POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Historia

Wtorek, 19 lipca 2016 godz. 09:18

POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA w SŁUPSKU

 

Została utworzona w ramach Państwowego Teatru Muzycznego w roku 1977 przez dyrygenta Grzegorza Nowaka, a następnie, w 1980 roku przekształcona w Orkiestrę Kameralną. Od roku 1992 działała jako orkiestra kameralna w strukturach Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku. W 2005 roku instytucję przekształcono w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica w Słupsku.
 
Z orkiestrą występowali najwięksi soliści i dyrygenci. Od początku swego istnienia związana jest z - odbywającym się co roku od 50 lat w Słupsku - Festiwalem Pianistyki Polskiej często biorąc udział w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich. 
Zespół ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów Krzesimira Dębskiego m.in. Koncertu fortepianowego, Koncertu na dwa stradivariusy, symfonii Nihil homine mirabilius, które jako jedyny zespół w Polsce utrwaliła na płytach kompaktowych, oraz Bogusława Schaeffera, Mikołaja Hertla, Piotra Mossa, Norberta Mateusza Kuźnika, Grzegorza Pieńka i wielu innych. Orkiestra inicjuje i bierze udział w interesujących wydarzeniach artystycznych (cykle: Muzyka Mistrzów, Chopin znany i nieznany, Muzyka łączy narody, Etniczny Słupsk, Violin Summit - koncert gwiazd polskiej wiolinistyki i szereg innych). 
W ostatnich latach orkiestra koncertowała w Holandii, m.in. w słynnej sali Concertgebouw w Amsterdamie i zainaugurowała III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic w Międzyzdrojach, akompaniując znakomitym pianistom: Kevinowi Kennerowi i Dinie Yoffe.
 
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku nagrała do tej pory trzydzieści płyt kompaktowych. Krążek, wydany przez amerykańską wytwórnię Centaur Records z rzadko prezentowanymi koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszaka, przyniósł orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej Grammy Awards. Na początku 2008 roku ukazała się płyta DVD z Requiem d-moll Mozarta nagrana przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Bohdana Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę i godzinę śmierci kompozytora. Ostatnie w dorobku fonograficznym orkiestry są płyty nagrane z muzykami jazzowymi. Jedna z nich zawiera utwory Fryderyka Chopina w nowych, oryginalnych aranżacjach nagrana w 2010 roku przez trio pianisty Filipa Wojciechowskiego i amerykańskiego trębacza Gary Guthmana. Druga płyta, Poetic Jazz Symphonic  została zarejestrowana w roku 2015 przez orkiestrę i  niemieckich muzyków z kwartetu kontrabasisty Lecha Wieleby. Znalazły się na niej kompozycje lidera w aranżacji Bohdana Jarmołowicza i Amerykanina Jerry Gatesa, którzy także dyrygowali orkiestrą.
Od 1992 do 2017 roku dyrektorem instytucji był dyrygent, aranżer i kompozytor Bohdan Jarmołowicz.
Od 1 stycznia 2018 r. Dyrektorem Filharmonii jest dyrygent Ruben Silva.