Operetka w Filharmonii - Wesoła Wdówka

24 października 2021 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 40/35/30 zł
KUP BILET

Zapraszamy na sceniczną prezentację operetki Wesoła Wdówka z udziałem studentów i absolwentów wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Młodym artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Piotra Wajraka - dyrygenta bydgoskiej Opery Nova. Kompozytorem tej operetki jest Franz Lehár, zaś libretto napisali Victor Léon i Leo Stein. Fabuła dotyczy wdowy po bankierze Pontevedry - Hanny Glawari, która jako jedyna spadkobierczyni ogromnego spadku staje się obiektem zainteresowania wielu kawalerów. Sytuację komplikuje fakt, iż tytułowa "wdówka" skłania się ku wyjazdowi do Paryża  i istnieje obawa, że może tam wyjść za mąż. Książęcy poseł ma nie dopuścić do takiego małżeństwa i wyswatać Hannę za rodaka, aby jej miliony pozostały w księstwie. Idealnym kandydatem zdaje się być hrabia Daniło Daniłowicz - okazuje się jednak, iż Hanna i Daniło mają przeszłość, która może zniweczyć cały plan.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca” 

 

Piotr WAJRAK

Dyrygent Opery Nova w Bydgoszczy oraz profesor, członek Rady Uczelni, Senatu, Prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W sezonie 1993/4 II dyrygent Filharmonii Jeleniogórskiej, w latach 1995-2006 asystent a następnie dyrygent w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej. Był dyrektorem artystycznym (także p.o. dyr. nacz.) Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (2004-2008) i Filharmonii Lubelskiej (2017/8).Za granicą pracował z orkiestrami Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui oraz Teatro de Bellas Artes w Bogocie, dyrygował na otwarcie XXI Festiwalu Operowego w Xanten.

W Operze Nova inaugurował Bydgoski Festiwal Operowy: XIV (Pan Twardowski - 2007), XX (Halka - 2013 - która przyniosła uznanie i pochwały krytyki), XXI (Księżniczka czardasza - 2014), XXIII (Don Carlos - 2016 - opisany entuzjastycznymi recenzjami) i XXV (Straszny dwór  - 2019). Dyrygował w operach Gdańska, Szczecina, Poznania, Łodzi i Krakowa. Zrealizował spektakle w naturalnej scenerii Wawelu, Zamku w Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej i Lanckorony, oraz na jubileuszowym 50. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju.

Otrzymał platynową płytę za album O sole mio z Bogusławem Morką. Acte Prealable wydało pięć płyt z nagraną pod jego batutą muzyką polską jako Światowe Premiery Fonograficzne. Pod patronatem Narodowego Centrum Kultury ukazało się Requiem W. A. Mozarta (DUX 1210). Dyrygował Galą Operową podczas jubileuszowego 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy z udziałem znakomitych solistów, Chóru Polskiego Radia oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Dyrygowana przez niego Halka w reż. Natalii Babińskiej została utrwalona jako spektakl na płycie DVD/Blu Ray (DUX 8331/6331).

W ramach intensywnej działalności pedagogicznej m. in. szef młodzieżowych orkiestr
w Lublinie (1992-99), Warszawie (1999-2015) i Bydgoszczy (2014-17), a także orkiestry Jeunesses Musicales (1996-7) i Euroregionu Nysa (1998).

Absolwent studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kulturą i oświatą. Trener biznesu w Instytucie Skutecznego Działania, współautor i współrealizator programu Budowa zespołów doskonałych. Otrzymał odznakę Zasłużony dla kultury polskiej.

Formację dyrygencką uzyskał u prof. Bogusława Madeya w warszawskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem), doktorat w Akademii Muzycznej w Krakowie,  habilitację w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a tytuł profesora w postępowaniu Rady Doskonałości Naukowej.

W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara dyryguje po raz pierwszy.