapraszamy!

Wystąpią:

Kwintet smyczkowy PFSB

Lechosław Nowak - scenariusz i prowadzenie koncertu

Lechosław Nowak - muzyk, dyrygent, edukator muzyczny

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – trębacz (solista) przez ponad 25 lat zawodowo związany z Kaliszem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Założyciel i dyrygent Orkiestry Dętej Filharmonii Kaliskiej oraz lider filharmonicznego big bandu. Nauczyciel z wieloletnim stażem pracy w szkolnictwie artystycznym. Animator życia kulturalnego, pozaszkolnych form edukacji muzycznej, amatorskiego ruchu muzycznego. Autor i koordynator programów edukacyjnych, koncepcji edukacji muzycznej realizowanej w Filharmonii Kaliskiej w latach 2003 - 2015. Autor scenariuszy, dyrygent i prelegent symfonicznych koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Pomysłodawca kameralnych cykli edukacyjnych pt. Lekcja z Filharmonią, I Ty możesz zostać melomanem oraz serii koncertów familijnych pt. Filharmonia po hejnale. Jako dyrygent i edukator muzyczny współpracujący także na tym polu z Filharmonią Częstochowską (2012 – 2016) oraz Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.