W Walentynkowym nastroju

16 lutego 2024 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 45/40/35 zł
KUP BILET

 

Czy istnieje bardziej romantyczny instrument niż harfa? Na ten temat z pewnością można by długo polemizować, jednak da się odmówić harfie tego, że idealnie wpasowuje się w walentynkowy nastrój. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara przygotowała koncert nie tylko dla zakochanych – choć z pewnością trafi on w gusta ludzi miłujących muzykę. Tego wieczoru w Sali Koncertowej wybrzmi rzadko wykonywany utwór francuskiego kompozytora Theodore’a Duboisa Fantaisie pour harpe et orchestra. Dzieło to opublikowano w 1903 roku, a więc na samym początku XX wieku, choć w naturalny sposób odnaleźć w nim można cechy epoki romantyzmu. Fantazja ta charakteryzuje się niezwykle pięknymi i wyrazistymi tematami, które na długo pozostają w pamięci słuchacza. Ponadto, pozostając w klimacie Walentynek, orkiestra wykona Suitę z baletu Czarodziejska miłość Manuela de Falli oraz II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Muzyków PFSB poprowadzi Rafał Janiak, zaś partie solowe harfy wykona wielokrotnie doceniana i nagradzana Zuzanna Elster.

 

Wystąpią:

Zuzanna Elster - harfa

Rafał Janiak - dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara 


 

Program:

Theodore Dubois - Fantaisie pour harpe et orchestra

Manuel de Falla - Suita z baletu Czarodziejska miłość (wybór)

Johannes Brahms - II Symfonia D-dur op. 73

 


 

ZUZANNA ELSTER

Harfistka solistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy, pedagog. Prowadzi klasę harfy w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pracując na stanowisku profesora UMFC, oraz jest pierwszą harfistką w Orkiestrze Sinfonia Varsovia. Od 2022 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Harfy, Gitary i Perkusji UMFC. W 2012 r. uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2017 r. - doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. W latach 2009-2019 prowadziła klasę harfy w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek (2008, dyplom z wyróżnieniem) oraz studiów podyplomowych „Konzertexamen” w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie w klasie harfy prof. Marii Graf (2011, dyplom z wyróżnieniem). Pobierała także lekcje harfy u Germaine Lorenzini w Lyonie. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez: E. Bennett, J. Bouskovą, S. Kangę, M. Graf, G. Lorenzini, S. McDonald, C. Michel, N. Shamayevą, H. Storck.

Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów harfowych. Została dwukrotnie stypendystką Ministra Kultury (2003, 2004), otrzymała medal „Magna cum Laude” z rąk JM Rektora UMFC (2009) i Nagrodę Indywidualną II stopnia Dyrektora CEA (2010). Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów harfowych. Ponadto jest współwykonawczynią płyty "Saxophone Varie" Pawła Gusnara, nagrodzonej Fryderykiem 2014 w kategorii "Album Roku - Muzyka Kameralna" oraz płyty “Real Life Song” Joanny Freszel, która otrzymała nagrodę Złotego Orfeusza 2016 w kategorii: Meuilleure Interprète de Musique Lyrique Contemporaine. Wraz z flecistką Agatą Igras nagrała płytę „Sonatas for Flute and Harp”, która ukazała się w 2019 r. Regularnie prowadzi mistrzowskie kursy harfowe; w 2018 roku, jako jedyny pedagog polskiego pochodzenia, prowadziła kursy w zakresie gry na harfie w ramach międzynarodowych kursów orkiestrowych The Orchestra of the Americas w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Azji. Jako solistka występowała m.in. w Korei Południowej, we Francji, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Republice Czeskiej, Rosji oraz na Węgrzech, w ramach prestiżowych międzynarodowych festiwali i kongresów harfowych oraz muzycznych. Jako muzyk orkiestry koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Japonii i Korei Płd. W Polsce występowała na większości znaczących scen muzycznych.

Występowała jako solistka z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Brandenburger Symphoniker, Tokyo Prime Symphony Orchestra, St. Christopher Chamber Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Lubelskiej, Szczecińskiej, Opolskiej i in. Jako solistka i kameralistka dokonywała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.


 

Autor zdjęcia Zuzanny Elster: Mateusz Żaboklicki


 


 

RAFAŁ JANIAK

Kompozytor, dyrygent i pedagog urodzony w 1986 roku. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura a w roku 2020 stopień doktora habilitowanego.

W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych wśród nich m.in. I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienie na 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010), a także był półfinalistą Conductitng Competition „Donatella Flick” w Londynie (2014). Jest zwycięzcą konkursu na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało jednogłośnie Grand prix. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności. Premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbyła się w lutym 2019 r., a jej wersja plenerowa w maju 2019 na rynku Łódzkich Włókniarek była wydarzeniem bez precedensu.

Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009), oraz Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009). W 2018 został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”, a także otrzymał prestiżowe stypendium dla wybitnego młodego naukowca przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W sezonie 2013/14 był asystentem Jacka Kaspszyka a w sezonie 2012/13 Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, któremu również miał zaszczyt asystować współpracując z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie (m.in. Korea Płd, Hiszpania).

Rafał Janiak regularnie koncertuje z większością polskich orkiestr m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Krakowskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Bałtyckiej, Lubelskiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej, Podkarpackiej, Opolskiej czy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

We wrześniu 2012 Rafał Janiak zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” prowadząc koncert z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej, Podczas kolejnej edycji „Warszawskiej Jesieni” (2013) artysta poprowadził koncert finałowy.

Repertuar artysty obejmuje dzieła symfoniczne, koncertowe a także oratoryjne. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc premierowe przedstawienie „Cosi fan tutte” W.A.Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji „Don Giovanniego” W.A.Mozarta, w 2017 na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie „Oniegina” Czajkowskiego oraz w 2022 „Suor Angelica” i „Gianni Schicchi” Pucciniego (współpraca z UMFC).

Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, dyrygując m.in. „Barona Cygańskiego” J.Straussa a także „Turandot” Pucciniego. Od 2022 roku współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie dyryguje przedstawieniami „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego.

Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym nowopowstałej Chopin University Chamber Orchestra, z którą odnosi wiele znaczących sukcesów. Zespół ma w swoim dorobku już kilka nagranych płyt, z których najnowsza została nominowana do nagrody „Fryderyki 2021”. W ostatnim czasie wspólnie występowali podczas tournée po Chinach dając ponad 20 koncertów (lipiec 2019).

Aktualnie pracuje na stanowisku profesora uczelni pełniąc funkcję dziekana wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC.

Od stycznia 2023 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi.


 

Autor zdjęcia Rafała Janiaka: Joanna Miklaszewska