Koncert Dyplomantów

12 maja 2024 r. godz. 18:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia gościnne
Bilety 35/30 zł
KUP BILET

 

Słupski Ośrodek Kultury ma zaszczyt zaprosić na koncert dyplomantów. Po raz pierwszy na scenie pojawią się zarówno dyplomanci – studenci trzeciego roku studiów licencjackich kierunku Dyrygentura Symfoniczno – Operowa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, jak i solistki – dyplomantki Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku. W pierwszej części usłyszymy:

Taniec Hiszpański z opery La Vida Breve Manuela de Falli w opracowaniu Fritza Kreislera na skrzypce i orkiestrę, w wykonaniu Katarzyny Swędrowskiej z klasy skrzypiec mgr Beaty Sąsiadek. W tym utworze orkiestrę poprowadzi Wiktoria Pereyma z klasy dyrygentury prof. Wojciecha Michniewskiego.

Violoncelles Vibrez! – Utwór autorstwa Giovanni`ego Sollimy utrzymany w nurcie współczesnego języka muzycznego skomponowany na dwie wiolonczele solowe i orkiestrę smyczkową. Utwór ten wykona Wiktoria Zapadka, a gościnnie partię drugiej wiolonczeli wykona Jej pedagog – mgr. Jarosław Madejski. Orkiestrę poprowadzi Katarzyna Chlebek z klasy dyrygentury prof. Wojciecha Michniewskiego.

2 koncert skrzypcowy d – moll op. 22 (Cz. 1 i 2) Henryka Wieniawskiego. Uznawany za jeden z najpiękniejszych koncertów skrzypcowych. Podczas koncertu wykona go doskonale znana słupskiej publiczności koncertmistrzyni Słupskiej Sinfonietty - Jagoda Kosicka z klasy skrzypiec mgr. Piotra Macha. Wyjątkowo w tym utworze orkiestrę poprowadzi Maciej Banachowski.

Całą drugą część koncertu wypełni dzieło uznawane często za swoisty manifest muzyki romantycznej – 8 Symfonia h – moll Franciszka Schuberta, posiadająca bardzo mylący tytuł Niedokończona. Orkiestrę poprowadzi w tym utworze dwoje dyrygentów. W części pierwszej zaprezentuje się Michał Krawczun z klasy dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, natomiast w części drugiej zobaczymy Emilię Wierzbicką z klasy dyrygentury prof. Henryka Wierzchonia.

Koncert poprowadzi Bartosz Wiśniewski.

Serdecznie zapraszamy!


 

 

Michał Krawczun- słupszczanin, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku w klasie fortepianu i saksofonu. Były przewodniczący Młodzieżowej Rady Artystycznej przy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku oraz były wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Słupska IV kadencji. Młody artysta, który czynnie angażuje się w życie kulturalne miasta. Prowadził koncerty wraz z Orkiestrą Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciech Kilara w Słupsku, Słupską Sinfoniettą oraz własną orkiestrą. W Słupsku, 19 kwietnia 2024 roku jako reprezentatnt Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy poprowadził Orkiestrę Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciech Kilara w Słupsku dyrygując IV Symfonie d-moll op. 120 Roberta Schumanna. Jest student trzeciego roku dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr. hab. Bohdana Jarmołowicza, profesora uczelni oraz dr. hab. Michała Dworzyńskiego, profesora uczelni. Michał Krawczun jest także studentem pierwszego roku kompozycji w klasie dr. hab. Michała Dobrzyńskiego, profesora uczelni.



Wiktoria Pereyma- absolwentka studiów I stopnia na kierunku Prowadzenie Zespołów Muzycznych w klasie prof. dr hab. Bogdana Goli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studentka II roku na kierunku Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. dr Wojciecha Michniewskiego na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Asystent dyrygenta w Chórze Kameralnym Miasta Sulejówek.
Warsztat dyrygencki doskonaliła pod kierunkiem między innymi Michała Śmigielskiego, Pawła Olejniczaka czy Michała Czubaszka. Brała czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jerzego Maksymiuka oraz Luisa Gorelika, bierny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jerzego Maksymiuka, Stephena Laytona, Patricka Fournilliera, Marin Alsop. Brała udział w nagraniach do płyt: „Kolędy ze Sulejówka”, „Ofiaruję. Dziękuję. Oświadczam” autorstwa Zuzanny Falkowskiej oraz „Lauda Anima Mea” we współpracy z Chopin University Chamber Choir.



