Wieczór kolędowy

15 grudnia 2023 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 60/50/45 zł
KUP BILET

 

Trudno w temacie kolęd stworzyć coś nowego, świeżego, ale jednocześnie prostego i nie udziwnionego. Tego zadania podjęła się Anna Rocławska - Musiłczyk, kompozytorka młodego pokolenia, absolwentka i pedagog Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na prośbę dyrygenta i dyrektora artystycznego, specjalnie dla Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego napisała ona nowe aranżacje najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Nietrudno usłyszeć w tych kompozycjach inspiracje muzyką Kilara, Debussego czy Chopina. W tych kolędach usłyszeć będzie można zarówno muzykę klasyczną jak i jazzową, filmową, a także ludową. Każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Nade wszystko wyczuwalny jest indywidualny język dźwiękowy kompozytorki co daje tym aranżacjom wyjątkowego charakteru oraz spaja w jedną całość. Kolędy zostały zaaranżowane na orkiestrę smyczkową, chór, obój, fortepian i sopran solo. Żonglując różnymi zestawieniami aparatu wykonawczego udało się wydobyć z tych pięknych kolęd całą paletę barw i nastrojów.

 

Wystąpią:

Aleksandra Szymczewska - fortepian

Maria Malinowska - śpiew

Błażej Połom - dyrygent

Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

Program:

Wśród nocnej ciszy
Z narodzenia Pana
Lulajże, Jezuniu
Przybieżeli do Betlejem
W żłobie leży
A cóż z tą Dzieciną
Jam jest dudka...
Mizerna, cicha
Dzisiaj w Betlejem
Cicha noc

Bóg się rodzi

 

ALEKSANDRA SZYMCZEWSKA
 

Aleksandra Szymczewska – gdańska pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej Firlej i dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymula. Ukończyła również drugie studia magisterskie specjalności duet fortepianowy na Universität Mozarteum w Salzburgu u światowej sławy duetu fortepianowego Yaara Tal & Andreas Groethuysen, uzyskując tytuł Master of Arts.

Dodatkowo w 2018 roku ukończyła podyplomowe studia menedżer muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej działalność artystyczna skupia się głównie wokół muzyki kameralnej. Od 2010 roku wraz z Pauliną Kuchniak współtworzy jeden z najbardziej utytułowanych polskich duetów fortepianowych młodego pokolenia mogący poszczycić się szeregiem prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. : I nagrodą na 3rd International Piano 4 Hands Competition w Monako, III nagrodą na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku, czy II nagrodą na 5th International San Marino Piano Competition. Pianistka w tej formacji występowała wielokrotnie na polskich scenach koncertowych, takich jak: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w ramach koncertu Pomorskie nadzieje artystyczne PROMS w Gdańsku – wspólnie z orkiestrą Filharmonii, Filharmonia Podlaska w Białymstoku oraz za granicą, między innymi w Auditorium Rainier III w Monte Carlo z towarzyszeniem Orchestre Philharmonique de Monte Carlo (wykonując bardzo rzadko grywany Koncert C-dur op. 153 na 4 ręce C. Czernego) czy Nichols Concert Hall w Chicago. Artystki otrzymały wielokrotnie zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Gdańsku. Występowały z recitalami podczas festiwalów: Gdańscy Pianiści Miastu oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej. Aleksandra Szymczewska jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin”, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska „Fundusz mobilności” oraz Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od roku 2009 śpiewa w Chórze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2017-2019 pełniła funkcję wiceprezesa zespołu, a od roku 2019 była prezesem Stowarzyszenia Przyjaciele Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego. Na co dzień zajmuje się pracą pedagogiczną – zajmuje stanowisko pianisty akompaniatora w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu oraz pianisty-korepetytora na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Autor zdjęcia Aleksandry Szymczewskiej: Paulina Haak


 

MARIA MALINOWSKA - sopran liryczny.

Z muzyką związana jest od 7 roku życia. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Bairda w Iławie. Edukacje muzyczną kontynuowała w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie - już jako uczennica klasy śpiewu. W 2010 roku podjęła studia na wydziale wokalno-aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej. Studia magisterskie w 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem. 

Dotychczasowo laureatka konkursów wokalnych im. Marii Stankowej w Olsztynie. 2008 rok (3 miejsce), 2010 (1 miejsce), oraz Półfinalistka Międzynarodowego Festiwalu i Konkursy Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2020 roku.

W 2016 roku wystąpiła wraz z Filharmonia Bałtycką w koncercie „Pomorskie talenty” jako najlepsza studentka roku akademickiego 2015/2106.

W 2018 roku zadebiutowała na deskach gdańskiej Opery Bałtyckiej w operetce „ Orfeusz w piekle” J. Offenbacha wcielając się w postać Minerwy oraz Junony.

W swoim repertuarze posiada zarówno pieśni, jak i arie koncertowe z okresu XIX i XX wieku. Wykonuje m.in. partię Paminy z opery „Czarodziejski Flet” oraz Armindy z opery „ La finta giardiniera” W. A. Mozarta i wiele innych.

Bliski jest jej repertuar związany z wykonawstwem artystycznej pieśni polskiej, niemieckiej oraz kaszubskiej a także muzyka z okresu 20 lecia międzywojennego. 

W 2020 roku wydana została z jej udziałem płyta pt. ,,Odnowa" do twórczości Mariana Hemara we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Członkini zespołu trzech sopranów ,, Bellcanti". Obecnie współpracuje z gdańska Operą Bałtycką.

Pedagog śpiewu oraz fortepianu.