Konstytucja 3-maja

3 maja 2021 r. godz. 18:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB

Koncert z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Już 3 maja o godz. 18:00 odbędzie się koncert upamiętniający podpisanie pierwszej polskiej Konstytucji. Wydarzenie uświetni występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 oraz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, które zaśpiewają Hymn Polski przy akompaniamencie Orkiestry, natomiast dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 19 oraz Przedszkola Miejskiego nr 12 w Słupsku przygotują Kokardy Narodowe. Wydarzenie dostępne będzie przez streaming, link podany zostanie na stronie Facebook Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara.

 

Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=Ol3otOZaXmk&ab_channel=SinfoniaBaltica

 

W repertuarze:

Karol Kurpiński – Polonez „Witaj Królu!”;

Ignacy Jan Paderewski – Koncert Fortepianowy a- moll op. 17;

Wojciech Kilar – Orawa;

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 3;

Witold Lutosławski – Mała Suita na orkiestrę symfoniczną.

 

Radosław SOBCZAK /fortepian/

Ruben SILVA /dyrygent/

Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara

 

Radosław Sobczak

Urodził się w  1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Pani Ewy Sulewskiej.

Następnie przez pięć lat kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej – Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karol Szymanowskiego w Warszawie u prof. Bronisławy Kawalla w 2000 roku. 

W roku 2006 ukończył  studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina, oraz kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova.

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny- Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008).

Został wyróżniony podczas XIV Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. F Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m. in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smędzianki oraz stypendium Fundacji „ Crescendum est Polonia”. Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak : Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy) , Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor ( Węgry), Krakow Piano Summer, Czarnoleski Festiwal Sztuk, Festiwal Beethovenowski w Głogówku, Dni Szymanowskiego w Zakopanem Festiwal Chopinowski w Antoninie, Paderewski Days in New York.

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. Wystąpił w 2003 roku w koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Uni Europejskiej. W grudniu 2007 uczestniczył w gali sylwestrowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą , który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie, koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 r. Rok póżniej jego wykonanie I koncertu fortepianowego Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Poza Polską koncertował w takich krajach jak ; Niemcy, Francja, Hiszpania, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Izrael, Palestyna , Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA.

 W roku 2013 ukazała się jego płyta CD z  trzema sonatami Beethovena, następna „The Spirit„ z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanymi podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”. W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie solowe płyty CD z muzyką polską ; pierwsza z solowymi utworami Ignacego Jana Paderewskiego, druga z kompozycjami Karola Szymanowskiego. W tym samym roku, Senat Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Radiem umieścił jego nagranie Sonaty Paderewskiego w swoim projekcie ; Płyta CD - Senat RP w stulecie odzyskania niepodległości. Również w 2018 roku nagrał dla wytwórni DUX komplet etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, jest to światowa premiera fonograficzna. Dwukrotnie był nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”- w 2019 za płytę „Paderewski”, w 2020 za płytę „Łukaszewski”. W listopadzie 2019 r. wykonał pamiętny recital w Lincoln Center w Nowym Jorku ( Bruno Walter Auditorium) z sonatami Paderewskiego i Szymanowskiego. Obecnie jest w trakcie realizacji projektu nagrania - „Misterium Muzyczne” kompozytora – Piotra Pietkiewicza, w skład którego wchodzą trzy odrębne cykle fortepianowe - „Monologia”, „Świat Grawitonów” i „Epifonia”.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego  im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był Profesorem na Chopin- Keimyung University w Daegu, w Korei. Płd. W latach 2012 - 2018 był wykładowcą  na Uniwersytecie Muzycznym im . F. Chopina w Warszawie, a od 2012 roku również pedagogiem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Nr 4 w Warszawie. Od 2018 roku współpracuje z Chengdu extraordinary music company w Chinach.

 

Ruben Silva

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując
z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im.
G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2006 roku odznaczony medalem za zasługi dla miasta Koszalin, a w 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie,: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.

Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki IX wieku np. pierwsze nagranie Halki St. Moniuszki (wersja Wileńska) oraz XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki. Obecnie jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku.

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”