Słupscy Filharmonicy swojemu miastu

19 maja 2022 r. godz. 17:00
Sala wernisażowa im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu, ul. Szarych Szeregów 12, 76-200 Słupsk.
Wydarzenia PFSB
Bilety 20 zł
KUP BILET

 

Zapraszamy na niezwykły i sentymentalny koncert kameralny w Białym Spichlerzu. Będzie to okazja, aby posłuchać doskonałych wykonań utworów opracowanych na skrzypce i fortepian - Sonaty A-dur Cesara Francka, „Tzigane” Maurice Ravela i Fantazji „Faust” Henryka Wieniawskiego. Partie solowe zaprezentują dwie znakomite skrzypaczki: Joanna Trojanowska i Valeriia Kostiunina, zaś przy fortepianie towarzyszyć im będzie Dominika Glapiak.


 

Program:

Cesar Franck - Sonata A-dur na skrzypce i fortepian

Maurice Ravel - Tzigane

Henryk Wieniawski - Fantazja "Faust" op.20

Astor Piazzolla – Le Grand Tango (1982) na wiolonczelę i fortepian zadedykowane Mścisławowi Rostropowiczowi

Lucio Dalla – Caruso (1986) na wiolonczelę i fortepian swobodnie na podstawie opracowania Stjepana Hausera (2 Cellos)


 

Wystąpią:

Joanna Trojanowska – skrzypce

Valeriia Kostiunina – skrzypce

Dominika Glapiak – fortepian

Jarosław Madejski - wiolonczela


 

Joanna Trojanowska – gdańska skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Mirosławy Pawlak i prof. Macieja Sobczaka. Uczestniczka kursów mistrzowskich prowadzonych przez prof. Siergieja Krawczenkę, prof. Jana Staniendę i prof. Macieja Baranowskiego. Współpracowała z orkiestrami krajowymi i międzynarodowymi, odbywając szereg tournees w Europie i w Azji. Uczestniczyła w licznych nagraniach zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Płyta „Wojciech Kilar: Angelus – Exodus – Victoria” (DUX) nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta zdobyła nagrodę „Fryderyk 2014”. Płyta „Panufnik: Concertos” (DUX) została nominowana do międzynarodowej nagrody „International Classical Music Awards 2016”. Od roku 2015 związana z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku jako koncertmistrz. Nie zaprzestała jednakże własnej działalności, koncertując m.in. z Grupą Mocarta, Capellą Gedanensis, Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią Dolnośląską, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Filharmonią Kameralną w Łomży, agencją artystyczną Pro Musica czy Morningstar Music Agency i Warszawską Opera Kameralną. Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i wykonywaniu na żywo muzyki do spektakli teatralnych. Kompozytor Rafał Kłoczko powierzył jej prawykonanie swoich pieśni (jako prymariuszce kwartetu). Jako koncertmistrz orkiestr współpracowała z wieloma dyrygentami i solistami – instrumentalistami, między innymi z Bassemem Akiki, Kai Baumannem, Krzesimirem Dębskim, Łukaszem Długoszem, Lidią Grychtołówną, Przemysławem Fiugajskim, Nigelem Kennedym, Rafałem Kłoczko, Jerzym Salwarowskim, Rubenem Silvą i Januszem Wawrowskim.


 

Valeriia Kostiunina - urodziła się w 1995 roku w Kirovogradzie na Ukrainie. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Kirovogradzie. Aktywnie uczestniczyła w ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach solowych oraz w trio fortepianowym m.in. "Provesiń"- m. Kropywnykii, "Zolotyj Zorepad (Pektoral)" - m. Dniepropietrowsk. W latach 2011-2015 kontynuowała naukę w Music Collage w Kirovogradzie. W tym czasie zagrała partie solowe w solo koncercie J. S. Bacha d-moll na 2 skrzypiec, w koncercie na 4 skrzypiec h-moll A. Vivaldiego, “Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego. Współpracowała z orkiestrą kameralną "Concertino". 2015-2019 studiowała na Akademii Muzycznej im. M. Lysenki we Lwowie. Koncertowała w ramach Festiwalu Pianistyki "Bieszczady bez granic", a także ponownie zagrała partię solo w koncertach “Cztery Pory roku" A. Vivaldiego.

Od 2 lat pracuje jako skrzypaczka w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. Pragnie dalej rozwijać swoje umiejętności, kształcić się i brać udział w międzynarodowych konkursach skrzypcowych. W tym roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w St. Petersburgu i III nagrodę na VII Odin International Competition.