Emilia Wierzbicka- studentka III roku dyrygentury symfoniczno- operowej w klasie prof. Henryka Wierzchonia oraz dyrygentury chóralnej w klasie dr Magdaleny Filipskiej w Bydgoszczy.
,,Dyrygentura jest moją ogromną pasją. Dobrze odnajduje się w każdym gatunku muzyki, zarówno w muzyce klasycznej, romantycznej jak również współczesnej. Prowadziłam prawykonania utworów młodych  kompozytorów m.in. na koncercie kompozytorskim w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz brałam udział w koncercie muzyki współczesnej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Uczestniczyłam w kursach dyrygenckich, gdzie mogłam rozwijać swoje umiejętności pod kierunkiem takich dyrygentów jak Anna Duczmal- Mróz (z Elbląską Orkiestrą Kameralną), Jerzy Maksymiuk, Louis Gorelik oraz w kursie dyrygentury chóralnej w Poznaniu pod przewodnictwem prof. Magdaleny Wdowickiej- Mackiewicz.
Po raz drugi mam okazje występować w Słupsku: brałam udział w zeszłorocznym koncercie Młodych Dyrygentów, który bardzo dobrze wspominam i cieszę się, że mogę tu wrócić. ''

 


Katarzyna Chlebek- studentka trzeciego roku dyrygentury symfoniczno - operowej w klasie prof. Wojciecha Michniewskiego oraz pierwszego roku kompozycji w klasie dr hab. Michała Dobrzyńskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonaliła również na kursach muzycznych z Alexandrem Humalą oraz Luisem Gorelikiem.
Współpracowała z muzykami Filharmonii Pomorskiej w ramach praktyk studenckich, z  muzykami Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, muzykami orkiestr projektowych złożonych ze studentów AMFN w Bydgoszczy, z Orkiestrą Dętą oraz Chórem z Ochotnicy Dolnej oraz muzykami orkiestry młodzieżowej Sinfonietta Słupska.

 
 

Wiktoria Zapadka uczennica 6 klasy II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 10 lat w klasie wiolonczeli Jarosława Madejskiego, w której cały czas kontynuuje swoją naukę. Obecnie jest również studentką pierwszego roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie dr Wojciecha Fudali. Swój warsztat gry na instrumencie kształciła pod okiem wybitnych profesorów uczestnicząc między innymi w Warsztatach Wiolonczelowych w Augustowie, Kursie Mistrzowskim „Uczniowie Mistrzów” w Krzyżowej oraz Międzynarodowym Kursie im Tadeusza Wrońskiego w Nałęczowie. Wiktoria miała przyjemność brać udział w wielu wydarzeniach artystycznych w Słupsku i okolicach, gdzie grała zarówno w orkiestrach takich jak Słupska Sinfonietta jak i w zespołach kameralnych wykonując różne gatunki muzyczne. Brała udział między innymi w koncercie z okazji 30 – lecia kina Rejs oraz koncercie organizowanym na 40 – lecie Chóru Fantazja. Dwukrotnie reprezentowała Państwową Szkołę Muzyczną w Słupsku w koncercie „Młode Talenty w aMuz” organizowanym przez Akademię Muzyczną im Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Jagoda Kosicka - Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im I J Paderewskiego w Słupsku. Pierwszy stopień ukończyła w klasie skrzypiec Małgorzaty Madejskiej. Od pięciu lat kontynuuje naukę gry pod kierunkiem Piotra Macha. Jagoda równocześnie jest studentką pierwszego roku Akademii Muzycznej im S Moniuszki w Gdańsku, gdzie doskonali warsztat gry u Profesor Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej. Obecnie pełni też funkcję koncertmistrza „słupskiej sinfonietty”, prowadzonej przez Macieja Banachowskiego. Od lat angażuje się w lokalne projekty artystyczne na rzecz słupskiej kultury. Koncertuje w miejscowych instytucjach: słupskiej filharmonii Sinfonia Baltica im W. Kilara, teatrze Rondo, Słupskim Ośrodku Kultury, miejskim domu kultury oraz na garden Party u Karola. Kilkukrotnie grała z słupską orkiestrą Sinfonia Baltica, jako muzyk orkiestrowy.