KONCERT NOWOROCZNY

1 stycznia 2023 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 150 zł
KUP BILET

 

1 stycznia 2023 roku o godz. 19:00 Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprasza serdecznie na wspaniały Koncert Noworoczny. Po dwunastu miesiącach pracy i pośpiechu chcemy przywitać Nowy Rok z radością i z odnowioną nadzieją. Czasy nie są łatwe, ale nie ma lepszego sposobu na wejście w 2023 rok niż radować się przy cudownej muzyce, którą kojarzymy z karnawałem, delektując się przy tym głosami znakomitych wokalistów jak Małgorzata Trojanowska – sopran i Łukasz Ratajczak – tenor. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Maestro Rubena Silvy zaczaruje Państwa utworami takich kompozytorów jak Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Franz von Suppé, Giuseppe Verdi. Usłyszą Państwo Polki, Walce, Marsze, Pieśni neapolitańskie, Czardasze, Uwerturę z operetki Barona Cygańskiego czy Lekką Kawalerię, hity operetkowe jak „Usta milczą”, „Kto me usta całuje”, „Wielka sława to żart”, „W rytm walczyka”, Małgorzata Trojanowska zaprosi Państwa, aby „Przetańczyć całą noc”, a Łukasz Ratajczak przewiezie nas pociągiem „Funiculi, funicula” do pięknej Italii.

Tego dnia odkładamy wszystkie troski na bok i przychodzimy do Filharmonii. Nie może Państwa zabraknąć.

 

WYSTĄPIĄ:

 

Małgorzata Trojanowska – sopran

Łukasz Ratajczak - tenor

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

PROGRAM:

 

Uwertura - Baron Cygański

Emmerich Kalman – Czardasz Sylvii

Emmerich Kalman - Graj Cyganie

Emmerich Kalman - Duet Tłumy Fraków

Johann Strauss - Polka Tik-Tak

Johann Strauss - Czardasz Rozalindy

Johann Strauss - Wielka Sława to żart

Franz Lehar - Duet „Usta Milczą”

J. Strauss - Walc „Odgłosy Wiosny”

 

 

(przerwa)

 

Franz von Suppe – Lekka Kawaleria

Franz Lehar – Aria Giuditty „Kto me usta całuje”

Enrico Cannio – ‘O Surdato ‘nnammurato

Niko Dostal – “Dziewczyny z Barcelony”

J. Strauss – Banditen galop

J. Strauss - Feuerfest 3’

Frederick Lowe – Przetanczyć całą noc

Luigi Denza - „Funiculi, funicula”

Robert Stolz – Marsz “Fruhjarsparade”

Giuseppe Verdi – Brindisi (Libiamo)

J. Strauss - Marsz Radeckiego

 

Czas koncertu ok. 3 godz.

 

Małgorzata Trojanowska - sopran

Absolwentka dwóch specjalności Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - dyrygentury chóralnej oraz śpiewu solowego w klasie prof. Ewy Iżykowskiej. Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów wokalnych z wybitnymi śpiewakami, m.in.: A. Garancią, O. Pasiecznik, I. Kłosińską, M. Rzepką. Laureatka wielu konkursów wokalnych i stypendiów artystycznych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Ełku, Marszałka Województwa Podlaskiego.

Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko, z którym wykonała wiele dzieł oratoryjnych i operowych. Występuje na scenach operowych, koncertowych w całej Polsce: w Polskiej Operze Królewskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Zielonogórskiej, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Kameralnej w Łomży, Kaliskiej, Częstochowskiej. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in.: D. Runztem, V. Kiradijevem, M. J. Błaszczykiem, R. Silvą, B. Akiki, R. Kłoczko, J. M. Zarzyckim, A. Klockiem. Gości również na festiwalach.

Jej repertuar jest bogaty i różnorodny, obejmuje liczne pieśni, arie operowe i operetkowe; partie operowe, m.in.: Kary w Nocy kruków Z. Krauzego (prawykonanie), Serpiny w operze La serva padrona G. B. Pergolesiego, Dydony w Dydonie i Eneaszu, Tytanii w The Fairy Queen H. Purcella; Lisetty w Il cavaliere per amore N. Picciniego; Hrabiny w Weselu Figara, Donny Anny w Don Giovannim, Paminy w Czarojedziejskim flecie, Fiordiligi w Cosi fan tutte, Bastienne w Bastien i Bastienne W. A. Mozarta, Almireny w operze Rinaldo G.F. Haendla; Hanny w Strasznym dworze, tytułowej Halka w operze S. Moniuszki, Mimi w La boheme G. Pucciniego, Arseny w Baronie cygańskim J. Straussa; repertuar oratoryjny to m.in.: Weihnachtsoratorium, Magnificat, kantaty BWV 196, 199, 211 J.S.Bacha, Gloria i Magnificat A. Vivaldiego, Jephte G. Carissimiego (Filia), Stabat Mater J. B. Pergolesiego, Gesu al Calvario J. D. Zelenki, Brockes Passion G. F. Haendla, Requiem, Msza koronacyjna, Exultate jubilate W. A. Mozarta, Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint – Saënsa, IX Symfonia L. Van Beethovena, Pory roku J. Haydna, Requiem G. Faure, Quo vadis F. Nowowiejskiego, Stabat Mater oraz Requiem C. Jenkinsa, Te Deum oraz Angelus W. Kilara, Symfonię pieśni żałosnych H. M. Góreckiego.

Kilkakrotnie uczestniczyła w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów polskich:
Z. Krauzego, T. Trojanowskiego, M. Nagnajewicza, G. Bogdana. Ma w swoim dorobku również nagrania płytowe, w tym dwa albumy solowe -
Głos duszy z utworami sakralnymi, nagrany wspólnie z Rafałem Sulimą (organy) oraz pieśni kompozytorów polskich do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera nagrane wspólnie z pianistą Robertem Maratem wydane nakładem wydawnictwa Acte Prealable w 2021 roku.

 

Ruben Silva - dyrygent

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia.

Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie,: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.

Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki IX wieku np. pierwsze nagranie Halki St. Moniuszki (wersja Wileńska) oraz XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.

Jest nauczycielem mianowanym, w latach 1999 – 2005 pracował jako nauczyciel w Zespole państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Prowadził także liczne letnie kursy oraz obozy muzyczne z udziałem młodzieży, min. Jeunesses Musicales w Polsce.

 

Obecnie jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym w Filharmonii Kaliskiej.