Sinfonia Baltica
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Odgłosy zanikającego świata

Sobota, 10 czerwca 2017 godz. 19:00

Uprzejmie informujemy, że koncert w dn. 10.06.2017 r. ze względów niezależnych od organizatora zostaje przełożony na jesień br. Kasa Filharmonii zwraca pieniądze za zakupione bilety.

 

 

ODGŁOSY ZANIKAJĄCEGO ŚWIATA

 

Koncert z udziałem Kamila Radzimowskiego  (duduk), Tomasza Kukurby  (altówka, wokalizy) i orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku 

 

   Odgłosy zanikającego świata to koncert niezwykły i wymykający się jednoznacznej klasyfikacji. Zaprezentowana muzyka stanowi połączenie różnych stylów muzycznych. Odnaleźć w nim można brzmienia bałkańskie, skale i ornamentykę  arabską, muzykę ognistej Andaluzji, ciszę armeńskiego stepu, koloryt Bliskiego i Dalekiego Wschodu. To muzyka, która przemawia do duszy: wzniosła, duchowa, ponadczasowa. Dzieje się tak za sprawą dwójki nietuzinkowych solistów, którzy wystąpią z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Bohdana Jarmołowicza.

   Pierwszy z nich, Kamil Radzimowski jest jedynym w Polsce instrumentalistą grającym na duduku,  najstarszym armeńskim instrumencie dętym. Zaprezentuje się on zarówno w autorskich kompozycjach, jak i tematach z filmów Gladiator i Pasja. Mistrz nastroju i orientalnych rytmów, czerpiący natchnienie zarówno z muzyki ludowej, etnicznej, jak i New Age.

   Drugi solista, zjawiskowy – jak ktoś napisał - altowiolista Tomasz Kukurba, znany jest dobrze słupskiej publiczności z udziału w oryginalnym projekcie Four String Summit w 2005 roku, w którym wystąpił oprócz innych wirtuozów instrumentów smyczkowych. Jest też filarem znakomitego zespołu klezmerskiego Kroke, który wielokrotnie występował ze słupską orkiestrą. Artysta robi także duże wrażenie jako wokalista. Jego oryginalne wokalizy, orientalne melizmaty, zaśpiewy i zawodzenia znacznie wzbogacają wykonywane utwory, których jest kompozytorem. W jego wykonaniu usłyszymy głównie kompozycje z repertuaru zespołu Kroke w aranżacji Bohdana Jarmołowicza.

   Obaj artyści są multiinstrumentalistami. Poza wymienionymi instrumentami Kamil Radzimowski gra także na zurnie, organach i fortepianie, Tomasz Kukurba – na flecie prostym, skrzypcach, darabuce. Wykorzystuje także gwizd jako środek wyrazu. Dodatkowe umiejętności solistów będziemy mogli podziwiać podczas koncertu. Orkiestra uzupełni akompaniamenty orkiestrowymi utworami instrumentalnymi, nawiązując do tematyki koncertu.

Duduk -  instrument pochodzący z Armenii, który mimo swoich niewielkich rozmiarów zaskakuje potęgą brzmienia. Jest to jeden z najstarszych instrumentów dętych, zbudowany przeważnie z drzewa morelowego. Mówi się, że duduk powstał przed narodzinami Chrystusa. Oryginalne brzmienie tego instrumentu wykorzystał m.in. Peter Gabriel komponując muzykę do filmu Ostatnie kuszenie Chrystusa. Obecnie dźwięki duduka poza Armenią można usłyszeć w wielu znanych produkcjach filmowych głównie za sprawą Hansa Zimmera, kompozytora muzyki filmowej, który wykorzystał duduk min. w muzyce do filmu Gladiator. Najbardziej znanym artystą grającym na duduku jest Djivan Gasparyan, który  najczęściej zapraszany jest do nagrywania ścieżek dźwiękowych w produkcjach filmowych.

Bilety: 35/25 zł