przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara


Menu


Sylwestrowa batuta

 

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprasza na koncert „Sylwestrowa batuta”. Koniec roku należy celebrować w jak najlepszym stylu, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa repertuar złożony z najpiękniejszych operetek i musicali, a także „lekkiej” muzyki klasycznej; usłyszymy m.in. Arię ze śmiechem z operetki “La Perichole” Jacquesa Offenbacha, Trish - Trash Polkę Johanna Straussa, I feel pretty z musicalu “West side story” Leonarda Bernsteina czy  Pieśń Heleny z filmu “Ogniem i mieczem” Krzesimira Dębskiego. Wraz ze słupskimi filharmonikami wystąpi Anna Fabrello – sopranistka ceniona zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobywczyni nagrody Fryderyk 2014 w kategorii muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę „Kilar Angelus /Exodus/Victoria”. Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy spędzić z Państwem ten niepowtarzalny wieczór oraz zachęcić do szampańskiej zabawy i wkroczenia w 2025 rok w rytmie granym przez orkiestrę PFSB pod batutą Michała Krężlewskiego.

 

Wystąpią:

Anna Fabrello – sopran

Michał Krężlewski – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

Program:

Johann Strauss – Uwertura “Zemsta Nietoperza”
Johann Strauss – Kuplety Adeli z “Zemsty nietoperza” 
Johann Strauss – “Neue pizzicato polka” op. 449
Imre Kálmán - “Czardasz Silvy” z “Księżniczki Czardasza” 
Giacomo Puccini - “Walc Musetty” z “Cyganerii” 
Johann Strauss - “Trish - Trash Polka” 
Jacques Offenbach - “Aria ze śmiechem” z operetki “La Perichole”
Johann Strauss - “Die Bajadere. Polka schnell” op. 351
Johann Strauss - “Wierność, co to to nie” z operetki “Noc w Wenecji”
Johann Strauss - “Nad pięknym, modrym Dunajem” 
Leonard Bernstein – “West Side Story Symphonic Dances”, cześć IV “Mambo” 
Leonard Bernstein - “I feel pretty “ z “West side story”
Emmanuel Chabrier - “Espana” 
Nico Dostal - “Dziewczęta z Barcelony” 
Arturo Márquez – Danson no 2 
Krzesimir Dębski - “Pieśń Heleny” z filmu “Ogniem i mieczem” 
Alberto Ginastera – Suita z baletu “Estancia” 

 

Anna Fabrello - absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej . W 2005 r. zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej partią Serpiny z opery La Serva Padrona, w reżyserii Doroty Kolak. W 2009 r. wzięła udział w nagraniu dla TV Mezzo wykonując partię Najade w operze „Ariadna auf Naxos” R.Straussa w Seged na Węgrzech. W styczniu 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka, od tego roku pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2014 r. otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę Kilar Angelus /Exodus/Victoria, w kwietniu 2015 została uhonorowana Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za kreację Despiny w operze Cosi fan tutte w reżyserii Marka Weissa. Obok ożywionej działalności artystycznej, prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, były to MasterClass w Szwajcarii, Bułgarii, Chorwacji. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka. Od 2020 roku pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej w macierzystej uczelni. W dorobku artystycznym posiada wiele nagrań CD. Jednym z ważnych osiągnięć jest dwupłytowy album live - „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, na którym wykonała partię Hanny. Wyjątkowość tej płyty podkreśla fakt, iż otrzymała ona nominacje do prestiżowych nagród International Music Award ( ICMA) 2020 oraz Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2019. Anna Fabrello chętnie podejmuje nowe wyzwania muzyczne. Jednym z ostatnich był projekt Beautiful Jazzy Opera - projekt jazzmana Leszka Kułakowskiego, syntetyzujący klasyczną operę z jazzem. Efektem tej współpracy jest płyta CD live z trio jazzowym i Orkiestrą Symfoniczną Sinfonia Baltica ze Słupska. Sopranistka koncertowała w większości krajów Europy jak również Kolumbii i Mozambiku.

 

Michał Krężlewski ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku otrzymując tytuł magistra w dwóch dziedzinach: w zakresie gry na fortepianie w klasie prof. Waldemara Wojtala oraz w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej, studiując w klasach prof. Zygmunta Rycherta oraz prof. Kaia Bumanna. W 2016 roku, jeszcze podczas studiów dyrygenckich, otrzymał angaż w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako korepetytor solistów. Pół roku później uzyskał stanowisko asystenta artystycznego dyrygenta. Od sierpnia 2021 r. do czerwca 2023 r. pełnił funkcję kierownika orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Podczas swojej działalności artystycznej w Operze Bałtyckiej dyrygował wieloma spektaklami operowymi i baletowymi. Posiada bogaty repertuar operowy i symfoniczny, który obejmuje dzieła od baroku do muzyki najnowszej. Michał Krężlewski współpracował z takimi orkiestrami jak: - NOSPR w Katowicach - Filharmonia Narodowa w Warszawie - Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku - Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie - Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie - Capella Bydgostiensis - Elbląska Orkiestra Kameralna Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Maestro Gabriela Chmurę, Maestro Jerzego Salwarowskiego oraz Maestro José Maria Florêncio. 12 marca 2022 roku z zespołem Opery Bałtyckiej w Gdańsku towarzyszył Tomaszowi Koniecznemu w orkiestrowej premierze spektaklu "Apokalipsa", na który składają się dzieła takie jak "Kindertotenlieder" G. Mahlera oraz “3 pieśni do słów Baczyńskiego” A. Nowaka. Było to również prawykonanie wersji orkiestrowej utworu A. Nowaka wydanego przez PWM. W kwietniu 2023 r. dokonał prawykonania II symfonii Krzysztofa Pendereckiego w Ameryce Południowej wraz z Orquesta Sinfónica de Entre Rios w Parana (Argentyna). W listopadzie 2023 r. został zaproszony do dyrygowania finałem 5. International Baltic Piano Competition w Gdańsku. W kwietniu 2024 r. wraz z orkiestrą i chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie dokonał prawykonania utworu Stefana Wesołowskiego “Męczeństwo Joanny d’Arc”, który stanowi ilustrację muzyczną do filmu niemego Carla Theodora Dreyera z 1928 r. Ma na swoim koncie nagrania muzyki filmowej, wśród których należy wymienić muzykę autorstwa Reinhardta Wagnera, nagraną wraz z Polską Filharmonia Bałtycką w Gdańsku do wielokrotnie nagradzanego na festiwalach filmu Edwarda Porembnego “Życie i śmierć Maxa Lindera”. Michał Krężlewski jest również wykładowcą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Copyright © Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk