Koncert Wigilijny „Raduj się świecie!”

17 grudnia 2021 r. godz. 19:00
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
Wydarzenia PFSB
Bilety 40/35/30 zł
KUP BILET

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprasza na wyjątkowy Koncert Wigilijny „Raduj się świecie!”. Będzie to wydarzenie łączące sztukę z tradycją. Siły połączą także słupskie instytucje kulturalne: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, Słupski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Studio Artystyczne „Tu Kultura” oraz Szkoła Muzyczna YAMAHA. Koncert zostanie podzielony na dwie części; podczas pierwszej z nich usłyszymy utwory z kanonu muzyki klasycznej: „Symphonia de Nativitate” polskiego anonima oraz Symfonię koncertującą na skrzypce i altówkę Es – dur KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

„Symphonia de Nativitate” z 1759 roku jest utrzymana w konwencji barokowej, jednak jej melodyka opiera się na ludowiźnie i tradycjach kolędniczych. Nie wiadomo, kto skomponował to dzieło - zapewne dlatego, iż jego autorem był prawdopodobnie nieposiadający nazwiska wieśniak. Utwór otwiera część oparta na polskich kolędach narodowych, następnie prezentowana jest piękna kołysanka, zaś całości dopełnia brawurowy finał.

Z kolei Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es – dur KV 364 W. A. Mozarta to apogeum możliwości kompozytorskich w zakresie tego gatunku. Na instrumentach solowych zagrają: Maria Nowak – skrzypce oraz Katarzyna Budnik – altówka, zaś towarzyszyć im będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Bartosza Olejnika.

W drugiej części koncertu muzycy zaprezentują najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego, m.in. Bóg się rodzi, Mizerna cicha czy Tryumfy Króla Niebieskiego. Na scenie wystąpią również uczniowie słupskich instytucji kulturalnych – wspólnie zaproszą Państwa do kolędowania, w opozycji do pandemicznych trudności i izolacji, do których przyzwyczaił nas poprzedni rok. Będzie to gest jedności i wsparcia dla wszystkich tych, którzy tego potrzebują, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Koncertowi przyświecać będzie jedno hasło, które potraktujemy także jako życzenia dla Nas: „Raduj się świecie!”.

 

Maria NOWAK /skrzypce/

Katarzyna BUDNIK /altówka/

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha KIlara

Bartosz OLEJNIK /dyrygent/

W programie koncertu:

ANONIM POLSKI - Symphonia de Nativitate 

WOLFGANG AMADEUS MOZART - Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364

***

MICHAŁ GRABOWSKI -Kolędy w opracowaniu na głos i orkiestrę

 

Maria NOWAK

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat. W roku 1997 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Wojciecha Malińskiego, a 3 lata później, także dyplomem z wyróżnieniem – Wyższą Szkołę Sztuk w Berlinie, w klasie prof. Koji Toyody. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych, uzyskując także rozmaite nagrody specjalne, między innymi podczas XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu , czy Konkursu Eurowizji, na którym w 2006r. reprezentowała Polskę. Swoje skrzypcowe umiejętności doskonaliła pod okiem znakomitych solistów i pedagogów, takich jak Ruggiero Ricci, Michel Schwalbe, Viktor Liberman, Herman Krebbers, Anne-Sophie Mutter i innych. Otrzymywała rozmaite stypendia, m.in. Fundacji Muzycznej Amadeus A. Duczmal. Zdobyła też nagrodę polskiego jak i niemieckiego ministra kultury. Koncertowała jako solistka w Polsce, Niemczech (gdzie m.in. wystepowała niemal corocznie w Filharmonii Berlińskiej od jej debiutu w wieku 15 lat), Rosji, Francji, Belgii, Holandii, Portugalii, Turcji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, w Ameryce Południowej oraz Japonii. Nagrywała dla polskich, niemieckich, holenderskich, japońskich i innych stacji radiowych i telewizyjnych. Jest członkinią kwartetu Emanations, w którego skład wchodzą wybitni polscy muzycy – Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz oraz Karolina Jaroszewska. W dorobku artystycznym Marii Nowak znajdziemy także pozycje płytowe wyrażające jej zaangażowanie w projekty kameralne o charakterze subkulturowym, są to m.in. płyta Echo, nagrana z Sensum Quartet muzyka etniczna kresów polskich w aranżacji na kwartet smyczkowy oraz Opowieści Zimowe z Edytą Krzemień, cykl pieśni M. Yestona, nostalgiczny monodram, który tym samym doczekał się swej prapremiery w naszym kraju.

