Koncert familijny GORĄCA KOLUMBIJSKA CUMBIA

14 kwietnia 2024 r. godz. 12:00
Koncerty familijne
Bilety 35 (dorośli)/30 (dzieci) zł

Cumbia to nie tylko rytm, taniec i muzyka, to jeden z najbardziej reprezentatywnych przejawów kultury kolumbijskiej. Cumbia narodziła się w regionie Morza Karaibskiego, gdzie powstał największy tygiel ras: zamieszkiwały go plemiona indiańskie, tu przybywali afrykańscy niewolnicy i tu roiło się od przybyszy z Hiszpanii. W niespotykany sposób ten unikatowy gatunek muzyczny łączy wpływy hiszpańskie, indiańskie i afrykańskie. Z Afryki pochodzą rytmiczne uderzenia bębnów, zmysłowe i zalotne ruchy bioder, Europejczycy dodali charakterystyczny strój, a tutejsi Indianie wnieśli delikatne brzmienie fletu i gaity. Podczas koncertu zostaną wykonane najbardziej reprezentacyjne melodie folkloru kolumbijskiego!

Koncert "Gorąca kolumbijska cumbia", to unikatowa propozycja muzyczna, która zabierze słuchaczy w podróż do egzotycznej Kolumbii. Publiczność będzie miała sposobność podziwiać w całej krasie naturalność, prostotę, a zarazem niezwykłe piękno folkloru kolumbijskiego.

Niezwykłe bogactwo mało znanej muzyki kolumbijskiej przybliży nam wokalistka Magdalena Lechowska - Polka o latynoskiej duszy! Wraz z Magdaleną wystąpią wybitni polscy muzycy, których połączyła wspólna miłość do muzyki latynoamerykańskiej: Karol Mach (gitara), Dominik Borek (trąbka) i Aicardo Mosquera (instrumenty perkusyjne).

Wystąpią:

Magdalena Lechowska - śpiew

Karol Mach - gitara

Dominik Borek - trąbka

Aicardo Mosquera - instrumenty perkusyjne

.

Magdalena Lechowska - urodziła się w Krakowie, ale dorastała w Kolumbii chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. To jedyna polska wokalistka mająca w swoim repertuarze takie gatunki jak flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancherę, bolera oraz kolumbijską cumbię! Nie tylko śpiewa, ale także tłumaczy polskie piosenki na język hiszpański! Magdalena jest laureatką konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2011 oraz laureatką Złotego Liścia w ramach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro.

Obecnie w Polsce Magdalena jest jedyną wokalistką wykonującą folklor kolumbijski. Jej interpretacja tradycyjnej cumbii "El pescador" na Youtube spotkała się z wielkim uznaniem latynoskich słuchaczy (ponad milion wyświetleń), którzy pozostają pod ogromnym wrażeniem autentyczności jej brzmienia! Sam wnuk kompozytora Jose Barros wyraził uznanie dla jej interpretacji!

W swojej twórczości Magdalena zawsze próbuje łączyć dwa odległe światy - latynoamerykański i polski, co słychać na jej płytach RAICES (2015) i TANGO POLACO (2018).

Karol Mach – gitarzysta, absolwent AM w Krakowie. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich m.in. Konkurs Gitarowy – Kielce Gitara Viva 2012. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem uznanych artystów, m.in.: Tomasz Zawierucha, Wojciech Groborz, Bernard Maseli. Absolwent AM w Krakowie. Studiował także gitarę klasyczną w Istituto Superiore di Studi Musicali " O. Vecchi - A. Tonelli" w Modenie.

Dominik Borek - trębacz, pedagog. Absolwent AM w Krakowie. Występował na wielu festiwalach i koncertach w Polsce (m.in. Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days) i za granicą (m.in. Serbia, Norwegia, Węgry). Grywał na scenach krakowskich teatrów: Variete, Teatru im. Juliusza Słowackiego i Teatru Stu. Wraz ze swoim kwintetem jazzowym Quindependence zdobył II miejsce na 39. Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors.