CZUŁE STRUNY
Lekcja z FILHARMONIĄ
CZUŁE STRUNY
Harfa, klawesyn, fortepian
„Czułe” struny trzech wyjątkowych, solowych i orkiestrowych, instrumentów: harfy, klawesynu i fortepianu oraz ich niezwykłe dźwięki w jednym czasie i miejscu. Trzy odrębne, fascynujące historie i ciekawe, konstrukcyjne tajemnice.
Czy aby na pewno to fortepian zasługuje na miano „królewskiego” instrumentu? Czy wygra walkę o to miano z „dworskim” klawesynem i „antyczną” harfą? Zapowiada się ciekawa rywalizacja. Podczas lekcji policzymy struny harfy, zajrzymy pod klapę ogromnego filharmonicznego fortepianu, poszukamy piórek w klawesynie, a przede wszystkim posłuchamy wspaniałej muzyki skomponowanej na prezentowane i omawiane instrumenty.
Terminy:
10 marca 2025 r., godz. 9:00, 10:30, 12:00
11 marca 2025 r., godz. 9:00, 10:30, 12:00
Cena: 25 zł
Miejsce: Foyer (I piętro),
ul. Jana Pawła II 3,
76-200 Słupsk
Wystąpią:
Harfa, klawesyn, fortepian
Lechosław Nowak - scenariusz i prowadzenie koncertu
OFERTA EDUKACYJNA NA SEZON ARTYSTYCZNY 2024/25
Cykl edukacyjny pt. Lekcja z FILHARMONIĄ
Koncerty edukacyjne z udziałem solistów i zespołów kameralnych
Lekcja z Filharmonią to cykl kameralnych spotkań z MUZYKĄ w jej królestwie - filharmonii. Nasza oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, a koncerty edukacyjne odbywać będą się w dwóch grupach wiekowych (“0” i klasy 1 - 3 oraz klasy 4 - 6).
Wiedząc, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa muzyka i w poczuciu odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia już od najmłodszych lat pragniemy zaprzyjaźnić się z nim, wspólnie z nim bawić się i uczyć obcowania z muzyką poważną i naszą instytucją. Koncerty to czas w którym budzić się będą piękne emocje, ciekawość świata dźwięków, muzyczne zainteresowania zaś ich kameralna forma świetnie podziała na dziecięcą wyobraźnie zachęcając jednocześnie do interakcji.
Konwencja spotkań to wynik wieloletniego doświadczenia i znajomości zagadnienia pomysłodawcy oraz sprawującego nad tym projektem opiekę merytoryczną i artystyczną dyrygenta, edukatora muzycznego i prowadzącego spotkania cyklu – Lechosława Nowaka.
Ciekawie skonstruowany scenariusz lekcji, z humorem prowadzona prelekcja, bogaty, ciekawy repertuar oraz treść edukacyjna dostosowana do możliwości percepcyjnych dzieci to niewątpliwie największe atuty naszej propozycji. Biorące udział w audycji koncertujące zespoły kameralne, soliści, pedagodzy szkół muzycznych, studenci sztuki muzycznej oraz prowadzący spotkania zaprezentują orkiestrowe instrumenty, ich historię, budowę i brzmienie.
Lekcja z Filharmonią to sposób na poszerzenie oraz uatrakcyjnienie programowej oferty edukacyjnej i kulturalnej placówek oświatowych miasta i regionu.
„Cykl obejmuje 5 przyjaznych i twórczych zarazem, muzycznych spotkań, a każde z nich to przede wszystkim solidna porcja muzyki W sezonie 2024/25 do muzyków PFSB i filharmonicznych zespołów kameralnych dołączą wyjątkowi goście, śpiewający i grający na co dzień muzykę zupełnie inną niż ta, którą zazwyczaj słyszymy na klasycznych koncertach. Umiejętny i świadomy mariaż starego z nowym, klasyki i jazzu zauważalnego w propozycjach repertuarowych, ukazuje ideę continuum tradycji jako wartość. Uczy czerpania, twórczego poszukiwania, doświadczania i poznawania. Nasze spotkania to nie tylko spora dawka wiedzy, lekcje obfitować będą w całą masę ciekawostek ze świata muzyki i ,niespodzianek, humoru i wspólnej zabawy. Jestem przekonany, że to dobra okazja by przekonać się, że filharmonię da się lubić." - Lechosław Nowak
Lechosław Nowak - muzyk, dyrygent, edukator muzyczny
Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – trębacz (solista) przez ponad 25 lat zawodowo związany z Kaliszem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Założyciel i dyrygent Orkiestry Dętej Filharmonii Kaliskiej oraz lider filharmonicznego big bandu. Nauczyciel z wieloletnim stażem pracy w szkolnictwie artystycznym. Animator życia kulturalnego, pozaszkolnych form edukacji muzycznej, amatorskiego ruchu muzycznego. Autor i koordynator programów edukacyjnych, koncepcji edukacji muzycznej realizowanej w Filharmonii Kaliskiej w latach 2003 - 2015. Autor scenariuszy, dyrygent i prelegent symfonicznych koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Pomysłodawca kameralnych cykli edukacyjnych pt. Lekcja z Filharmonią, I Ty możesz zostać melomanem oraz serii koncertów familijnych pt. Filharmonia po hejnale. Jako dyrygent i edukator muzyczny współpracujący także na tym polu z Filharmonią Częstochowską (2012 – 2016) oraz Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.