39. FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Wydarzenia gościnne
Bilety WSTĘP WOLNY zł

Jan Mroczek – organy

W programie m.in.: utwory organowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Cesara Francka

Maciej Banachowski - dyrygent

Marzena Ostryńska – sopran

Adam Szramski - baryton

Chór Academia Musica, Jolanta Otwinowska – przygotowanie chóru

Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara

W programie:

John Rutter - Msza dziecięca (Mass of the Children)

Jan MROCZEK

Podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Prof. Józefa Serafina odniósł pierwsze sukcesy zdobywając nagrody na konkursach organowych (Rumia, I nagroda, 2003 rok oraz Castellana Grotte, II nagroda, 2004 rok).

Kolejnym wirtuozem i pedagogiem, który wywarł ogromny wpływ na jego artystyczną drogę jest Prof. Daniel Roth – organista tytularny kościoła
St. Sulpice w Paryżu. J.M. pracował pod jego kierunkiem najpierw jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.

Jest organistą Kościoła Rektorackiego w Częstochowie, a także prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego.

W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dotychczas występował jako solista w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.

Maciej BANACHOWSKI

Maciej Banachowski to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Zwieńczeniem studiów magisterskich był egzamin praktyczny ( dyrygowanie zespołem orkiestrowym), który Maciej Banachowski zdał z wynikiem celującym.

Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i klasyczne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi Balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), Bolero Mauricea Revela, V Symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII Symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki.

Maciej Banachowski współpracuje również jako dyrygent z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie kraju (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, oraz Operą Nova).

W 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych Słupskiej Sinfonietty, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran. W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.

Marzena OSTRYŃSKA

Sopran. Od 2007 roku związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. Obecnie studentka śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Wiesławy Maliszewskiej. Na swoim koncie ma liczne koncerty z repertuarem zarówno operowym, jak i rozrywkowym. Wykonywała m.in. partie Słowika i Księżniczki w operze "Dziecko i czary" Maurice’a Ravela, Simone w operze „Olimpia z Gdańska” Zygmunta Krauze, Pazia w „Rigolettcie” Verdiego. W latach 2016-2018 była odtwórczynią roli Giulietty w cyklu spektakli edukacyjnych dla dzieci „Opera Tu! Tu!” na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Adam SZRAMSKI

Baryton. Śpiew solowy ukończył w 2020 r. na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Swój głos kształcił podczas mistrzowskich kursów wokalnych m.in. u Andrzeja Dobbera, Andrzeja Lamperta i Marcina Bronikowskiego. Podczas studiów debiutował rolą Podczaszyca w spektaklu akademickim “Hrabina” Stanisława Moniuszki w Operze na Zamku w Szczecinie, z którym to Teatrem związany jest do dzisiaj. Śpiewał pod kierownictwem znakomitych dyrygentów, takich jak Sylvain Cambreling oraz Charles Dutoit. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz Filharmonii Zielonogórskiej. W swoim dorobku ma partie operowe oraz oratoryjno-kantatowe, które wykonuje w Polsce i za granicą: w Niemczech (Elbfilharmonie oraz Laeiszhalle w Hamburgu), Danii oraz w Emirates Palace Auditorium w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

Organizator: Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

ul. Jaracza 6, 76-200 Słupsk

e-mail: slupskietowarzystwo@gmail.com

www.towarzystwokulturalne.com

Poniżej znajdą Państwo program 39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ  (od 30 czerwca do 4 sierpnia 2022r.)

39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Słupsk, 30 czerwca do 4 sierpnia 2022 r.

30 czerwca godz. 19.15 Kościół NMP

Jan Mroczek – organy

Maciej Banachowski - dyrygent

Marzena Ostryńska – sopran