Mistrzowskie interpretacje

1 marca 2024 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 45/40/35 zł
KUP BILET

 

Marzec rozpocznie się niezwykle ciekawym koncertem; nie tylko ze względu na wybory repertuarowe, lecz również dzięki muzykom, którzy w mistrzowski sposób zaprezentują publiczności swoje interpretacje znanych dzieł muzyki poważnej. W Sali Koncertowej Filharmonii wybrzmią kompozycje Edwarda Elgara Koncert wiolonczelowy op. 85 i Antonina Dvořáka IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”. Solową partię wiolonczeli wykona jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia Zuzanna Sosnowska, zaś orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zadyryguje (będący również wiolonczelistą) Adam Klocek.

Koncert wiolonczelowy op. 85 Edwarda Elgara uznaje się za jeden z najpiękniejszych utworów wiolonczelowych, jakie kiedykolwiek powstały. Dręczony depresją Elgar od dłuższego czasu nie mógł komponować - mimo faktu, iż melodia Koncertu już wtedy kształtowała się w jego głowie, nie potrafił jej przypisać danemu instrumentowi ani zapisać orkiestracji. Dopiero, gdy za namową żony przeprowadza się na wieś (Brinkwell, Wielka Brytania), udaje mu się odnaleźć spokój i ostateczną formę dzieła. Dzisiaj utwór ten jest z chęcią wykonywany i słuchany na scenach Filharmonii nie tylko w Europie, ale również poza jej granicami.

IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego ŚwiataAntonina Dvořáka jest wynikiem podróży kompozytora do Stanów Zjednoczonych i próbą uchwycenia cech charakterystycznych dla muzyki amerykańskiej w symfonii. Można oczywiście się spierać, na ile zadanie to zostało wykonane, należy jednak przyznać, że ostatecznie dzieło zachwyciło swoją barwną instrumentacją oraz przetwarzaniem i powtarzalnością tematów, dzięki czemu było łatwe w odbiorze. Do dziś IX Symfonia e-moll Dvořáka (a szczególnie jej czwarta część) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych symfonii na świecie.

 

Wystąpią:

Zuzanna Sosnowska - wiolonczela

Adam Klocek - dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara 

 

Program:

Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy 

Antonin Dvořák - IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata

 

 

Zuzanna Sosnowska to jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, aktywna solistka, kameralistka i pedagog. Jest zwyciężczynią (I nagroda ex aequo) X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz laureatką ponad 20 nagród na konkursach międzynarodowych. Regularnie koncertuje w Sosnowska-Garcías Duo oraz jako członek Tansman Trio i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech i Namibii. Jako solistka występuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami takimi jak m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, AUKSO, Orquestra Cambra de Mallorca, Orchestra Nazionale de la RAI w Turynie, Metamorphosen Berlin pod batutą m.in. A. Wita, T. Strugały, M. Mosia, D. Runtza, M. Klauzy, A. Humali, M. J. Błaszczyka, J. M. Zarzyckiego czy A. Klocka.

Jej koncerty transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, Norddeutsche Rundfunk, Radio

Nacional España, na platformie Idagio i Telewizji Allegro HD. Wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki artystka dokonała również nagrania I Koncertu Wiolonczelowego G. Bacewicz dla Polskiego Radia.

Zuzanna Sosnowska z wyróżnieniem ukończyła studia w Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. W.E.Schimdta i w Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie u prof. J.P.Maintza jak również prestożowe studia podyplomowe Konzertexamen w Musikhochschule w Lubece u prof. T. Svane. W 2019 i 2020r. otrzymała nagrodę specjalną Królowej Hiszpanii, jest również stypedystką Fundacji Y. Menuhina, programu Villa- Musica oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywność koncertową łączy z pracą jako docentka w Hochschule für Musik und Tanz Köln oraz profesor gościnny Conservatorio Superior de les Illes Balears w Palma de Mallorca.

 

Autor zdjęcia Zuzanny Sosnowskiej: Flor Godoy Photography

 

