39. FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Jakub Lebioda - organy,

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds

Dyrygent: Klaudiusz Jania

W programie m.in. utwory Giuseppe Verdiego, Franciszka Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Marc-Antoine’a Charpentiera, Charlesa Marii Widora

Jakub Lebioda

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Gryficach w klasie fortepianu mgr Violetty Cieleckiej oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie organów prof. Bogdana Narlocha. Jest tegorocznym absolwentem studiów magisterskich na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie również w klasie organów prof. Bogdana Narlocha.

Śpiewa także w chórze Cantus Delicium, działającego przy parafii św. Ottona w Pyrzycach. Chór koncertował w wielu krajach Europie, zdobywając liczne laury na międzynarodowych konkursach. Jest czynnym organistą liturgicznym i koncertowym. Recitale organowe zaprezentował już m.in. w kościołach nadmorskich, Szczecinie, Poznaniu, Neubrandenburgu, Braunschweigu, Nowym Jorku. Zajmuje się sztuką improwizacji i kompozycji. Jest członkiem Koła Młodych Kompozytorów.

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds

Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds powstała pod koniec 2016 roku. Działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu . Obecnie liczy ok. 30 członków, w skład których wchodzą uczniowie i absolwenci zarówno szkół muzycznych II stopnia , Akademii Muzycznej oraz amatorzy. Połączenie tych sił pozwoliło w krótkim czasie osiągnąć wysoki poziom artystyczny. Koncerty z udziałem orkiestry to niesamowite muzyczne doznania dla publiczności i fanów, których liczba jest coraz większa.

Pomimo krótkiej działalności orkiestra może pochwalić się wieloma sukcesami. Regularnie daje koncerty zarówno w kościołach, jak i salach koncertowych. Już w grudniu 2016 brała udział w nagraniu koncertu Barbórkowego dla Radia Silesia i Telewizji TVS. Dla nich także orkiestra nagrała program z okazji Dnia Matki, gdzie występowały gwiazdy śląskiej sceny muzycznej.

Czerwiec 2017 obfitował w niezwykłe wydarzenia, bowiem Orkiestra Koncertowa Power of Winds uczestniczyła w Ogólnopolskich obchodach roku Św.Brata Alberta – był to koncert wraz z zespołem śpiewających księży Servi Domnini Cantores, gdzie miało miejsce prawykonanie kantaty o Św. Bracie Albercie. W tym miesiącu odbył się także koncert z okazji 25-lecia koronacji Cudownego Obrazu MB Mirowskiej w Pińczowie.

W lipcu 2017 Orkiestra uczestniczyła w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu o Ojcu Ludwiku Wrodarczyku, który docelowo ma być emitowany w TVP.

We wrześniu Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds wygrała nagrodę Burmistrza Tarnowskie Góry, oraz Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach ( nagrodą jest koncert w Sali Akademii Muzycznej ) na konkursie orkiestr dętych im Józefa Szweda w Tarnowskich Górach.

Orkiestra dokonała również nagrania ścieżki dźwiękowej, oraz teledysku dla festiwalu TAURON NOWA MUZYKA. W 2018 roku brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do III i IV serii Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich.

W maju 2019 roku wzięła udział w prestiżowym festiwalu Muzyczne Wieczory w Bazylice i występowała tam we wspólnym koncercie z chórem Santarello z Katowic oraz aktorką Małgorzatą Kożuchowską. We wrześniu zaś orkiestra wykonała spektakl 3 Krople krwi poświęcony Powstaniom Śląskim. W listopadzie zaś, brała udział w sesji nagraniowej dla Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Na płycie tej gra także światowej sławy saksofonista Dave Murray oraz zespół Pasimito.

W 2021 roku orkiestra występowała razem z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jaroslava Shemeta na koncercie upamiętniającym 100 rocznicę III Powstania Śląskiego, wykonując Tryptyk Powstańczy Józefa Świdra skomponowany na solistów, chór orkiestrę symfoniczną i orkiestrę dętą. W październiku tegoż roku orkiestra występowała pod batutą Krzesimira Dębskiego, wykonując jego kompozycje.

Na swoim koncie ma także koncerty na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Reginae Silesiae Gloria, I Świętojańskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku Białej i Festiwalu Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

Organizator: Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

ul. Jaracza 6, 76-200 Słupsk

e-mail: slupskietowarzystwo@gmail.com

www.towarzystwokulturalne.com

Poniżej znajdą Państwo program 39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ  (od 30 czerwca do 4 sierpnia 2022r.)

39. FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Słupsk, 30 czerwca do 4 sierpnia 2022 r.

30 czerwca godz. 19.15 Kościół NMP

Jan Mroczek – organy

W programie m.in.: utwory organowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Cesara Francka

Maciej Banachowski - dyrygent