 

Dominika Glapiak - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studiowała w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej Firlej. Kontynuowała swoją edukację na studiach podyplomowych pod okiem prof. Diny Yoffe w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Dusseldorfie. Wybitni pedagodzy, artyści i zespoły, z którymi przyszło jej pracować to m.in.: Aleksander Bonduriański, Camerata Quartet, Victor Derevianko, Akiko Ebi, Guarneri Trio Prague, Eugene Indjic, Andrzej Jasiński, Viera Nossina, Boris Petrushansky, Zbigniew Raubo, Dang Thai-Son, Maja Weitz, Michael Vaiman. Zawodowo związała się z macierzystą uczelnią gdzie od 2009 roku pracuje jako pedagog i akompaniator w klasie skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.


 

Od najmłodszych lat brała udział w licznych konkursach w kraju i za granicą. Zarówno jako solistka jak i kameralistka nagradzana była m.in.: w Gorzowie Wielkopolskim (1998), Krakowie (2000), Płocku (2001), Wiedniu (2004), Gdańsku i Smorgoniu (2009), Osace (2011), Padvie (2013) oraz Treviso (2014). Otrzymała również prestiżowy tytuł laureata oraz kilka nagród specjalnych podczas Estrady Młodych – 43 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku.


 

Prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując jako solistka oraz kameralistka. Współpracuje z wieloma młodymi muzykami i zespołami. Od wielu lat jest tworzy pomorskie środowisko poprzez aktywne działania na polu animacji kulturalnej. Powołała do życia Koncerty u Uphagena, Festiwal Języki Muzyki, Festiwal Hanseatica- Kameralia Wejherowo, i wiele innych inicjatyw.


 

Artystka pełniła rolę oficjalnego pianisty podczas International Music Masterclasses „Summer in the Mill” w Moulin d’Ande we Francji w latach 2010 i 2011 oraz na XVI International Voice Competition w Truillo (Peru) w 2012 roku. Nagrywała także dla polskiego radia i telewizji. W jej dotychczasowym dorobku płytowym znajdują się realizacje muzyki solowej: Chopin/Musorgski MTS Studio 2014; Elgar, Szostakowicz, Penderecki Orkiestra Kameralna „Progress”, Szymon Morus – dyrygent, Paweł Hulisz – trąbka, Dominika Glapiak – fortepian, Acte Prealable 2015; a także kameralnej: Młodzi kameraliści – Chopin, Popper, Liszt, Prokofiev Maciej Kułakowski – wiolonczela, Dominika Glapiak – fortepian, DUX 2011; Wagner, Strauss/SONGS Bożena Harasimowicz – sopran, Dominika Glapiak – fortepian, Acte Prealable 2015. W 2019 roku ukazała się płyta „S.Laks – in between” będąca wynikiem pracy naukowej i artystycznej dążącej do poznania i propagowania muzyki polskiego kompozytora Szymona Laksa. Na krążku który został wydany nakładem wytwórni CDAccord ukazała się solową i kameralne muzyka tego twórcy, a wśród niej także światowa premiera fonograficzna Concerto da Camera na fortepian, 9 instrumentów dętych i perkusję. Płyta zebrała znakomite recenzje i stała się przyczynkiem do wielu aktywności artystycznych w kraju i za granicą.


 

Wielokrotnie wyróżniania stypendiami, wśród których można wymienić: Stypendium Gold Country Piano Institute 2002, Stypendium Tel Hai Piano Institute 2005, Stypendium „Societe Frederic Chopin Geneve” 2005, Stypendium dla najlepszego studenta trójmiasta „Primus Inter Pares” 2008, Stypendium Mobilności Miasta Gdańska 2013 i 2014, Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza 2014, Stypendium Banku Ambitnych Kobiet „Soroptimist” oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Młodych Twórców 2015,2020. A także Stypendium Twórcze MKiDN w roku 2018.

 

 

Jarosław Madejski - ur. 1965 r.

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego.

Doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych w kraju i za granicą pod kierunkiem m. in. Daniela Szafrana, Mariny Czajkowskiej, Milosza Sadlo czy Bernarda Greenhouse’a.

Występował w charakterze solisty z Filharmoniami na Pomorzu wykonując m. in. koncerty Saint-Saensa, Beethovena, Brahmsa i Friedricha Guldy.

Jest założycielem i członkiem działającego od 1998 r Tria ARTE z którym nagrał płytę „W romantycznym nastroju”.

Od 1988 r. jest koncertmistrzem i solistą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.