przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara


Menu


Koncert familijny "Dziadek do orzechów i Król Myszy"

 


 

Jeden z najpopularniejszych w świecie klasycznych baletów to opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowego prezentu, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową rzeczywistość. Sen Klary pięknie, efektownie i barwnie muzycznie zilustrował Piotr Czajkowski.

Baśń E.T.A. Hoffmana o dziadku do orzechów i mysim królu, jej tekst, w sposób oczywisty pomijany w baletowych przedstawieniach, a będący inspiracją do napisania muzyki i stworzenia tanecznych choreografii w koncercie, wychodzi na pierwszy plan.

Odrealniony, baśniowy świat opowiadania Hoffmana, zamieniony następnie przez orkiestrę symfoniczną na dźwięki muzyki, to preludium do poznania i zrozumienia arcydzieła gatunku baletowego, a jednocześnie zaproszenie do dalszej podróży w klasyczny świat muzyki i tańca.

Koncert polecamy szczególnie młodszej widowni, ponieważ niesamowicie działa na wyobraźnię, uczy słuchać muzyki i dostrzegać w niej najdrobniejsze szczegóły. Dorośli zaś spędzą ten czas z wielką muzyką Piotra Czajkowskiego w odbiegającej od zwyczajowych, ograniczających się zwykle do orkiestrowej suity, filharmonicznych prezentacji.

Dziadek do orzechów i Król Myszy” to koncert będący muzyczną podróżą w świat dziecięcej wyobraźni.


 

 

Wystąpią:

Lechosław Nowak - dyrygent, prelegent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

Program:

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

 

 

Lechosław Nowak - muzyk, dyrygent, edukator muzyczny

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – trębacz (solista) przez ponad 25 lat zawodowo związany z Kaliszem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Założyciel i dyrygent Orkiestry Dętej Filharmonii Kaliskiej oraz lider filharmonicznego big bandu. Nauczyciel z wieloletnim stażem pracy w szkolnictwie artystycznym. Animator życia kulturalnego, pozaszkolnych form edukacji muzycznej, amatorskiego ruchu muzycznego.

Autor i koordynator programów edukacyjnych, koncepcji edukacji muzycznej realizowanej w Filharmonii Kaliskiej w latach 2003 - 2015. Autor scenariuszy, dyrygent i prelegent symfonicznych koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Pomysłodawca kameralnych cykli edukacyjnych pt. Lekcja z Filharmonią, I Ty możesz zostać melomanem oraz serii koncertów familijnych pt. Filharmonia po hejnale. Jako dyrygent i edukator muzyczny współpracujący także na tym polu z Filharmonią Częstochowską (2012 – 2016) oraz Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.


Copyright © Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk