XXIX Komeda Jazz Festival

John Scofield Trio

19 października 2023 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia gościnne
Bilety 180/150/120 zł

 

John Scofield - gitara

Bill Stewart - perkusja

Vicente Archer - bass   

 

John Scofield to jeden z trzech najwybitniejszych współczesnych gitarzystów jazzowych obok Pata Metheny i Billa Frisella.
Urodził się w Dayton w stanie Ohio w 1951 roku. Dorastał w Connecticut, uczył się w muzycznym Berklee College w Bostonie, a na gitarze bardzo wcześnie zaczął grać bardzo dobrze. Najpierw do wspólnego grania zaprosili go Gerry Mulligan i Chet Baker. Później przez dwa lata był członkiem Billy Cobham-George Duke band, a w 1977 roku pracował z Charlesem Mingusem i Gary Burtonem. Od 1978 roku zaczął nagrywać własne płyty, a między 1982 a 85 rokiem koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Ten epizod ukształtował w nim świadomość muzyka i kompozytora jazzowego, choć John Scofield to tak naprawdę mistrzowski improwizator zarówno post-bopu, fusion, jazzu współczesnego, jazz funku jak i R&B. Na jego albumach – jest ich ponad 30 – jako muzycy towarzyszący pojawiają się Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Government Mule, Jack DeJohnette, Joe Lovano oraz Phil Lesh.  Wśród wielu legend jazzu, z którymi przez lata nagrywał są też Tony Williams, Jim Hall, Ron Carter, Herbie Hancock, Joe Henderson, Dave Holland i Terumasa Hino. Gitarzysta Scofield jest znany z otwartości na wszystko co nowe. Mimo bogatej i różnorodnej stylistyki posiada swoje wyraźnie rozpoznawalne brzmienie. W trasie żyje około 200 dni w roku, a niektóre z pozostałych spędza na prowadzeniu zajęć na Uniwersytecie Nowojorskim. Na pytanie „Jak zacząć
karierę muzyczną?” odpowiada na swojej stronie internetowej: „Grać naprawdę dobrze. Grać naprawdę dobrze wszędzie gdzie cię słyszą […]”.
johnscofield.com