przejdź do wersji normalnej (graficznej) | RSS
Polski | Deutsch | English

Górne menu:Boczne menu


Żniwa

ŻNIWA 

Premiera: 21 stycznia 2017 r. w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek

Dramaturgia i reżyseria:  Igor Gorzkowski

Muzyka:  Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

Choreografia:  Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca

Kostiumy:  Adriana Cygankiewicz

Realizacja świateł:  Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada

Projekt dźwięku:  Michał Garstecki (Free Flay Music)

Asystent spektaklu:  Katarzyna Rzetelska

Artyści (obsada premierowa):  Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz gościnie Maciej Cymorek i Adam Strug

 

Artyści (obsada aktualna): Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Daniel Michna, Michał Przybyła, Adrian Radwański.

Czas trwania: 60 min

 

(...) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.

(...) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;

tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

 

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz "Rokiem Polskim" Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

 

Wykonawcy - tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika,pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug.

 

Spektakl współorganizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019. 

Prezentacja wpisuje się w projekt „Brzmienie tańca”, który zakłada pokazy dwóch tytułów Polskiego Teatru Tańca - „Żniw” i „Polki”  w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej - powstałych do muzyki znaczących polskich kompozytorów współczesnych. Spektakle współorganizowane są w partnerstwie z filharmoniami, aby z gatunkiem teatru tańca dotrzeć do nowego grona odbiorców - melomanów. „Polkę” można było zobaczyć w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie (15 maja) oraz w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (10 czerwca), natomiast „Żniwa” - w Filharmonii Gorzowskiej - Centrum Edukacji Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim.  

Przypomnijmy, że „Scena dla tańca” jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego dofinansowywane są projekty pozwalające na regularną obecność spektakli tanecznych na scenach teatralnych i w innych instytucjach prezentujących sztukę w całej Polsce.

 


Copyright © Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk