Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  •  

     

Z Orkiestrą przez Epoki

Piątek, 15 marca 2019 godz. 19:00

Po raz pierwszy dyrygent-rezydent, Daniel Sałaciński, uczestnik programu Instytutu Muzyki i Tańca “Dyrygent-rezydent” samodzielnie poprowadzi Orkiestrę Sinfonia Baltica. Koncert urozmaici solista, Maksym Dondalski (skrzypce). W programie: A. Panufnik, Epitafium Katyńskie, M. Karłowicz, Koncert skrzypcowy, R. Schumann, IV Symfonia d-moll.

Autorskie słowo o muzyce przedstawi Beata Górecka.

---

Daniel Sałaciński. Urodził się w Warszawie, w 1990 roku. Od 7 roku życia uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w swoim rodzinnym mieście. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie perkusji klasycznej Stanisława Skoczyńskiego i Andrzeja Branickiego. Poznawał także jazz i muzykę rozrywkową w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.

W 2011 roku rozpoczął studia na kierunku: dyrygentura symfoniczno-operowa na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej (studia I i II stopnia), które ukończył w 2016 roku. Podczas studiów prowadził ożywioną działalność artystyczną, występując m.in. z orkiestrą Pro Arte.

Swój warsztat dyrygencki doskonalił na dyrygenckich kursach mistrzowskich. Najpierw wyjechał do Braszow ( Rumunia), gdzie pod opieką merytoryczną Maestro Cristiano Orosanu studiował partytury i współpracował z orkiestrą tamtejszej Filharmonii. Następnie w Berlinie, w orkiestrze Berliner Symphoniker jego rozwój nadzorował Maestro Lior Shambadal.

Był wielokrotnym stypendystą Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy za najlepsze osiągnięcia w nauce.

Zajmuje się także kompozycją. Stworzył m.in. muzykę do filmu Tenderness (2017 r.) w reżyserii Wacława Mikłaszewskiego. Jako koncertujący perkusista komponował dla zespołu Tiny Taste.

Kongijskie korzenie sprawiły, iż trzykrotnie odwiedzał Kongo – kraj przodków, w którym koncertował charytatywnie, m.in. z negro spirituals George’a Gershwina.

 

Ciekawość świata (odbył podróże do różnych zakątków Ziemi - od Indii po Stany Zjednoczone) i refleksje wynikające z poznawania go w różnych odsłonach, ugruntowały wrażliwość artysty i motywację do dzielenia się z ludźmi pięknem muzyki - językiem uniwersalnym dla wszystkich kultur.

---

Maksym Dondalski. Urodził się w 1989 r. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem ojca, Jana Dondalskiego.
W siódmym roku życia podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej i skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka.
W latach 2008 – 2013 studiował na wydziale instrumentalnym  Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego, które ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 ukończył  również na tej uczelni studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Zygmunta Rycherta i prof. Piotra Sułkowskiego.
Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych: 
W wieku 9 lat został laureatem I nagrody na Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym (Poznań, 1998), w 2000 r. wziął udział w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, otrzymując I wyróżnienie; w tym samym roku wystąpił również na Zamku Królewskim w Warszawie. Do jego największych osiągnięć należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemana w Poznaniu  (2004), I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2004), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu (2004). Dwukrotnie wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych skrzypków im K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2003,2004). Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2002 wziął udział (jako solista) w Bydgoskich  Impresjach Muzycznych, które odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Ministerstwa Kultury. W lipcu 2003 uczestniczył w Kursie „Salony u Mistrza – w stronę Artura Rubinsteina” pod kierunkiem Konstantego Andrzeja Kulki w Bydgoszczy, a w sierpniu 2004 brał udział w Kursie Mistrzowskim w Krzyżowej pod kierunkiem prof. A. Kosteckiego. Na koncie ma liczne występy solistyczne – występował m.in. z Warmińsko-Mazurską Orkiestrą Symfoniczną, wykonując  I Koncert skrzypcowy op. 6 N. Paganiniego ( X 2004), w koncercie z cyklu „Grajmy w Młodość (III 2008) – koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego, z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną (III 2005) – I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 H. Wieniawskiego, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej (II 2009) – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego, z Filharmonią Opolską (VI 2013), z Sinfonią Baltica w Słupsku (VIII 2013) , z Filharmonią Gorzowską (III 2014) – Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę G. Bottesiniego. Koncertował we Francji (Chateauroux, X 2004) oraz Rosji (Kaliningrad, XI 2004, 2005); 7 grudnia 2007 wystąpił z recitalem skrzypcowym w Berlinie, a w maju 2008 – na Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. W grudniu 2015 po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Berlińskiej  z Das Sinfonieorchester Berlin, dyrygował Scott Lawton. W grudniu 2016 trzykrotnie wystąpił jako solista w Filharmonii Berlińskiej z dyrygentami, - Borislav Iwanov, Scott Lewton, Igor Budinstein. Od stycznia 2013 - lipca 2016 roku lider I skrzypiec  – koncertmistrz  Filharmonii Gorzowskiej.
Od października 2015 asystent na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce i orkiestra kameralna. Od grudnia 2016 współpracuje jako skrzypek z orkiestrą Sinvonia Varsovia.
Od października 2017 dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Sztuki w Szczecinie.
W lipcu 2018 poprowadził Kursy Mistrzowskie, przygotowując i dyrygując orkiestrą kameralną w Łańcucie.
Od lutego 2019 Koncertmistrz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Dyrygował takimi orkiestrami symfonicznymi jak: Filharmonia Warmińsko-Mazurska,
Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonia Koszalińska
im. Stanisława Moniuszki.

---

 

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. Dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w sezonie 2018/2019 jest Daniel Sałaciński.

 https://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/aktualnosci-2/dyrygent-rezydent/