Mikołajki w Filharmonii

5 grudnia 2021 r. godz. 12:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB im. Wojciecha Kilara
Bilety 30/20 zł
KUP BILET

Grudzień to taki czas w roku, kiedy każdy ucieka myślami do świątecznych spotkań z rodziną i wspólnych zimowych wieczorów. Warto wprowadzić się w kolędowy nastrój już na początku miesiąca! 5 grudnia zapraszamy na „Mikołajki w Filharmonii” – koncert, podczas którego będzie można posłuchać najpiękniejszych świątecznych piosenek w wykonaniu niezastąpionej Orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. Oprócz klimatycznych ballad pojawi się wiele znanych, energetycznych przebojów, takich jak „Jingle Bell Rock”, „Santa Claus is coming to town”, „Santa Baby”. Od strony wokalnej zaprezentuje się Aleksandra Cybula oraz premierowo Katarzyna Reichert, a zadyryguje Maciej Banachowski. 

 

Aleksandra CYBULA absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatką wielu festiwali ogólnopolskich, m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Marka Grechuty. Współpracowała z Teatrem na Plaży w Sopocie, Teatrem Palladium w Warszawie, Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu, Teatrem Boto w Sopocie. Koncertowała z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Absolwentka Dziecięco - Młodzieżowego Chóru ,,Fantazja”. Laureatka Szansy na Sukces 2021. Obecnie związana ze Słupskim Ośrodkiem Kultury. 

Katarzyna Joanna REICHERT pochodzi ze Słupska. Jej przygoda ze sztuką rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to dołączyła do Zespołu Artystycznego Marzenie. Współpracowała z Ośrodkiem Teatralnym Rondo, a także z Nowym Teatrem im. Witkacego, gdzie występowała gościnnie w spektaklach „Romeo i Julia” oraz „Pan Tadeusz”. W 2021 roku zdobyła I miejsce podczas Eliminacji Wojewódzkich 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Obecnie kształci się pod skrzydłami instruktorów Klubu Kwadrat, którzy pozwalają jej rozwijać swoje umiejętności artystyczne w przyjaznej atmosferze. W czasie wolnym pieszo przemierza Słupsk, zanurzając się w świat lecących ze słuchawek starych, przedwojennych piosenek oraz klasycznych nurtów.

Maciej BANACHOWSKI to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku  podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem.  Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 (zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego),  Bolero Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Orkiestra występuje również ze znanymi solistami - m.in. z uznanym pianistą - Hubertem Salwarowskim. Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara oraz z innymi filharmoniami na terenie całego kraju. Ponadto,  jako aranżer, podejmował  współpracę  z wieloma instytucjami na terenie Polski (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz Operą Nova). W r. 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego –  za wyjątkowo twórczy rok:  poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran. W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”. Dyplom magisterski, który odbył się z orkiestrą słupskich filharmoników, zdał na ocenę celującą dyrygując między innymi zinstrumentowanymi przez siebie pieśniami Mieczysława Karłowicza. W roku 2021 został stypendystą Marszałka województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.