Pamięci Karola Szymanowskiego cz. I

30 września 2022 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 40/35/30 (s) zł
KUP BILET

 

 

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, chcąc upamiętnić jubileusz 140. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Karola Szymanowskiego, rozpocznie sezon 2022/2023 od wydarzenia poświęconego dorobkowi tego twórcy. 30 września 2022 r. o godz. 19:00 zapraszamy na koncert „Pamięci Karola Szymanowskiego cz. I”, podczas którego będzie można usłyszeć dwa dzieła wspomnianego kompozytora: II Koncert skrzypcowy op. 61 i Mandragorę, a także zbiór czterech utworów Melodie polskie op. 47 nr 2 Mieczysława Weinberga. Solową partię koncertu skrzypcowego wykona – wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym – Roksana Kwaśnikowska, zaś orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Paweł Kotla.

 

Wystąpią:

Roksana Kwaśnikowska - skrzypce

Paweł Kotla - dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca"

 

 

ROKSANA KWAŚNIKOWSKA - solistka, kameralistka, pedagog. W 2018 roku skończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie swojego mistrza, legendarnego skrzypka prof. Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude.

Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).

Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. W roli solistki występowała m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną im. Janačka
w Ostrawie, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz wielu innych.

Oprócz kariery solowej jest bardzo oddana kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 roku jest prymariuszką Lutosławski Quartet. Gra także w Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio oraz Tansman Trio. Jest asystentem w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku.

 

 

PAWEŁ KOTLA – studiował dyrygenturę symfoniczno-operową na Akademii Muzycznej w Warszawie u Bogusława Madeya i Ryszarda Dudka, w Accademia Chigiana w Sienie u Gianluigi Gelmettiego, muzykologię na Uniwersytecie w Oksfordzie z Andrew Parrottem i zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle i Sir Colin Davis, otrzymując od nich doskonałe opinie
(„Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”).

Dyrygował w Austrii, Azerbejdżanie, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czechach, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Mołdawii, Monako, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii, w takich słynnych salach jak Megaron w Atenach, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu m. in. z
London Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, City of Birmingham Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Aten i jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy London Mozart Players. Prestiżowy londyński Sunday Times napisał o jego koncercie: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów.”

Był pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią im. Dymitra Szostakowicza w St. Petersburgu. W Polsce występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną. Nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Prowadził kursy mistrzowskie na akademiach muzycznych w Bydgoszczy i Warszawie.

Od 2011 roku prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową i dyplomacji kulturalnej w krajach Partnerstwa Wschodniego dyrygując takimi zespołami jak
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowa Filharmonia Gruzji, Kameralna Orkiestra Gruzji „Georgia Sinfonietta”, Państwowa Filharmonia Białorusi, Państwowa Orkiestra Kameralna Białorusi, Narodowa Filharmonia Mołdawii, Narodowa Orkiestra Kameralna Mołdawii i Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu. W 2019 r. zorganizował pod patronatem EU Neighbourhood East koncerty z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego z narodowymi filharmoniami w Kijowie, Tbilisi i Kiszyniowie. Współpracuje także ściśle z Akademią Muzyczną im. Gliera w Kijowie, Konserwatorium w Tbilisi i Akademią Muzyki, Tańca i Sztuk Plastycznych w Kiszyniowie.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i
London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Z
Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE, tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego i jak dotąd jedynym polskim artystą, który znalazł się w gronie takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Herbert von Karajan, Sir Colin Davis, którzy dyrygowali tym zespołem.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE w 2011 r. -
I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem odbył pod patronatem Prezydenta RP tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada 2011 - roku Prezydencji. W latach 2005-2006 był szefem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a w 2016-2017 Opery i Filharmonii Podlaskiej. We wrześniu 2019 r. objął funkcję Pierwszego Dyrygenta Gościnnego Filharmonii Dolnośląskiej. W latach 2020-2021 pełnił obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Jest twórcą i dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”.