„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”

28 lutego 2020 r. godz. 19:00
Bilety wstęp wolny na zaproszenie zł
„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”
 
Na koncert zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
 
UWAGA: Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 10 II 2020 roku.
 
Wydarzenie rozpoczniemy uwerturą Feliksa Nowowiejskiego z opery Legenda Bałtyku - W zaklętym mieście Wineta. Instrumentem, który postanowiliśmy zaprosić na zaślubiny Polski z Bałtykiem jest Harfa, najczęściej kojarzona z tematyką wody. Solistą koncertu, który wprawi nas w stan zadumy i patosu będzie Carlos Roberto Peña Montoya, wykona dla Państwa Arię in the Classic Style Marcela Grandjany oraz Danse sacrée i profane Claude’a Debussy’ego. Zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie La Mer Claude’a Debussy’ego. Kompozytor sam uważał, że piękna natury nie sposób naśladować dźwiękiem, można je jedynie zamknąć w nastroju, zachwycie nad nim. Całość programu poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Maestro Ruben Silva a towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. 
 
Carlos PENA /harfa/
Ruben SILVA /dyrygent/
Andrzej ZBOROWSKI /słowo o muzyce/
 
W programie:
Feliks Nowowiejski - uwertura Legenda Bałtyku
Marcel Grandjana - Air in the Classic Style
Claude Debussy - Danse sacree i profane
Claude Debussy - La Mer
 

Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, u której kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Na przestrzeni edukacji muzycznej dwukrotnie otrzymał stypendium niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung”, a także stypendium „Hübel-Stipendium" za wybitne osiągnięcia artystyczne, ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Jako członek fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now" brał udział w licznych koncertach charytatywnych.

W początkowych latach działalności artystycznej zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i pedagog. Występował z recitalami m.in. w Gläseneer Saal w wiedeńskim Musikverein (2007) oraz w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009). Współpracuje z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech i Austrii, z którymi odbył liczne tournée. W 2011 roku brał udział w akademii orkiestrowej Schleswig Holstein Music Festival, podczas której wystąpił pod batutą Ivana Fischera i Christopha Eschenbacha. W 2012 roku wygrał 6. edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu, będąc członkiem Tajlandzkiej Orkiestry Symfonicznej, z którą pozostaje w stałym kontakcie artystycznym. 

Swoją działalność pedagogiczną rozpoczął w latach 2009-2010 jako nauczycielem Musikschule Teisendorf w Niemczech. Obecnie prowadzi klasę harfy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta jako solista i kameralista. Współpracuje z czołowymi orkiestrami polskimi pod batutą znamienitych dyrygentów, a także bierze udział w licznych nagraniach fonograficznych, radiowych i telewizyjnych.