Kameralne środy w PFSB. Arcydzieła muzyki kameralnej

Klasyka Po-morze

29 listopada 2023 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 20 zł
KUP BILET

 

"Kultura Po-morze” to nowy cykl koncertów muzyki klasycznej skierowany do odbiorców na terenie Pomorza - regionu o wielowiekowej historii i silnej (mimo licznych zmian administracyjnych) wspólnej tożsamość kulturowej. Inicjatywa udostępniania kultury wysokiej ma objąć zasięgiem wszystkie krańce województwa, umożliwiając realizację określonych w projekcie celów i skorzystanie z wydarzeń melomanom, zamieszkującym mniejsze ośrodki miejskie. Proponujemy Państwu koncerty, podczas których znakomici muzycy z Polski i z zagranicy wykonają ciekawy i nietuzinkowy repertuar. W słupskiej Filharmonii swoje umiejętności zaprezentuje wybitny francuski pianista Pierre-Laurent Boucharlat oraz Baltic Neopolis Quartet. Zabrzmią romantyczne arcydzieła muzyki kameralnej: Kwartet smyczkowy f-moll op. 80 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Kwintet fortepianowy op. 81 nr 2. Antonina Dvoraka.

 

Wystąpią:

Pierre - Laurent Boucharlat - fortepian (Francja)

Baltic Neopolis Quartet w składzie:

Karolina Hyla-Wybraniec - skrzypce

Joanna Rybak - skrzypce

Emilia Goch Salvador - altówka 

Michał Bień - wiolonczela 

 

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy - Kwartet smyczkowy f-moll op. 80, cz. 1

Grażyna Bacewicz - Kwartet smyczkowy nr 4, cz. 1 

Antoni Dvořák - Kwintet fortepianowy nr 2 op.81

 

 

 

Pierre - Laurent Boucharlat- fortepian

Ten francuski pianista jest ceniony przez publiczność za swoją wrażliwość i emocje, jakie wzbudza jego gra. Ma na swoim koncie wiele różnorodnych projektów muzycznych, od recitali fortepianowych po koncerty z orkiestrą. Uznany przez swoich kolegów za jednego ze specjalistów od Beethovena, jest regularnie zapraszany we Francji i za granicą na koncerty, audycje radiowe i telewizyjne oraz kursy mistrzowskie poświęcone arcydziełom wiedeńskiego kompozytora.

Jego interpretacje zostały docenione przez krytyków muzycznych, którzy podkreślają "francuską elegancję" jego gry na fortepianie, z bardzo kolorową paletą dźwięków, służącą francuskiemu repertuarowi XX wieku (Debussy, Fauré, Ravel, Poulenc...). Jest cenionym kameralistą, który występował w duetach i triach u boku wielu międzynarodowych artystów. Jest bardzo związany z repertuarem Brahmsa i zinterpretował prawie cały jego kompletny dorobek kameralny. Jest laureatem dwóch międzynarodowych nagród: Darius Milhaud 1997 i Spedidam 1999. Dyrektor artystyczny festiwalu Musicales en Tricastin, jest również doradcą artystycznym klasycznego sezonu koncertowego miasta Ecully.

strona internetowa solisty: https://www.pierrelaurentboucharlat.com/

 

Baltic Neopolis Quartet

powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej. Zespół wystąpił między innymi na: 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), Gaia International Music Festival w Portugalii (2015), XIX Festival Internacional Musica i Festa Massanassa w Hiszpanii (2015), letnich festiwalach w Rovinj i Umago Classica w Chorwacji oraz w Grecji (2016) czy na Malcie (2017). W 2017 roku zespół odbył z sukcesem tournée po Chinach i Japonii. Muzycy są regularnie zapraszani do współpracy studyjnej zarówno przy projektach teatralnych jak i rozrywkowych. Zrealizowali między innymi partie smyczkowe na płytach Joli Szczepaniak Baba Gada oraz Katarzyny Nosowskiej 8.