39. FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Wydarzenia gościnne
Bilety WSTĘP WOLNY zł

Bogusław Grabowski - organy,

Męski Zespół Kalophonia ze Lwowa, Taras Grudovyj - dyrygent (Ukraina)

W programie muzyka cerkiewna Ukrainy -

utwory m.in.: Dymitra Stiepanowicza Bortniańskiego, Mykoli Łysenki i ks. Mychajła Werbyckiego oraz Paula Sieferta, Andrzeja Rohaczewskiego, Jana Sebastiana Bacha

Bogusław Grabowski

Organista i kompozytor.

Urodził się w 1955 roku w Sopocie. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie m in. opracował program nauczania Katedry Muzyki Kościelnej oraz prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 roku główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Francji, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Chorwacji i Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska, Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami, także z udziałem wybitnego saksofonisty jazzowego Macieja Sikały.

Specjalista z zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów.

Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień zarówno państwowych, jak i kościelnych.

Zespół Kalophonia ( z języka greckiego: piękne brzmienie)

Powstał przy katedrze ukrainistyki i mediawistyki muzycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w roku 2001. Celem było odnowienie dawnej tradycji ukraińskiego śpiewu cerkiewnego. W repertuarze zespołu znajdują się dawne śpiewy monodyczne zapisane tzw. notacją kijowską z XVI i XVII wieku, a także wielogłosowa muzyka cerkiewna z XVIII i XIX wieku.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory światowej klasyki, kompozytorów zagranicznych

i ukraińskich M. Leontowicza, J. Kozaka, M. Łysenki, J. Jacynewycza, M. Werbyckiego, M. Kołłesy,

S. Ludkewycza, A. Kos- Antolskiego, A. Hnatyszyna, a także ukraińskich kompozytorów współczesnych.

Zespół wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie ( 2003-2015), Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Dubnie (006-2015), Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej (2007), Wędrownym Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski (2009)Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku (2013), Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna ( 2014) i wielu innych.

Zrealizował też szereg nagrań płytowych, m.in. Śpiewy na okres postu z ukraińskich imologionów XVI i XVII w. (2006), Ojciec Mychajło Werbyckij, Pieśni na kwartet męski ( 2010). Obecnie kierownikiem zespołu jest o. diakon Taras Hrudowyj.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

Organizator: Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

ul. Jaracza 6, 76-200 Słupsk

e-mail: slupskietowarzystwo@gmail.com

www.towarzystwokulturalne.com

Poniżej znajdą Państwo program 39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ  (od 30 czerwca do 4 sierpnia 2022r.)

39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Słupsk, 30 czerwca do 4 sierpnia 2022 r.

30 czerwca godz. 19.15 Kościół NMP

Jan Mroczek – organy

W programie m.in.: utwory organowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Cesara Francka

Maciej Banachowski - dyrygent