Grażyna BrodzińskaAdam Szerszeń

Brodzińska solo i w duecie - koncert karnawałowy

7 stycznia 2017 r. godz. 18:00
Bilety 50/40 zł

Grażyna Brodzińska (sopran)  – pierwsza dama polskiej sceny operetkowej, znakomita aktorka i tancerka . Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej, a jej repertuar obejmuje zarówno klasykę, musical jak i zróżnicowane gatunkowo światowe przeboje. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy - tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła jako kilkuletnia dziewczynka. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Śpiewu uczyła ją prof. Zofia Janukowicz - Pobłocka. Później w doskonaleniu wokalnego warsztatu, przez dziesięć lat pomagała Jej prof. Urszula Trawińska-Moroz, następnie Ryszard Karczykowski. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym w Gdyni za dyrekcji Danuty Baduszkowej. 

Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w operetce pt. „Wesoła wdówka” Franza Lehara, Sylwię Varescu w operetce pt. „Księżniczka Czardasza”  Emmericha Kalmana, Hrabinę Zedlau w operetce pt. „Wiedeńska krew” Johanna Straussa, Anninę w operetce pt. „Noc w Wenecji” Johanna Straussa, Perichola w operetce pt. „Perichola” Jakuba Offenbacha,   Dolly  Galagher Levi w musicalu pt. „Hello Dolly” Jerry Hermana,  Elizę Doolitle w musicalu pt. „My Fair Lady” Fredericka Loewe, Dorothy Brock w musicalu pt. „42nd Street” Andrew Lloida Webbera. W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Jacques’a Offenbacha pt. „Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa i partię Kasi w operze Macieja Kamieńskiego pt. „Nędza uszczęśliwiona”. Z Adelą z „Zemsty nietoperza” odbyła również tournee śpiewając z ogromnym powodzeniem w wielu teatrach w Niemczech.

Była solistką w Teatrze Muzycznym w Szczecinie oraz w operetce Warszawskiej (później Teatr Muzyczny Roma). Obecnie współpracuję z Teatrami Muzycznymi w Gliwicach i Poznaniu. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest główną gwiazdą w stworzonych specjalnie dla Niej widowiskach multimedialnych: „Muzyczna Aleja Gwiazd”, „The Best of Broadway”, „Nie zapomnij Mnie”, „Magiczny Hollywood”, Śpiewaj i Tańcz”. Wielokrotnie śpiewała na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Bogusław Kaczyński – (ówczesny dyrektor artystyczny) powiedział on niej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Udowodniła, że ma prawo do tytułu Pierwszej Damy Polskiej Operetki”. 

„Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych”. 

 

Na scenie towarzyszyć jej będzie znakomity baryton Adam Szerszeń. Orkiestrę PF Sinfonia Baltica poprowadzi Bohdan Jarmołowicz.

 

Adam Szerszeń (baryton) - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec (2002, dyplom z wyróżnieniem), dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i stypendysta Fundacji im. Kołłątaja.

Uzyskał wyróżnienie drugiego stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny, II nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (1998), zwyciężył na II Międzyuczelnianym Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (1999). Otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie polskiej pieśni współczesnej na IV Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (1999) i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (2001). 

W latach 1995-98 należał do chóru Filharmonii Śląskiej, zaś w latach 1998-2002 był członkiem zespołu Camerata Silesia. Z zespołem tym koncertował w kraju i za granicą, brał udział w prawykonaniach wielu dzieł muzyki współczesnej, nagrał także cztery płyty, w tym album zawierający Completorium G.G. Gorczyckiego nagrany z udziałem słynnej śpiewaczki Emmy Kirkby dla wytwórni fonograficznej Musicon. W latach 2002-05 był solistą Opery Śląskiej, zaś w 2004 roku zadebiutował na scenie Opery Narodowej.

Artysta ma repertuarze partie barytonowe wielu dzieł oratoryjno-kantatowych, takich jak: Niemieckie requiem J. Brahmsa, Stabat Mater i Stworzenie świata J. Haydna, Requiem G. Fauré, Stabat Mater K. Szymanowskiego, Magnificat i Ich habe genug J.S. Bacha, Via CrucisF. Liszta, Missa di Gloria G. Pucciniego, ponadto cykle pieśni: Lieder eines fahrenden Gesellen i Kindertotenliede G. Mahlera, Vier ernste Gesänge J. Brahmsa, Pieśni cygańskie A. Dvořáka, 4 Sonety miłosne T. Bairda, 3 Pieśni Don Kichota do Dulcynei i Pieśni do słówMallarmégo M. Ravela. Występował także w wielu rolach operowych w takich dziełach jak m.in.: Straszny dwór i Halka S. Moniuszki, Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa P. Czajkowskiego, Borys Godunow M. Musorgskiego, Fidelio L. van Beethovena, Carmen G. Bizeta, Aida, Traviata, Don Carlos, Un ballo in maschera G. Verdiego, La Bohème G. Pucciniego oraz Così fan tutte W.A. Mozarta.

Trzykrotnie występował na festiwalu Warszawska Jesień, a także na festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Anima Mundi w Pizie, festiwalu Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Europejskim Festiwalu Operowym w Krynicy, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i wielu innych. Koncertował z najlepszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, dokonał także nagrań archiwalnych dla radia i telewizji.

 Bilety 50/40 zł