przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara


Menu


Koncert świąteczny. Leć kolędo w świat!

 

Czym byłyby święta Bożego Narodzenia bez wspólnego kolędowania? Zapraszamy na magiczny koncert świąteczny „Leć kolędo w świat!”, podczas którego wystąpią muzycy związani ze słupskim środowiskiem artystycznym: Katarzyna Wołoszyn (śpiew), Daria Sikorska (śpiew), chór „Fantazja” pod dyrekcją Lilianny Zdolińskiej oraz Maciej Banachowski (dyrygent). Wykonają oni wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara tradycyjne polskie kolędy, m.in. Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy czy W żłobie leży, choć nie zabraknie też światowych przebojów, takich jak Santa Claus is Coming to Town czy Let it snow. Autorem orkiestrowych aranżacji jest Maciej Banachowski.

 

Wystąpią:

Daria Sikorska – śpiew
Katarzyna Wołoszyn – śpiew
Chór „Fantazja” 
Lilianna Zdolińska – przygotowanie chóru
Maciej Banachowski - dyrygent
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

W programie:

klasyczne kolędy (m.in. Wśród nocnej ciszy, W żłobie leży, Mizerna cicha, Lulajże Jezuniu, Przybieżeli do Betlejem) oraz piosenki okołoświąteczne (m.in. Santa Claus is coming to town, White Christmas, Let is snow, Jingle Bells, Bambino Jezzu

 

Daria Sikorska – Wokalistka, trener wokalny, pedagog muzyczny. Absolwentka kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej w Słupsku (specjalność nauczycielska). Ukończyła studia wyższe z tytułem magistra na Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek Edukacja Muzyczna w zakresie Sztuki Muzycznej, specjalność: śpiew jazzowy.

Laureatka wielu konkursów i festiwali muzycznych. Wystąpiła w programie ,,Must be the Music" oraz w programie ,,Szansa na sukces" w odcinku poświęconym piosenkom Agnieszki Osieckiej. Jest również miłośniczką utworów Marka Grechuty oraz laureatką Konkursu Grechuta Festival w Świnoujściu, gdzie miała okazję zagrać z kultowym zespołem Anawa.


Katarzyna Wołoszyn - wokalistka, trener wokalny, kompozytorka i autorka tekstów , ściśle związana ze słupskim środowiskiem kulturalnym. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2019 r. uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie wokalistyki jazzowej w klasie Joanny Knitter. Współzałożycielka studia artystycznego Tu Kultura w Słupsku. 
Absolwentka Instytutu Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierunek- filologia angielska (translatoryka). 

Od najmłodszych lat uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Słupsku, gdzie uczyła się gry na skrzypcach. 

Wieloletnia członkini Dziecięco-Młodzieżowego Chóru "Fantazja" pod dyr. Lilianny Zdolińskiej. Laureatka nagród na arenie ogólnopolskiej, m.in. na Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku w 2012 r., Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Sławnie, I miejsca i nagrody specjalnej w 6. Festiwalu Inspiracje - Interpretacje we Wrocławiu z piosenkami Ewy Demarczyk. 
Od 2014 roku regularnie współpracowała z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku i dyrygentem Bohdanem Jarmołowiczem, będąc solistką w audycjach muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz koncertach wieczorowych: "Legendy Muzyki Pop Symfonicznie", "Kolędy dla każdego" z udziałem legendy polskiej muzyki jazzowej Henryka Miśkiewicza, "Nie pytaj o Polskę",  "Mam tę moc... i inne przeboje dla dzieci", "Sing, Vaiana i inne piosenki z filmów dla dzieci"  i wielu innych. W sumie, wzięła udział w kilkudziesięciu koncertach zorganizowanych przez słupską filharmonię. Oprócz współpracy ze słupskimi filharmonikami, ma na swoim koncie występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Sudeckiej, Capellą Bydgostiensis, Słupską Sinfoniettą(projekty: „Dirty Dancing- hity lat 70. I 80. Symfonicznie” oraz „James Bond 007”). 
Współpracowała z artystami, takimi jak: Bohdan Jarmołowicz, Ruben Silva, Michał Marek Ciesielski, Jakub Hajdun, Piotr Słopecki, Maciej Banachowski, Marian Szarmach, Leszek Kułakowski. 

Nieustannie kształci swój warsztat wokalny, a teraz także poszerza swoją wiedzę nauczycielską na temat nowoczesnych technik budowania głosu. Do tej pory wzięła udział w warsztatach i kursach prowadzonych przez takie osobistości jak: Urszula Dudziak, Lilianna Zdolińska, prof. Elżbieta Wtorkowska, Joanna Knitter, Krzysztof Wojciechowski, Hanna Woźniak, Mieczysław Szcześniak, Sonia Lachowolska, Katarzyna Groniec, Elżbieta Goetel, Jacek Borkowski, Joanna Trzepiecińska, Bogdan Hołownia, Ewa Szwajlik. 
Oprócz warsztatów wokalnych, prowadzi liczne zajęcia umuzykalniające dla dzieci i młodzieży, gdzie zwraca szczególną uwagę na pokonanie tremy, otwarcie na improwizację i kreatywne tworzenie własnych kompozycji. 
W maju 2021 r. miał premierę debiutancki singiel Katarzyny Wołoszyn ps. katya, pod tytułem Alive, wydany pod szyldem niezależnej wytwórni Niebieski Label, dystrybuowany przez Agora Digital Music. 

