Kolędy świata - Słupska Sinfonietta

10 grudnia 2023 r. godz. 18:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia gościnne
Bilety 40/35 zł
KUP BILET

 

Rok 2023 Słupska Sinfonietta zakończy wspaniałym koncertem pt. Kolędy Świata 

Kolędy Świata to program składający się z aż 24 kolęd, z których każda pochodzi z innego kraju. Prezentowane są zarówno utwory z Europy środkowej, Europy wschodniej i Skandynawii, jak i z krajów Ameryki Północnej i Południowej. Utwory zostały dobrane w taki sposób, aby nie tylko prezentowały warstwę językową danego kraju, ale także narodowe tradycje muzyczne. 
Solistami w projekcie są Natalia Łęt – mezzosopran i Łukasz Lenart – baryton. W mistrzowski sposób opanowali oni trudne teksty w kilkunastu językach.  Solistom towarzyszył będzie chór Fantazja przygotowany przez Liliannę Zdolińską. 

W 2019 roku materiał został zarejestrowany na dwupłytowym albumie Słupskiej Sinfonietty pt. Kolędy świata. 

 

Natalia Łęt – alt. Urodziła się w Inowrocławiu. W roku 2019 ukończyła studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie ad. dr hab. Kamili Kułakowskiej. Jest także absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie (klasa saksofonu) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Inowrocławiu (klasa śpiewu solowego). Podczas studiów wokalnych swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich u wielu profesorów. W 2017 roku zadebiutowała na deskach Opery Nova w Bydgoszczy partią III Damy w operze W.A. Mozarta „Czarodziejski Flet”, pod batutą Macieja Figasa. W 2018 roku wcieliła się w rolę Jadwigi w koncertowym wykonaniu opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki, pod batutą Piotra Wajraka, podczas 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich w Toruniu. Zdobyła nagrodę specjalną w konkursie kameralistyki wokalnej „Cztery pieśni, cztery emocje, trzy języki” (Bydgoszcz, 2017) oraz nagrodę dla najlepszej aktorki podczas II Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce „Przygrywka” (Toruń, 2017). W latach 2016-2018 była aktorką Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. W 2020 roku wystąpiła w roli Marty w operze S. Moniuszki „Straszny Dwór” realizowanej w Operze Nova w Bydgoszczy. Jest członkiem zespołu „Invocatio” prowadzonym przez amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Daniela Knaggsa. W 2021 roku nagrała płytę „Kolędy Świata” w aranżacji Macieja Banachowskiego na solistów, chór i orkiestrę. Na płycie znalazły się 24 kolędy w 24 językach. W 2022r. odbyła tourne po Holandii wraz z zespołem „Gregorian Grace”. Solistka wykonuje muzykę różnego gatunku. Są to zarówno dzieła klasyczne, rozrywkowe, a także muzykę ludową. W październiku 2023 roku została laureatem II nagrody III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Współpracuje z wieloma orkiestrami, zespołami i instytucjami kultury.

 

Łukasz Lenart - bas-baryton.

Studiował na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu as. dr. Bartłomieja Tomaki. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie w klasie saksofonu. Od 2010 r. kształcił się w klasie śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Już podczas studiów brał udział w licznych projektach i spektaklach, m.in.: operetce R. Heubergera Bal w Operze (Filip), dramacie muzycznym P. T. Grajnerta Rzecz o Halionie i Lirien (Halion) będącym pierwszą częścią tetralogii Demony z Edinrath. Wystepował również w operze Verbum Nobile S. Moniuszki jako Bartłomiej. Za kreację roli Michała w operetce S. Moniuszki Nowy Don Kiszot czyli Sto Szaleństw otrzymał I Nagrodę na Osobowość Artystyczną 12. Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy (2019r.)

Współpracował z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis oraz z Filharmonią Pomysłów w Poznaniu. Od 2018 roku bierze udział w projektach Filharmonii Gorzowskiej, gdzie występuje w musicalu Akademia Pana Kleksa w roli Filipa Mrocznego oraz w spektaklu Przygoda w krainie OZ w roli Czarnoksiężnika Oza.

W roku 2018 występował podczas Międzynarodowego Sympozjum Lekarzy w Paryżu.

Był uczestnikiem kursów wokalnych prowadzonych przez m.in.: Sarah Meredith Livingston, Thomasa Heyera, Andrzeja Dobbera, Marcina Kozieła.

 

 

Maciej Banachowski to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą.

Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), Bolero Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Orkiestra występuje również ze znanymi solistami - m.in. z uznanym pianistą - Hubertem Salwarowskim.

Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku oraz z innymi filharmoniami na terenie całego kraju. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie Polski (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz Operą Nova.

W r. 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran.

W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.

Dyplom magisterski, który odbył się z orkiestrą słupskich filharmoników, zdał na ocenę celującą dyrygując między innymi zinstrumentowanymi przez siebie pieśniami Mieczysława Karłowicza. W roku 2021 został stypendystą Marszałka województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.