Koncert Sylwestrowy

31 grudnia 2023 r. godz. 20:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 150 zł
KUP BILET

 

Koniec roku zazwyczaj kojarzy się z dobrą zabawą i nadchodzącymi zmianami – podczas tegorocznego Sylwestra Sala Koncertowa słupskiej Filharmonii zmieni się w miejsce, w którym dobra zabawa łączy się lekkim repertuarem operetkowym, prezentowanym przez orkiestrę PFSB pod batutą maestro Rubena Silvy. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby z klasą pożegnać 2023 rok i wejść w rok 2024 tanecznym krokiem! Zapewnią to soliści: Paulina Janczaruk (sopran) oraz Aleksander Kruczek (tenor), którzy zaprezentują się zgromadzonej publiczności nie tylko w utworach solowych, lecz również w pełnych entuzjazmu duetach – często z żartobliwym mrugnięciem oka w stronę słuchaczy. O dobry humor zadba również znany wśród sympatyków naszej Filharmonii dyrygent Ruben Silva, który słynie ze swojej otwartości i latynoamerykańskiej ekspresji. Nie zabraknie też lampki szampana!

 

 

Wystąpią:

Paulina Janczaruk - sopran

Aleksander Kruczek - tenor

Ruben Silva - dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

 

PAULINA JANCZARUK

Sopran liryczno-koloraturowy.

Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Doroty Wójcik. Już na początku studiów debiutowała w operze "Prima la musica e poi le parole" A. Salieriego rolą Toniny, następnie w operze "Aleko" S. Rachmaninova wystąpiła jako Zemfira, w dziele "Magnificat" J.S. Bacha śpiewała partię sopranową. "Wesoła Wdówka" F. Lehara to pierwsza operetka, w której wystąpiła w słynnej roli Hanny Glavary w Teatrze Muzyczym w Łodzi, by potem nawiązać współpracę z tymże Teatrem Muzycznym na dłużej, występując w musicalu A.L. Webbera Jesus Christ Superstar.

Szkoliła się na kursach mistrzowskich u Beaty Redo Dobber, Izabelli Kłosińskiej, Udo Rheinemanna oraz Siergieja Leiferkusa. Pracowała z takimi dyrygentami jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Jakub Wnuk, Jose Maria Florencio, M. Kocimski, P. Sułkowski M. Wolniewski, P. Fiugajski. Od 2018 roku związana na stałe z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występuje w spektaklach operetkowych: "Baron Cygański" J. Straussa jako Arsena, "Księżniczka Czardasza" E. Kalmana jako Stasi, "Kraina Uśmiechu" F. Lehara jako Księżniczka Mi, "Skrzypek na dachu" J. Bocka jako Hudel, "Hallo Szpicbródka" L. Starskiego jako Anita. Bierze również udział w koncertach „Od Opola do San Remo“, “W duecie z Muzycznym“ i "Po Polsku z Muzycznym".

Koncertuje w kraju z programem operowo-operetkowym wraz z Polską Operą Kameralną. Współpracowała również z Radomską Orkiestrą Kameralną. Swoim głosem uświetniła Galę rozdania Nagród Pokoju, organizowaną przez światowej sławy malarza fantastyki Wojciecha Siudmaka, która miała miejsce w  Łodzi.

W grudniu 2019 roku wystąpiła w VI edycji programu "Bitwa Tenorów na róże" pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i Alicji Węgorzewskiej. Program emitowany był przez Telewizję Polską.

W maju 2021 roku zadebiutowała partią Zerliny w genialnym dziele „Don Giovanni” W.A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą dyr. Tadeusza Kozłowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej. W tym samym roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego w uznaniu za zaangażowanie w pracę artystyczną Teatru Muzycznego w Lublinie. W sierpniu 2021 roku wystąpiła na 54. Festiwalu Operowo-Operetkowym im. J. Kiepury kreując rolę Księżniczki Mi w operetce „Kraina Uśmiechu” F. Lehara pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego.

 

 

RUBEN SILVA

Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2006 roku odznaczony medalem za zasługi dla miasta Koszalin, a w 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie,: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.

Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki IX wieku np. pierwsze nagranie Halki St. Moniuszki (wersja Wileńska) oraz XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.

Działalność zawodowa:

* 1983–1992 i od 1997 – dyrygent Warszawskiej Opery Kameralnej

* 1992–1994 – Dyrektor Artystyczny Opery Wrocławskiej

* 1994–1997 – Dyrektor Artystyczny Filharmonii Koszalińskiej

* 1995–1997 – Dyrektor Artystyczny Opery Krakowskiej

* 1997–2000 – współpraca z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie oraz z Belgradzką Operą Kameralną

* od 2000 – Dyrektor Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej

* od 2005 - 2013 – Dyrektor Artystyczny Filharmonii Koszalińskiej

* od 2008 – współpraca z Orkiestrą Symfoniczną Bogoty (Kolumbia)

* od 2009 – pierwszy gościnny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz (Boliwia)

* 2012–2013 – Kierownik muzyczny Teatru Wielkiego w Łodzi

* 2013-2016 – Dyrektor Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej

* 2017 – dyrygent Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie

*2018 – 2021 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara