Wileński Wielkanocny Koncert Dobroczynny
Miłośników tańca, śpiewu oraz dziedzictwa kulturowego Wileńszczyzny zapraszamy na Wielkanocny Koncert Dobroczynny. Podczas sobotniego wieczoru, z około 1,5-godzinnym programem, wystąpią Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna oraz Kapela Kawalerów Podwileńskich. Po koncercie będzie można kupić wileńskie palmy oraz kaziukowe serca z piernika. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
Organizator wydarzenia: Fundacja Pomorskich Kresowian w Gdańsku.
Partnerzy: Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku, Gmina Kolbudy.
Patronat medialny: Głos Pomorza, GP24.pl
Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie swoją działalność rozpoczęło w 2012 roku. Jest jedynym stacjonarnym hospicjum na Litwie. Świadczy nieodpłatnie pomoc potrzebującym bez względu na narodowość i wyznanie. Rocznie opiekę w hospicjum znajduje ponad 300 osób, a także ich rodziny. To placówka w której zarówno dorośli, jak i najmłodsi pacjenci otaczani są troskliwą opieką, otrzymują niezbędną pomoc medyczną, wsparcie duchowe, poczucie bezpieczeństwa domowego i bliskości. Hospicjum to dzieło ludzkich serc, które powstało i działa dzięki pomocy i ofiarności ludzi dobrej woli w Polsce i na całym świecie. Założycielką i dyrektorką hospicjum jest s. Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Zespół Tańca Ludowego „Perła” założony w 2004 roku działa przy Wielofunkcyjnym Centrum Kultury w Niemenczynie. Obecnie w 6 grupach wiekowych, od 6 do 30 lat, tańczy ponad 150 tancerzy. Wizytówką zespołu są tańce narodów świata, w tym także tradycyjne tańce polskie. „Perła” zachwyca energią, profesjonalizmem, pięknem regionalnych strojów. Zespół jest wielokrotnym laureatem prestiżowych konkursów tanecznych na Litwie, a swoją pasję do tańca prezentował w większości krajów Europy oraz w Meksyku i Brazylii. W listopadzie 2024 roku „Perła” świętowała jubileusz XX-lecia działalności. Kierownikiem artystycznym ZPL „Perła” jest German Komarowski, choreografem – Ewa Iftodij.
Kapela Kawalerów Podwileńskich założona jesienią 2021 roku przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Niemenczynie pod kierownictwem Juliana Germanowicza jest znana w Wilnie i na Wileńszczyźnie. W repertuarze ma zarówno znane utwory wileńskich twórców, jak i własne kompozycje. Kapela cieszy miłośników muzyki swoimi występami, m.in. podczas „Kaziuczka Niemenczyńskiego”, Festiwalu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, dożynek, zlotów turystycznych, Festiwali Kapel, itp.
Kapelę Kawalerów Podwileńskich tworzy sześciu młodych artystów: Julian Germanowicz (wokal, fortepian, kierownik artystyczny), Mateusz Hajdukiewicz (wokal), Tomasz Fedorowicz (wokal, tamburyn, teksty piosenek), Dejwid Gudaniec (wokal, gitara basowa), Edwin Jankuniec (akordeon) i Ernest Kierul (perkusja). Z kapelą występują także Krzysztof Stankiewicz (skrzypce, alt) oraz Daniel Gancewski (skrzypce).