Maria Nowak była koncertmistrzynią Polskiej Orkiestry Festiwalowej założonej przez Krystiana Zimermana, biorąc udział w ponad 45 koncertach w salach koncertowych Europy i Ameryki Północnej oraz nagraniu płyty CD z dwoma koncertami fortepianowymi F. Chopina dla wytwórni Deutsche Grammophon. Projekt ten okazał się wstępem do dalszej artystycznej współpracy Marii Nowak z naszym światowej sławy rodakiem. Jesienią 2019 roku udali się w trasę koncertową do Włoch i Japonii prezentując publiczności kwartety fortepianowe J. Brahmsa. Ostatni z cyklu koncertów odbył się w tokijskiej Suntory Hall, 17. października, w dniu 170. rocznicy śmierci F. Chopina. Projekt doczekał się kontynuacji w bieżącym roku w postaci trzytygodniowego turnee po Szwajcarii. W latach 2008-2020 Maria Nowak pełniła funkcję pierwszego koncertmistrza Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, obecnie sprawuje tą funkcję w Filharmonii Gorzowskiej.

Katarzyna BUDNIK

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda); 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda); 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda); Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera); IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda oraz Nagroda Specjalna).

Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja). W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus(gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera). W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta - Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu ,,Młoda Polska”. W 2013 roku została nominowana do ,,Paszportów Polityki".

Bartosz OLEJNIK

Urodzony 20 listopada 1982 roku w Szczecinie w rodzinie pokoleniowo związanej z muzyką. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie altówki prof. Dominika Rutkowskiego. W trakcie nauki w szkole średniej oraz podczas studiów otrzymał liczne stypendiami i nagrody. W 2006 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie altówki ad. Wojciecha Kołaczyka. Od 2007 roku związał się z Operą Nova w Bydgoszcz jako altowiolista, gdzie przepracował jedenaście sezonów. Koncertował z wieloma orkiestrami w kraju jak i zagranicą. Inspiracja sztuką teatralną (opera, operetka, balet) oraz zamiłowanie do muzyki sprawiły, że w 2010 roku rozpoczął studia stacjonarne na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej w swojej macierzystej uczelni w klasie prof. Zygmunta Rycherta. Studia zakończył z wynikiem bardzo dobrym w 2015 roku w klasie dyrygentury dra Piotra Wajraka.

Po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z Operą Na Zamku w Szczecinie, Operą Bałtycką – gdzie debiutował prowadząc spektakle La Boheme Giacomo Pucciniego, Capella Bydgostiensis, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, Filharmoią Gorzowską, Polską Orkiestrą Lekarzy oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, którą przygotował do koncertu z Andrea Bocellim. Trzykrotnie uczestniczył w kursach dyrygenckich dedykowanych muzyce operowej, prowadzonych przez Maestra Donato Renzettiego. W latach 2015-2018 we współpracy z bydgoską Akademią Muzyczną, brał udział w realizacji projektów w ramach Międzynarodowego Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy, podczas których wystawiono m.in. prapremierę współczesnej opery Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen Pawła Tomasza Grajnerta. W listopadzie 2019 roku przygotował operę Flis Stanisława Moniuszki w polsko-argentyńskiej obsadzie w języku polskim w reżyserii Michała Znanieckiego podczas Festiwalu Opera Tigre w Buenos Aires (Argentyna). W 2021 roku podjął funkcję wykładowcy na wydziale wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi tam zespoły wokalne i operowe.