Mistrzowie baroku
Koncert „Mistrzowie baroku” będzie gratką nie tylko dla melomanów ceniących bogactwo i kunszt kompozycji pochodzących z tej epoki, lecz również dla miłośników oboju – szczególnie, że orkiestrze Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara towarzyszyć będzie nie jeden, a aż dwa oboje solowe. W Sali Koncertowej wybrzmią utwory Georga Friedricha Händela, Antonio Vivaldiego, Carla Philippa Emanuela Bacha oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzykę baroku wyróżniały wyraźne kontrasty i bogata ornamentacja, zaś główny nacisk kładziono na przekazywanie emocji – to właśnie dzięki temu w baroku powstawały nie tylko nowe instrumenty, jak również zasady harmonii, techniki wykonawcze czy nawet gatunki. Z muzykami słupskiej orkiestry wystąpią Arkadiusz Krupa (obój) - laureat II nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi - i Paulina Sochaj (obój) - pierwsza oboistka orkiestry Sinfonia Varsovia, zaś za pulpitem dyrygenta stanie Łukasz Korta.
Wystąpią:
Arkadiusz Krupa – obój
Paulina Sochaj - obój
Łukasz Korta - dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
Program:
Georg Friedrich Händel - Sinfonia Arrival of the Queen of Sheba z III aktu oratorium Salomon HWV 67
Georg Friedrich Händel - Trio Sonata g-moll HWV 393 cz.3 Largo
Antonio Vivaldi - Koncert obojowy C-dur RV 451 (1. Allegro molto, 2. Largo, 3. Allegro)
Georg Friedrich Händel - Concerto „Voli per I’aria” w opracowaniu Andreasa N. Tarkmanna na obój i orkiestrę (1. Largo, 3. Allegro, 5. Allegro)
Carl Philipp Emanuel Bach - Koncert fletowy d-moll Wq. 22 (3. Allegro di molto)
Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia Nr. 36 C-dur "Linzka" KV 425 (1. Adagio - Allegro spiritoso, 2. Andante, 3. Menuetto, 4. Finale (Presto))
Antonio Vivaldi - Koncert C-dur na dwa oboje, smyczki i klawesyn KV 534 (1. Allegro, 2. Largo, 3. Allegro)
Arkadiusz Krupa - w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1993 do 1996 był pierwszym oboistą „Radiowej Orkiestry Symfonicznej” w Krakowie. W latach 1996 do 1997 - pierwszy oboista „Filharmonii Śląskiej” w Katowicach. Od 1997do 2012- pierwszy oboista „Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia” w Katowicach, a od 2012 roku pierwszy oboista (od 2017 również kierownik grupy dętej) orkiestry „Sinfonia Varsovia”. W 1993 roku wraz z Kwintetem AM w Krakowie zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Polskiego kompozytora na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy. W 1996 roku, już w kategorii solistycznej, zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W 2000 roku Arkadiusz Krupa został laureatem II nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon, Dux. Wielokrotnie współpracował (również jako solista) z orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od roku 2013 prowadzi klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2016 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie( m.in. „Zimowa Akademia Muzyki” w ECM Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, „Kurs Stroikowy im. Piwkowskiego” w Warszawie, „ Tortury Muzyczne” w Wadowicach). Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.
Łukasz Korta – oboista, dyrygent, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki. Jako oboista współpracował z wieloma zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą. Między innymi z Zuryską Orkiestrą Symfoniczną, Operą Kameralną w Bernie, Operą w Konstanz, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Współpracował również z wieloma orkiestrami kameralnymi, a także gościnnie z Amsterdamską Orkiestrą Festivalową. Koncertował pod batutą wybitnych dyrygentów: Antoniego Wita, Jamesa Levina, Helmutha Rillinga, Krzysztofa Pendereckiego, etc. Brał udział w wielu obojowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Hansjoerga Schellenbergera i Albrechta Mayera. Wielokrotnie występował jako solista wykonując koncerty obojowe: Bacha, Vivaldiego, Albinoniego, Mozarta i R. Straussa. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie ukończył licencjackie i magisterskie studia dyrygenckie w specjalności dyrygentury symfoniczno - operowej, pod kierunkiem dr hab. Piotra Sułkowskiego. Kilkukrotnie prowadził Orkiestrę Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej w Olsztynie, wykonując wraz z nią między innymi symfonie L.v Beethovena. Występował z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, gdzie prowadził koncerty symfoniczne z repertuarem klasycznym i karnawałowym. Współpracował z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, a także z orkiestrami kameralnymi we Francji i Szwajcarii. Od 2017 roku współpracuje jako asystent z Maestro Antonim Witem, uczestnicząc w przygotowaniu wielu koncertów z wiodącymi polskimi orkiestrami. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica po raz pierwszy poprowadził w 2022 roku, w koncercie zatytułowanym „Mistrzowie klasyki”.
Paulina Sochaj to pierwsza oboistka orkiestry Sinfonia Varsovia oraz studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie oboju dr hab. Arkadiusza Krupy, profesora UMFC. Jej najważniejsze osiągnięcia to :
- I miejsce w Drugim Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Obojowym im. S. Malikowskiego w Warszawie (2024) - Grand Prix i nagroda specjalna w VI Międzynarodowym Akademickim Konkursie Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy w Łodzi (2021) - Grand Prix w II Ogólnopolskim Konkursie Obojowym w Białymstoku (2021) - Trzecie miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2021), została tam najwyżej ocenioną polską uczestniczką w kategorii „obój”. Zespoły, które tworzyła: kwartet dęty, trio stroikowe, trio obojowe i kwintet dęty również były nagradzane na konkursach krajowych i międzynarodowych. Trio stroikowe i kwintet klasyczny, który współtworzy, otrzymały I nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych (2023). Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu festiwali i warsztatów muzycznych pod okiem wybitnych artystów m.in. Dawida Waltera, Ralpha van Daala, Petera Tavernaro, Michaeli Kuntz, prof. dr hab. Tomasza Miczki. W 2022 roku wygrała przesłuchania na stanowisko pierwszego oboju w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Brała udział w festiwalach: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Chopin i jego Europa, Festiwal La Folle Journee w Nantes, Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XIX”, oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Za osiągnięcia artystyczne Paulina czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym stypendium Młoda Polska (w 2022 r).