Ze smyczkami przez epoki

Orkiestra smyczkowa Słupskiej Sinfonietty

5 marca 2022 r. godz. 18:00
  Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia gościnne
Bilety 20/15 zł
KUP BILET

Koncert Ze smyczkami przez epoki to pierwsze spotkanie Słupskiej Sinfonietty z publicznością w tym roku. Tym razem usłyszymy orkiestrę smyczkową, a młodzi muzycy zmierzą się z poważniejszym repertuarem. Program koncertu stanowią cztery utwory, z których każdy pochodzi z innej epoki. W pierwszej części usłyszymy barokowy koncert na dwoje skrzypiec Antonio Vivaldiego - w którym solistkami będą Anna Domska i Jagoda Kosicka - oraz klasyczną serenadę na orkiestrę smyczkową znaną szerzej jako Eine Kleine Nachtmusik. Po przerwie natomiast zabrzmi Suita św. Pawła - Gustawa Holsta i niezwykle nastrojowe Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego

 

Program:


A. Vivaldi - Koncert a - moll RV 522 

W. A. Mozart - Eine Kleine Nachtmusik KV 525 

G. Holst - St. Paul`s Suite 

H. M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu 

 

Wystąpią:

Anna Domska - Skrzypce 

Jagoda Kosicka - Skrzypce 

Maciej Banachowski - Dyrygent 

Orkiestra smyczkowa Słupskiej Sinfonietty 

 

Anna Domska - Absolwentka 2 LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Lęborku w klasie skrzypiec Małgorzaty Henclik. Aktualnie kontynuuje naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Słupsku w klasie 4 pod kierunkiem Agnieszki Rajskiej. 
Gra w Słupskiej Sinfonietcie oraz w zespole kameralnym w Lęborku, prowadzonym przez Magdalenę Kreft. Wcześniej była członkiem Lęborskiej Orkiestry Kameralnej. Brała udział w warsztatach prowadzonych przez prof. Małgorzatę Skorupę. W ostatnim czasie brała udział w koncercie "Młode talenty w amuz" organizowanym przez Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku. 

 

Jagoda Kosicka - Uczennica 1 LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Od 9 lat uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku. Pierwszy stopień ukończyła w klasie Małgorzaty Madejskiej, a od 3 lat kontynuuje naukę pod kierunkiem Piotra Macha. 
Dodatkowo swoje umiejętności doskonali na warsztatach skrzypcowych u profesorów z Gdańska, Poznania i Katowic. Od 2019 roku gra w Słupskiej Sinfonietcie, a od roku 2020 pełni również rolę koncertmistrza. W grudniu ubiegłego roku brała udział w projekcie "Od Marii Szymanowskiej do Marii Dziewulskiej. Kobieca historia muzyki klasycznej XiX i XX wieku." 

 

Maciej Banachowski to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą.

Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), Bolero Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Orkiestra występuje również ze znanymi solistami - m.in. z uznanym pianistą - Hubertem Salwarowskim.

Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku oraz z innymi filharmoniami na terenie całego kraju. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie Polski (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz Operą Nova.

W r. 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran.

W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.

Dyplom magisterski, który odbył się z orkiestrą słupskich filharmoników, zdał na ocenę celującą dyrygując między innymi zinstrumentowanymi przez siebie pieśniami Mieczysława Karłowicza. W roku 2021 został stypendystą Marszałka województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.