Muzyka z zielonej wyspy
Zespół Patrick’s Hat powstał z inicjatywy dwóch muzyków – gitarzysty Mateusza Otczyka i skrzypka Piotra Macha w 2011 r.. W pierwszych latach współpracy był to projekt muzyczno-podróżniczy, w którym muzycy poszukiwali wspólnego wyjątkowego brzmienia i tak powstały pierwsze aranżacje muzyki z „Zielonej wyspy”. Z biegiem czasu zespół został wzbogacony o kontrabas oraz zestaw perkusyjny nadając pełen obraz prezentowanych utworów. W repertuarze zespołu możemy usłyszeć charakterystyczne melodie muzyki Irlandzkiej wzorowane na najwybitniejszych artystach tego gatunku. Muzycy od wielu lat współpracują z tancerzami zespołu Treblers, dzięki czemu jeszcze bardziej przybliżają słuchacza do wyjątkowości muzycznej tego regionu.
Koncert w słupskiej Filharmonii będzie wyjątkowym wydarzeniem muzycznym - nie tylko dla melomanów, ale także dla artystów. Zespół Patrick's Hat zaprezentuje muzykę z zielonej wyspy w towarzystwie orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Macieja Banachowskiego, który jest również autorem aranżacji orkiestrowych.
Wystąpią:
Piotr Mach - skrzypce
Mateusz Otczyk - gitara
Roland Liedtke - kontrabas
Jędrzej Szmelter - perkusja
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
Maciej Banachowski - dyrygent, aranżacje
Maciej Banachowski to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer . W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą.
Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. W jego wykonaniu można było usłyszeć między innymi balladę na flet i orkiestrę Carla Reinecke op.288 ( zinstrumentowaną przez Macieja Banachowskiego), Bolero Mauricea Revela, V symfonię c-moll Ludviga van Beethovena, VIII symfonię h-moll Franza Schuberta, a także utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki. Atrakcyjność programów i wysoki poziom wykonań sprawiają, że koncerty Słupskiej Sinfonietty cieszą się bardzo dużą popularnością. Orkiestra występuje również ze znanymi solistami - m.in. z uznanym pianistą - Hubertem Salwarowskim.
Maciej Banachowski współpracuje również – jako dyrygent – z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku oraz z innymi filharmoniami na terenie całego kraju. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie Polski (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz Operą Nova.
W r. 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego – za wyjątkowo twórczy rok: poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran.
W roku 2019 otrzymał również Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I stopnia ,,za nieustającą pasję do muzyki, za konsekwencję w animowaniu sceny muzycznej, a także za zaangażowanie w prowadzenie Słupskiej Sinfonietty i kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie”.
Dyplom magisterski, który odbył się z orkiestrą słupskich filharmoników, zdał na ocenę celującą dyrygując między innymi zinstrumentowanymi przez siebie pieśniami Mieczysława Karłowicza. W roku 2021 został stypendystą Marszałka województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.
Piotr Mach to artysta znany słupskiej widowni już od wielu lat.
Kojarzony jako koncertmistrz Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.
Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Kameralista – laureat wielu konkursów między innymi wyróżniony na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi oraz półfinalista Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Portschach ( Austria).
Skrzypek nieograniczający się jedynie do muzyki klasycznej. W latach 2016 - 2018 koncertmistrz Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Współzałożyciel zespołu „Patrick’s Hat” prezentujący folklorystyczną muzykę Irlandzką.