Sinfonia Baltica
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Program "Kultura dostępna"

Poniedziałek, 18 lipca 2016 godz. 12:35

 Czy orkiestra może być cool?

 
Koncerty edukacyjne dla dieci i dorosłych z powiatu słupskiego
 
Program I - Z orkiestrą na Ty
 
To program edukacyjny, w którym przybliżymy odbiorcom instrumenty wykorzystywane w orkiestrze symfonicznej oraz elementarną wiedzę z zakresu historii muzyki, kompozycji i instrumentacji.
 
Każdy z muzyków, prezentując swój instrument wykona fragment kompozycji z towarzyszeniem orkiestry. Będą to instrumenty smyczkowe, instrumenty dęte drewniane, instrumenty dęte blaszane i wybrane instrumenty perkusyjne. Sięgniemy po wybitne dzieła literatury muzycznej reprezentujące różne style muzyczne od baroku do współczesności. Zaprezentujemy fragmenty utworów orkiestrowych, w których poszczególne instrumenty orkiestry pełnią ważną i wiodącą rolę. Będą to m.in. Badinerie na flet z Suity h-moll Jana Sebastiana Bacha, solo obojowe z baletu Jezioro łabędzie Czajkowskiego, Słoń (na puzon) z Karnawału zwierząt Camille'a Saiint Saens'a, solo na fagot z suity Peer Gynt (fragment W grocie Króla Gór) Edwarda Griega i inne. Podstawową wiedzę z zakresu form muzycznych oraz kompozycji omówimy na podstawie skomponowanej na orkiestrę smyczkową Orawy Wojciecha Kilara i fragmentów wariacji Wlazł kotek na płotek  wybitnego dyrygenta i kompozytora Henryka Czyża. Koncert zakończymy wykonaniem Bolera Maurice'a Ravela, które doskonale ilustruje poruszaną problematykę. Koncert połączony jest z prelekcją.
 
 
Koncerty odbyły się w Kępicach, Damnie, Potęgowie oraz Kobylnicy.
 
 
BOHDAN JARMOŁOWICZ - dyrygent
 
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku
 
Prelegent: Beata Młyńczak
 
 
Program II - Koncert w pigułce
 
Program ten bedzie niejako przeniesieniem koncertu symfonicznego z sali filharmonii do sali ośrodka kultury. Nie będzie to zabieg w dosłownym sensie, ponieważ forma prezentacji powinna być uproszczona, dostosowana do możliwości nieprzygotowanego jeszcze odbiorcy.
 
Program ten posiada budowę i formę zbliżoną do typowego programu filharmonicznego: uwertura-koncert-symfonia. Jednakże będą to fragmenty przynajmniej dwóch uwertur wybrane tak, aby słuchacze mogli zapoznać się ze stylistycznie różnymi utworami tego gatunku, np. fragmenty uwertury Bajka Stanisława Moniuszki i uwertury do opery Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego.
 
Trzy części koncertu stanowić będą trzy części utworów różnych kompozytorów zagrane przez trzy różne instrumenty, np. I część Koncertu skrzypcowego Wolfganga Amadeusza Mozarta lub Felixa Mendelssohna, środkowa część Koncertu na klarnet Karola Kurpińskiego, III część Koncertu na trąbkę Jana Nepomucena Hummla lub Koncertu na waltornię Mozarta.
 
Czteroczęściowa forma symfonii reprezentowana będzie również przez czterech różnych kompozytorów: Ludwiga van Beethovena (V Symfonia - I część), Mozarta (Symfonia g-moll - II część), Piotra Czajkowskiego (V Symfonia - III część) i Mendelssohna (IV Symfonia - IV część).
 
BOHDAN JARMOŁOWICZ - dyrygent
 
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku
 
Prelegent: Andrzej Zborowski
 
Po każdym koncercie czekamy na relacje napisane lub nagrane przy pomocy kamery, aparatu fotograficznego, dyktafonu lub telefonu komórkowego. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody.
 
Prosimy przesyłać je pocztą tradycyjną lub mailową na adres:
 
Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica", ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk
 
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.