Adam Klocek - wiolonczelista i dyrygent, laureat nagrody Grammy 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”.
W roku 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”. Od 2006 do 2020 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, a od roku 2011 jest dyrektorem artystycznym orkiestry Młoda Polska Filharmonia. W roku 2012 został także dyrektorem artystycznym Filharmonii im. B. Hubermana w Częstochowie. Od września 2020 pełni funkcję dyrektora naczelnego tej instytucji. Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu, podczas którego wykonywał on wraz z Państwową Orkiestrą Ermitażu swój Koncert wiolonczelowy, został określony przez czołowy ogólnorosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”.
Adam Klocek studiował w Musikhochschule w Kolonii oraz Hochschule fur Musik Hanns Eissler w klasach: Marii Kliegel oraz Borysa Pergamenschikowa.
Sukcesy na ogólnopolskich (I nagroda Konkursu im. D. Danczowskiego w Poznaniu, 1992) i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych m.in. w Kolonii, Monachium i Nowym Jorku oraz nagrody i stypendia (C.M. von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU) zaowocowały występami w liczących się ośrodkach muzycznych. Plany koncertowe artysty objęły m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora Concerto grosso K. Pendereckiego, reprezentację Polski podczas festiwalu Europalia, inaugurację VIII Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, tournée koncertowe w USA i Dalekim Wschodzie. Za premierowe nagranie ‘Concerto Grosso’ z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita artysta otrzymał nagrodę ‘Fryderyk 2002’. W styczniu 2003 wystąpił na galowym koncercie inaugurującym ‘Rok Krzysztofa Pendereckiego’ w Filharmonii Narodowej. We wrześniu 2004 dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego.
Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura. Był związany kontraktem fonograficznym z firmą Universal Music. W latach 1999-2016 grał na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.
Obecnie gra na instrumencie Giuseppe Rocca ‘ex Tortelier’ z roku 1848.
Po okresie intensywnej kariery jako solisty-wiolonczelisty w latach 1993-2003 artysta rozpoczął działalność dyrygencką. Asystował m.in. Maestro Jackowi Kaspszykowi podczas przygotowań do wystawienia „Nabucco” G. Verdiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Kontynuacją była wygrana w konkursie na asystenta-dyrygenta Maestro Jana Lathama-Koeniga w Filharmonii Wrocławskiej.
Jako wiolonczelista i dyrygent Adam Klocek występował z artystami światowej renomy jak: jak Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Joshua Bell, Vadim Repin, Misha Maisky, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Valery Afanassiev, Krzysztof Penderecki, Dame Evelyn Glennie, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Leticia Moreno.
Płyta „Preisner’s Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymała status potrójnej platynowej płyty. We wrześniu i październiku 2013 miały miejsce dwie nowe premiery muzyki Z. Preisnera z udziałem Adama Klocka jako dyrygenta i solisty: „Four Colours of Łódź” oraz „Diaries of Hope” (Barbican Hall w Londynie z udziałem Britten Sinfonietta oraz Lisy Gerrard z zespołu „Dead can dance”).
Jako dyrygent i wiolonczelista Adam Klocek został zaproszony do udziału w galowym koncercie inauguracyjnym Międzynarodowego Centrum Kongresowego ICE w Krakowie.
Z inicjatywy Adama Klocka w roku 2010 powstała kompozycja Włodka Pawlika „Night in Calisia”. Wydany jesienią roku 2012 album „Night in Calisia” nagrany z Trio Włodka Pawlika, trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej otrzymał pierwszą w historii polskiego jazzu nagrodę „Grammy Award 2014”, uzyskując również wiele nagród krajowych (m.in. płyta roku dziennika Rzeczpospolita) oraz status potrójnej platynowej płyty. Artyści wystąpili na galowym koncercie rozdania nagród Fryderyk 2014 w Sali Kongresowej w Warszawie.
W roku 2019 artysta wydał płytę nagraną z solistką Astrig Siranossian oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia dla szwajcarskiej wytwórni Claves. Płyta ta otrzymała najwyższe europejskie wyróżnienia płytowe w tym niezwykle prestiżową niemiecką „Preis der Deutschen Schallplatten Kritik”, nominację do International Classical Music Awards 2019, „Clef d’Or” oraz „Clef de Mois” magazynu Resmusica, najwyższą ocenę „5*****” prestiżowego magazynu francuskiego Diapason oraz „5*****” magazynu Classica a także „un evenement” i fortisissimo ffff magazynu Telerama. Rok 2021 przyniósł artyście kolejną nominację do International Classical Music Awards. Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych: „Multimedia Amber Road Festival”, Międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana oraz „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. Jest także dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Reszków w Częstochowie.
Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego oraz profesorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. Jako juror brał udział w wielu konkursach i przeglądach m.in. Międzynarodowego Campusu Artystycznego „FAMA” (2010-19), Konkursu im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2018), Konkursu Młodego Muzyka w Jaśle (2018, 2019), Konkursu wiolonczelowego CEA w Warszawie (2019), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Bronisława Hubermana (jako przewodniczący jury i pomysłodawca), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Reszków (dyrektor artystyczny 2013, 2015, 2017, 2019), jurorem Międzynarodowego konkursu Wokalnego Viva Calisia (2018, 2019).
W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.
Został także uhonorowany medalem „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” 2020, Nagrodą za osiągnięcia artystyczne Marszałka Województwa Śląskiego (2022), wielokrotnie nagrodą w dziedzinie kultury Prezydenta Miasta Kalisza, nagrodą w dziedzinie kultury Prezydenta Miasta Częstochowy, specjalną nagrodą Zasłużony dla Miasta Kalisza 2014 oraz wielokrotnie Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.