Mistrzowie Klasyki

11 marca 2022 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB im. Wojciecha Kilara
Bilety 40/35/30(S) zł
KUP BILET

 

Zapraszamy na koncert „Mistrzowie klasyki”. Będzie to wydarzenie prezentujące dzieła trzech wybitnych kompozytorów klasycyzmu: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz Karola Kurpińskiego. Usłyszymy m.in. VII Symfonię A-dur op. 92 Beethovena czy uwerturę do opery „Dwie chatki” Kurpińskiego. Partię solową z Koncertu obojowego C- dur KV 285d Mozarta wykona Arkadiusz Krupa, zaś orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Łukasz Korta.

 

Wystąpią:

Arkadiusz Krupa - obój

Łukasz Korta - dyrygent

 

W programie:

K. Kurpiński - Uwertura do opery Dwie chatki

W. A. Mozart - Koncert obojowy C-dur KV 285d

L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur, op. 92


 

Arkadiusz KRUPA  - w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1993 do 1996 był pierwszym oboistą „Radiowej Orkiestry Symfonicznej” w Krakowie. W latach 1996 do 1997 - pierwszy oboista „Filharmonii Śląskiej” w Katowicach. Od 1997do 2012- pierwszy oboista „Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia” w Katowicach, a od 2012 roku pierwszy oboista  (od 2017 również  kierownik grupy dętej) orkiestry „Sinfonia Varsovia”. W 1993 roku wraz z Kwintetem AM w Krakowie zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Polskiego kompozytora na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy. W 1996 roku, już w kategorii solistycznej, zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W 2000 roku Arkadiusz Krupa został laureatem II nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon, Dux. Wielokrotnie współpracował (również jako solista) z orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od roku 2013 prowadzi klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2016 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie( m.in. „Zimowa Akademia Muzyki” w ECM Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, „Kurs Stroikowy im. Piwkowskiego” w Warszawie, „ Tortury Muzyczne” w Wadowicach). Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

Łukasz KORTA - oboista, dyrygent, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki. Jako oboista współpracował z wieloma zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą. Między innymi z Zuryską Orkiestrą Symfoniczną, Operą Kameralną w Bernie, Operą w Konstanz, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Współpracował również z wieloma orkiestrami kameralnymi, a także gościnnie z Amsterdamską Orkiestrą Festivalową. Koncertował pod batutą wybitnych dyrygentów: Antoniego Wita, Jamesa Levina, Helmutha Rillinga, Krzysztofa Pendereckiego, etc. Brał udział w wielu obojowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Hansjoerga Schellenbergera i Albrechta Mayera. Wielokrotnie występował jako solista wykonując koncerty obojowe: Bacha, Vivaldiego, Albinoniego, Mozarta, R.Straussa. W ostatnich latach absolwent studiów dyrygenckich Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem dr hab. Piotra Sułkowskiego. Dwukrotnie dyrygował Orkiestrą Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej w Olsztynie wykonując symfonie L. v Beethovena. Współpracował również z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a także z orkiestrami kameralnymi we Francji i Szwajcarii. Od 2017 roku współpracuje jako asystent z Maestro Antonim Witem uczestnicząc w przygotowaniu wielu koncertów z wiodącymi polskimi orkiestrami.