Garden Party u Karola 6 - Leszek Kułakowski & Joanna Knitter Love Songs

1 sierpnia 2021 r. godz. 12:00
Park im. Jerzego Waldorffa, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB im. Wojciecha Kilara

Większość utworów zaprezentowanych na koncercie przez ten duet będą stanowiły kompozycje Leszka Kułakowskiego, do których teksty napisał znakomity krakowski autor - Zbigniew Książek. Piosenki stylistycznie oscylują pomiędzy bluesowo-jazzową i funkową stylistyką, ale niektóre brzmią niemal popowo. Koncert dopełnią utwory innych znanych kompozytorów - Włodzimierza Nahornego, Henryka Warsa czy George'a Gershwina, a połączy je jedno słowo - MIŁOŚĆ.

 

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę "wizjonerem jazzu". Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka klasyczną (jest guru tzw. "trzeciego nurtu" tzw. third stream) ,oraz kompozytorem ponad kilkuset utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne, instrumentalno–wokalne – od zespołów jazzowych po big–bandy i orkiestry symfoniczne.

Leszek Kułakowski jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku – prowadząc klasę kompozycji, oraz założycielem kierunku "jazz i muzyka estradowa", szefem Departamentu Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dyrektorem artystycznym Komeda Jazz Festival (XXV edycji).

W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem, serializmem, polimodalizmem i politonalnością . Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival (odbywającego się w Słupsku i Środkowym Pomorzu), by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego "Chopinem jazzu".

Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: "Missa Miseri Cordis" – na solistów, chór i orkiestrę, "Piano concerto" na fortepian z orkiestrą, "Sketches for jazz trio & symphony orchestra", "Dyskretny urok konsonansów" na orkiestrę smyczkową, "Ewencja", "Free Steps", "Walczyk Dekadencki" – na trio jazzowe i orkiestrę, "Eurofonia" na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę, kilkadziesiąt kompozycji na big band jazzowy.

Współpracował z wieloma czołowymi postaciami amerykańskiego i polskiego jazzu jak : Eddie Henderson, Edd Schuller, Christine Corea, Steve Groover, Christine Jueneman, Christoph Titz,Mikael Godee, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysławski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Jacek Pelc, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jacek Kochan, Mikołaj Trzaska, Grażyna Auguścik, Adam Pierończyk, Adamam Czerwiński, Emil Kowalski, Dominik Bukowski, Wojtek Staroniewicz, Adam Wendt, Przemysław Dyakowski, Tomasz Dąbrowski.

Koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Skandynawia) i Stanach Zjednoczonych.

Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród i wyróżnień; 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego az ‘wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Joanna Knitter - wokalistka działająca czynnie w kilku stylistykach muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertowała na największych festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie. Wydała 11 albumów, w tym 5 z własnymi tekstami i kompozycjami. Na co dzień związana ze swoim zespołem Joanna Knitter Blues & Folk Connection oraz z Take It Easy Przemka Dyakowskiego. Stale współpracuje z Big Bandem Jana Konopa oraz z Leszkiem Kułakowskim. Z Polską Filharmonią Kameralną Sopot nagrała 2 płyty.

 

Wszystkie koncerty odbywają się przed pomnikiem Karola Szymanowskiego w Parku im. Jerzego Waldorffa w niedzielę o godz. 12.00.
Wyjątek stanowi koncert orkiestry inaugurujący cykl, który odbędzie się 4 lipca na scenie przed Ratuszem.
W razie niepogody koncerty zostaną przeniesione do sali Filharmonii.
 
Sfinansowano ze środków Miasta Słupska