 

Maciej Banachowski

Instrumentalista, dyrygent, aranżer. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku, student III roku dyrygentury na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Bohdana Jarmołowicza. Założyciel i dyrygent młodzieżowej orkiestry kameralnej Słupska Sinfonietta. Orkiestra działa pod opieką Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.
Od 2014 roku czynnie uczestniczy w życiu muzycznym Słupska. Jako student dyrygentury symfonicznej chętnie sięga po utwory klasyczne. Słupska Sinfonietta po jego batutą w ubiegłych latach przygotowała programy złożone z utworów Karola Szymanowskiego, Beli Bartoka, Camille’a Saint-Saensa i Franza Liszta. Wraz ze swoją orkiestrą dwukrotnie wziął udział w Urodzinach Jerzego Waldorffa, akcji okołomuzycznej w Parku im. Waldorffa zainicjowanej przez słupską Filharmonię. Dał się poznać także jako zdolny aranżer, opracowując m.in. piosenki z okresu międzywojennego, rockowe covery z lat 70-tych i 80-tych, piosenki z Kabaretu Starszych Panów. W całości zaaranżował program słupskiej, rockowej grupy WhitePin na zespół i orkiestrę symfoniczną. Maciej Banachowski występuje także jako instrumentalista (gitara, instrumenty klawiszowe) w zespołach kameralnych oraz akompaniuje innym artystom.

 

 

Chór Fantazja

Chór Fantazja powstał w 1980 roku jako dziecięcy chór Szkoły Podstawowej Nr 5 w Słupsku. Po reformie oświatowej jest chórem działającym przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Słupsku.

Chór obchodził 40-lecie swojej działalności. Jest członkiem Polskiej i Światowej Federacji Pueri Cantores. Jest również członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Posiada Złotą Honorową Odznakę tego Związku. W 2005 roku Rada Miejska w Słupsku przyznała chórowi Medal za Zasługi dla Miasta Słupska.

Chór uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając główne nagrody i wyróżnienia:

- w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’cappella Dzieci i Młodzieży jest czterokrotnym zdobywcą Nagrody Grand Prix, 15 Złotych i 5 Srebrnych Kamertonów, 5 Pucharów Ministra Edukacji Narodowej, 4 Pucharów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 3 Nagród Prezydenta Miasta Bydgoszczy,

- II miejsce w Europie w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Montreux w Szwajcarii,

- Srebrny Dyplom w III Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Bremen – Niemcy,

- Srebrny Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach,

- Złoty Żagiel w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie,

- 3 Złote Dyplomy w II, IV i VI Bałtyckim Konkursie Pomerania Cantat oraz 2 Laury Moniuszkowskie za najlepiej wykonany utwór St. Moniuszki,

- laureat Festiwalu Pieśni Religijnej w Rumii,

- dwukrotny zdobywca Kaszubskiej Kluki na Festiwalu Pieśni Kaszubskiej w Słupsku,

- dwukrotny zdobywca Brązowej Harfy Eola w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Kaliszu,

- nagroda za najlepszy debiut w w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat.

Chór koncertował w Brukseli w stałym przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej oraz dla Polonii. Brał udział w koncertach podczas V Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr „ Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” w Licheniu.

Chór otrzymał Certyfikat Skarbnicy Kultury Narodowej w setną Rocznicę Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej za dorobek w upowszechnianiu pieśni polskiej i pielęgnowanie dziedzictwa muzyki nadany przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie.

Chór koncertował w Finlandii ( trzykrotnie ), Niemczech, Włoszech, Watykanie, Słowacji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Czechach, na Białorusi, Litwie, Łotwie oraz w wielu miastach Polski.

Repertuar zespołu obejmuje muzykę sakralną i świecką różnych epok, polską i obcą, a’cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu, organów oraz orkiestry symfonicznej. Chór brał udział w wielu koncertach z okazji świąt religijnych, narodowych, uroczystościach miejskich, w wielkich charytatywnych koncertach na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku.

Przez wiele lat chór współpracował z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza wykonując wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Obecnie współpracuje z orkiestrą Sinfonietta pod dyrekcją Macieja Banachowskiego.

Korepetytorem w głosach, II dyrygentem i akompaniatorem jest absolwentka chóru Fantazja, studentka Dyrygentury Chóralnej i Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od początku istnienia zespołu kierownikiem ds. administracyjnych, organizacyjnych, opiekuńczych jest Teresa Majka.

 

Lilianna Zdolińska – założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent chóru Fantazja. Absolwentka kierunku wychowania muzycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Swój warsztat dyrygencki doskonaliła na wielu ogólnopolskich kursach  i seminariach. Jest twórcą wszystkich osiągnięć chóru.  Przez  20 lat prowadziła chóry Państwowej Szkoły Muzycznej I  i II stopnia w Słupsku zdobywając liczne nagrody w konkursach.  Od  14        lat prowadzi chór dorosłych   „Pasjonata” działający przy Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy  Słupsk.
Od wielu lat pełni funkcję Dyrektora  Artystycznego Oddziału Słupskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Od wielu lat współpracuje z Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku współorganizując koncerty charytatywne na rzecz  hospicjum oraz razem z p. Teresą Majka organizuje coroczną kwestę na rzecz hospicjum.
W chórze wykształciła wielu uzdolnionych muzycznie wychowanków, którzy  podejmują  dalszą naukę na wydziałach wokalnych czy instrumentalnych Akademii Muzycznych.
Odznaczona wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz nagrodami: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji  Edukacji Narodowej, Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym  Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Medalem za zasługi dla miasta  Słupska, 3 –krotnie Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, 7-krotnie Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty, 5-krotnie Nagrodą Prezydenta Miasta Słupska.


Copyright © Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk