przejdź do wersji normalnej (graficznej) | RSS
Polski | Deutsch | English

Górne menu:Boczne menu


Operetka Baron Cygański

Baron Cygański jest określany jako największy sukces kompozytorski J. Straussa. Jest też jedną z najciekawszych i najbardziej lubianych operetek. Historię pięknej Cyganki przedstawią: Janusz Ratajczak, Marta Wyłomańska, Małgorzata Ratajczak, Przemysław Rezner, Hanna Okońska, Łukasz Ratajczak wraz z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica dyrygowaną przez Rubena Silvę.

---

Marta Wyłomańska. Działalność koncertową rozpoczęła już w czasie studiów, śpiewała m. in. w koncertach sylwestrowych w filharmonii bydgoskiej (1995). Po raz pierwszy na profesjonalnej scenie teatralnej wystąpiła w maju 1998 r., w Teatrze Narodowym w Warszawie, jako „Fiordiligi” w studenckim przedstawieniu "Cosi Fan Tutte” W. A. Mozarta.,

Bezpośrednio po ukończeniu studiów została zaangażowana jako śpiewak solista w Warszawskiej Operze Kameralnej (WOK). Jej debiutem scenicznym otwierającym karierę w zawodzie, było wykonanie w 2002 r., w Warszawskiej Operze Kameralnej (w oryginalnej wersji językowej) partii „Tatiany” w operze „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego w reżyserii Ryszarda Peryta i pod kierownictwem Muzycznym Siergieja Stadlera, za którą otrzymała nagrodę Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery „Trubadur” im Andrzeja Hiolskiego, w kategorii debiut operowy w sezonie artystycznym 2001/2002.

W okresie lipiec 2000 – sierpień 2017 w Warszawskiej Operze Kameralnej aktywnie uczestniczyła w realizowanych przez operę festiwalach: mozartowskim, oper barokowych i staropolskich, a także innych przedsięwzięciach artystycznych opery. Z Warszawską Operą Kameralną odbyła liczne tournée po salach operowych Belgii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, występowała w St. Petersburgu i Bejrucie. We wrześniu 2017 roku podjęła pracę jako solista w nowo utworzonej Polskiej Operze Królewskiej, z którą aktualnie realizuje jej przedsięwzięcia artystyczne

 

---

Małgorzata Ratajczak - W 1989 r. ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie st. wykł. Ireny Maculewicz–Żejmo. Będąc na 5 roku studiów została solistką Państwowej Opery w Bydgoszczy (dzisiejsza Opera Nova), którą to pozostaje do dnia dzisiejszego. Już w roku 1984 została laureatką I nagrody w Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju. Laureatka wielu konkursów w kraju i za granicą.  Artystka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, między innymi z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Nova oraz z Agencją Artystyczną Pro Musica odbyła kilka tournée po Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Niemczech, goszcząc w tak prestiżowych salach, jak: Gewandhaus w Lipsku, Festspiel und Kongresshaus w Bregenz, Theater am Aegi w Hannoverze, Philharmonia w Berlinie, Philharmonia w Monachium, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie, Teatro De La Maestranza (Sevilla) czy Tonhalle Zürich.  W grudniu 2010 r. otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie – wokalistyka, a we wrześniu 2013 r. tytuł doktora habilitowanego. W maju 2013 roku artystka otrzymała Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w maju 2018 r. otrzymała statuetkę Ariona – najważniejszą nagrodę Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP (za całokształt pracy artystycznej z okazji 30 lat na scenie). Od roku 2015 prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

---

Janusz Ratajczak - jeszcze przed studiami wygrał Ogólnopolski Konkurs im. Stanisława Moniuszki, Kudowa-Zdrój 83r. Zdobyta na nim I nagroda okazała się decydująca dla dalszej kariery zawodowej. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Ireny Maculewicz – Żejmo. Na V roku studiów zadebiutował rolą Franka w premierowym przedstawieniu opery „Flis” S.Moniuszki wystawianym przez bydgoską Operę. Po studiach wokalnych kształcił się jeszcze u wybitnego polskiego tenora i pedagoga prof. Romana Węgrzyna. Od 1 IX 1988 roku jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy. Artysta współpracuje również z innymi teatrami w kraju takimi jak: Opera w Krakowie, Teatr Muzyczny w Gliwicach, Teatr Wielki w Warszawie, Opera Dolnośląska we Wrocławiu, Opera na Zamku w Szczecinie i Teatr Muzyczny w Poznaniu. Występował również wielokrotnie w Danii, Beneluksie, Austrii, Włoszech, Francji , Niemczech i Szwajcarii, gdzie dał się poznać w repertuarze operowo – operetkowym. Nagrał tytułową partię w zarejestrowanej po raz pierwszy w historii fonografii w technice DVD operze Paderewskiego "Manru" , wydanej w 2012 r. przez "Dux".  Jest profesorem na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2013 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora.

---

Hanna Okońska - Jest absolwentką studiów I i II stopnia Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr hab. Małgorzaty Greli prof. ndzw. Studia ukończyła w 2017 roku. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.Obecnie współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Bałtycką oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Młoda artystka dała się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju oraz za granicą. Brała udział w wielu konkursach oraz festiwalach wokalnych zdobywając miejsca na podium. Do jej sukcesów należy m.in.: I Nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, III Nagroda, Nagroda im. Ady Sari dla najlepszej koloratury, Nagroda Towarzystwa Operowego Aria oraz Nagroda Orkiestry Opery Krakowskiej na XVII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, II Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie (2017), Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszej aktorki I Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych w Toruniu (rola Zuzanny w operze „Wesele Figara” W. A. Mozarta), I Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Maiori (Włochy, 2016), II Miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (2016), I wyróżnienie oraz nagroda specjalna za najlepsze predyspozycje estradowe na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie (2016) Grand Prix, I miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Talsi na Łotwie (2015r), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perrottiego w Ueckermünde (2015r), III miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable na Słowacji (2015).

---

Łukasz Ratajczak -  tenor, absolwent studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. dra hab. Janusza Ratajczaka. Absolwent studiów II stopnia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas czterech latach nauki na studiach, młody artysta dał się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą. Swoje muzyczne doświadczenia młody śpiewak miał zaszczyt zdobywać pod batutą takich dyrygentów jak: Ruben Silva, Piotr Wajrak, Piotr Sułkowski, Michał Kocimski, Aleksander Gref, Jerzy Wołosiuk, Adam Klocek, Bohdan Jarmołowicz, Damian Borowicz, Eugeniusz Kus, Bernard Mendlik i Benedykt Odya. Brał również udział w wielu kursach wokalnych m.in. w Mistrzowskim Kursie profesora Andrzeja Żarneckiego w Łodzi w 2013 roku, w Mistrzowskim Kursie Wokalnym profesora Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu w 2014 roku, Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez profesora Piotra Kusiewicza w Kamieniu Pomorskim w 2014 roku, w Mistrzowskim Seminarium Wokalnym w Bydgoszczy w 2014 roku oraz w Masterclass podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum Salzburg w Salzburgu w 2015 roku prowadzonych przez profesor Helenę Łazarską.  Ważnymi osiągnięciami są nagrody: „Lider 2012” za Wydarzenie Kulturalne Roku w Złocieńcu za spektakl „Zemsty nietoperza” wystawianym przez Filharmonie im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, Nagroda Specjalna za wykonanie pieśni R.Straussa ,,Zueignung” na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku, I miejsce na I Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonie Sinfonia Baltica w Słupsku w 2016 roku.

---

Przemysław Rezner - baryton. Łodzianin. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Łodzi, na wydziale Wykonastwa Instrumentalnego i Wokalnego, specjalność wokalno - aktorska.
W latach 1990 - 1997 pracował jako solista śpiewak w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Od 1997 jest solistą śpiewakiem Teatru Wielkiego w Łodzi.
Gościnnie śpiewał lub śpiewa w:
Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Nova w Bydgoszczy,
Operze Krakowskiej, Operze Narodowej, Operze Poznańskiej.
Występował w prestiżowych teatrach i salach koncertowych:
Gewandhaus - Lipsk, Filharmonia Berlińska, Theater an der Wien - Wiedeń, Grand Teatro Liceu - Barcelona, Teatr Festiwalowy w Salzburgu.
Uczestniczył w licznych tournee koncertowych i operowych na terenie Europy.
Współpraca z Filharmoniami:
Łódzką, Pomorską, Płocką, Lubelską, Zielonogórską.
- Nominowany do nagrody im. Andrzeja Hiolskiego - za najlepsza kreację męską w sezonie 2001/2002.
- Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego - dla osobowości artystycznej w sezonie 2003/04.
- Nagroda ZASP /2009/.
- Na zaproszenie Polskiej Orkiestry Radiowej dokonał archiwalnego nagrania opery
„Przygoda króla Artura” G. Bacewicz /2010/.
- Ma na koncie prapremiery światowe wykonań oper "Quo vadis" Bernadetty Matuszczak oraz "Kochankowie z Klasztoru Valdemosa" Marty Ptaszyńskiej.
W czasie swojej kariery przygotował ponad pięćdziesiąt premier teatralnych, a w repertuarze ma ponad siedemdziesiąt partii operowych, operetkowych i musicalowych.
Pracuje również jako reżyser, realizując Koncerty Sylwestrowe, karnawałowe i Inaugurację
Sezonu w Teatrze Wielkim w Łodzi /2014, 2017, 2018/.
Adiunkt na wydziale wokalno - aktorskim łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, gdzie prowadzi klasę śpiewu na kierunkach: klasycznym i musicalowym.

Copyright © Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk