"Piosenka dobra na wszystko" - symfonicznie

10 maja 2024 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 80/70/65 zł
KUP BILET

 

Podczas koncertu „Piosenka dobra na wszystko” czeka Państwa prawdziwie muzyczna uczta – zarówno dla ucha, jak i dla duszy. Będzie to zasługa połączenia kojącego i dotykającego najgłębszych pokładów wrażliwości głosu Olgi Bończyk z pięknymi melodiami i wartościowymi tekstami piosenek takich artystów, jak Seweryn Krajewski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. Wszystko to zamknięte w aranżacjach orkiestrowych, które podkreślą sentymentalny nastrój utworów. Oldze Bończyk będzie towarzyszyć sekcja rytmiczna w składzie: Piotr Wrombel (fortepian, aranżacja), Andrzej Święs (kontrabas), Krzysztof Szmańda (perkusja), zaś słupskich filharmoników poprowadzi Jacek Rogala.

 

Wystąpią:

Olga Bończyk - śpiew

Piotr Wrombel - fortepian

Andrzej Święs - kontrabas

Krzysztof Szmańda - perkusja

Jacek Rogala - dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

 

Program:

1. Piosenka jest dobra na wszystko - J. Wasowski / J. Przybora
2. Na pierwszy znak - H. Wars / J. Tuwim
3. Wymyśliłam Cię - M. Zacharewicz / J. Zalewski
4. Te same noce i dni - M. Zacharewicz / J. Kondratowicz
5. Ktoś mnie pokochał - A. Zieliński / W. Młynarski
6. Tyle słońca w całym mieście - J. Kukulski / J. Kondratowicz
7. Jeszcze poczekajmy - J. Wasowski / B. Brok
8. Kasztany - Z. Korepta / K. Wodnicka
9. Przedostatni walc - J. Sent / W. Młynarski
10. Byłeś słońcem moich dni - P. Figiel / M. Dutkiewicz
11. Walc z nocy i dni - W. Kazanecki / A. Osiecka
12. Gdy mi ciebie zabraknie - J. Abramowski / K. Winkler
13. W moim magicznym domku - J. Strobel / M. Czapińska
14. Remedium - S. Krajewski / M. Czapińska
15. Jeszcze w zielone gramy - J. ”Duduś” Matuszkiewicz / W. Młynarski
16. Wystarczy być - W. Cisło / M. Czapińska

 

 

OLGA BOŃCZYK

aktorka, wokalistka

Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band,  który wówczas był jednym z najbardziej liczących się zespołów gospelowych w Polsce:) Jednak to w Warszawie artystka zbudowała swoją pozycje i markę artystyczną. Obecnie publiczność telewizyjna kojarzy  ją z roli doktor Edyty granej w serialu „Na dobre i na złe”, Izabeli Nowaczyk z  „Pierwszej Miłości”, Sylwii Paszkowskiej w „Barwach Szczęścia, oraz licznych programów telewizyjnych. Artystka współpracuje z licznymi warszawskimi teatrami realizując swoje aktorskie zawodowe pasje. Gra w takich spektaklach jak :, „O co biega”, „Abonament na Szczęście”, „Kochane Pieniążki”,  „Kwartet” oraz „Planeta 5.0”

Aktorstwo to jednak nie jedyna pasja zawodowa artystki. Od wielu lat w towarzystwie najlepszych polskich muzyków jazzowych koncertuje z recitalami, które cieszą się wielkim uznaniem słuchaczy. 

Nagrała 5 solowych albumów:

„Olga Bończyk - Kolędy”- 2003, Piosenki z Klasą” - 2005, „Listy z daleka” - 2011, „Piąta Rano”  - 2013, „Ślady Miłości” - 2021

W 2014 roku wydała również album wspólnie z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem i Zbigniewem Wodeckim pt „Oni Kolędują”. Regularnie wydaje single: „ W jednej chwili” „Obiecaj”, „Oczarowanie”, Wigilijna dobroć”,, Pocztylion wiatr”, „Uwierz w anioły”, „Byłeś słońcem moich dni”, „Bawi się życiem”

Obecnie pracuje nad absolutnie wyjątkowym szóstym solowym albumem. Powstaje płyta  na której nagrywa  a’capella,  (używając wyłącznie własnego głosu ) jazzowe aranżacje znanych coverów na 6 głosów. Premiera albumu przewidziana jest na koniec 2023 roku.

Nieprzerwanie koncertuje  od 37 lat.

 

 

PIOTR WROMBEL

pianista, kompozytor, aranżer

Absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Niedzieli.
Od początku kariery zaliczany do czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej. Laureat festiwali i konkursów jazzowych takich jak „Jazz Juniors”, „Jazz nad Odrą” czy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego instrumentarium oprócz fortepianu obejmuje także elektroniczne instrumenty klawiszowe.  Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze.

Jest autorem aranżacji na orkiestrę Projektu Śpiewnik wykonywanego z Januszem Szromem, Zbigniewem Wromblem, Krzysztofem Szmańdą i Jackiem Kotlarskim. A także współautorem aranżacji utworów znajdujących się na albumie.

Jako aranżer pracuje dla wielu artystów w tym na potrzeby programów telewizyjnych (Taniec z gwiazdami, Must be the Music, Jaka to melodia, The voice of Poland), programów radiowych (RMF Classic) i na festiwale (Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu, Międzynarodowe Festiwale Piosenki w Sopocie).

 Jest chętnie zapraszany do różnych projektów jako muzyk sesyjny a także pracuje jako lider własnych formacji.

Jest pianistą uniwersalnym poruszającym się ze swobodą po różnych obszarach stylistycznych jazzu. Zauważalna jest także jego aktywność na scenie muzyki gospel, soul i pop. Współpracuje między innymi z takimi artystkami i artystami jak: Edyta Górniak, Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Ewa Uryga, Natalia Niemen, Marysia Sadowska, Kasia Cerekwicka, Krzesimir Dębski, Rafał Sarnecki, Wojtek Mrozek, Zbigniew Lewandowski, Jarek Wist, Artur Andrus, Kuba Badach, Paweł Domagała, Łukasz Borowiecki.
Grał także w big-bandach i orkiestrach rozrywkowych, takich jak Kukla Band, Alex Band, Orkiestra Tomka Szymusia czy Orkiestra Krzysztofa Herdzina. Koncertował w różnych krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach. Występował także z takimi artystami, jak Rick Margitza, Dean Brown, Mike Russell, Melanie Goerlitz, Garou i UB40.

Wiele lat brał udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży kierując sekcją rytmiczną akompaniującą wokalistom jazzowym w klasach wokalu prowadzonych przez Naomi Isaacs, Janusza Szroma i Krystynę Prońko.

 

JACEK ROGALA

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).

Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.

W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał
na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury
i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP.

W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego w Łodzi 2021, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku 2022). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000).

Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obecnie jest członkiem trzeciej kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.

Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna (POR) oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego (NOSPR) zwyciężyły
na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu
3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał nagrań płytowych, w tym m.in. czteroczęściowy cykl pt. Album Polski, We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika, Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz muzykę Ryszarda Bukowskiego i Karola Anbilda.

W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego
i
Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej
z UMFC w Warszawie prowadził doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart,
P. Czajkowski).

Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji
i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej.
Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.

Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.