Zakończenie karnawału z Waldemarem Malickim
Na zakończenie karnawału przygotowaliśmy dla Państwa niezwykły koncert, którego gościem specjalnym będzie polski pianista Waldemar Malicki – znany przede wszystkim z projektu „Filharmonia Dowcipu”. Będzie można posłuchać bardzo ciekawego i zróżnicowanego repertuaru: Poematu symfonicznego „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego, Suity jazzowej Aleksandra Tsfasmana w opracowaniu R. Abyazowa oraz Panoramy tanga Astora Piazzoli z komentarzem Waldemara Malickiego. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi ceniony dyrygent (na co dzień współpracujący z Waldemarem Malickim) – Bernard Chmielarz.
„Step” Zygmunta Noskowskiego to dzieło skomponowane w 1896 roku, uznawane za pierwszy poemat symfoniczny w Polsce. Utwór posiada klasyczną formę allegra sonatowego, melodyka czerpie z polskiego i ukraińskiego folkloru, zaś oprawa instrumentalna nadaje orkiestrze kontrastowego brzmienia. Kompozycja najprawdopodobniej nawiązuje do „Trylogii” Sienkiewicza, zaś sam Noskowski często podkreślał, iż muzyka powinna odzwierciedlać rodowód autora.
Suita jazzowa Aleksandra Tsfasmana to dzieło złożone z czterech części o następujących tytułach: Śnieżynki, Walc liryczny, Polka oraz Szybki ruch. Aleksander Tsfasman – niemal całkowicie nieznany w Polsce – był gwiazdą Związku Radzieckiego i prekursorem muzyki jazzowej w tym kraju: stworzył pierwszy jazzowy zespół, dokonał pierwszej transmisji koncertu jazzowego przez radio, a także w telewizji. Aleksander Tsfasman był także bardzo doceniany przez innych kompozytorów jego pokolenia, również klasycznych, m.in. D. Shostakovicha.
W drugiej części koncertu wybrzmią tanga Astora Piazzolli. Nie zabraknie, oczywiście, najbardziej rozpoznawalnego utworu Piazzolli – Libertanga. Całość zostanie okraszona komentarzem Waldemara Malickiego.
WALDEMAR MALICKI
Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich- solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000,i 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”
Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii.
Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. I. J. Paderewskiego. Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” w Nowym Sączu.
Jest współautorem i wykonawcą projektu ” Filharmonia Dowcipu” w reżyserii Jacka Kęcika realizowanych dla TVP.
Laureat m.in Telekamery 2009 , Wiktora 2011 oraz nagrody TVP „Artysta bez granic” 2016.