POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Z Orkiestrą przez Epoki - Zwieńczenie

Piątek, 7 czerwca 2019 godz. 19:00

Koncert zwieńczający rezydenturę młodego dyrygenta Daniela Sałacińskiego. Tego wieczoru usłyszymy uwerturę Es-dur  Jana Ignacego Paderwskiego, koncert klarnetowy B-dur Karola Kurpińskiego oraz koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Całość zakończy Symfonia D-dur nr 104 Josepha Haydna.

Solistami tego wieczoru będą: Dominik Jastrzębski /klarnet/ oraz Michał Marcol /skrzypce/. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Daniel Sałaciński.

-

Dominik Jastrzębski – klarnecista, kameralista, nauczyciel, solista Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Urodzony w Szczytnie. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Olsztynie w klasie klarnetu mgr Mirosławy Nowak-Dobrychłop. Edukację kontynuował na studiach w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Marka Schillera. W latach 2007-2008 studiował w Conservatoire Royal de Bruxelles w klasie klarnetu prof. Ronalda van Spaendoncka oraz Jean Marc Fessarda. Brał udział w licznych kursach klarnetowych pod okiem takich sław jak: David Campbell, Philippe Cuper, Nicolas Baldeyrou, Florant Heau, Andrew Marinner, Antonio Saiote, Brad Terry. Jako solista i kameralista został laureatem wielu konkursów muzycznych. Do ważniejszych należą:
VII Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach – wyróżnienie
Concorso Citta di Barletta (Włochy) – laureat pierwszego miejsca
Muzyczne Forum Młodych – laureat pierwszego miejsca
VI Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim – laureat pierwszego miejsca
w kategorii Zespoły Kameralne

Dominik Jastrzębski od 2008 roku jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz od 2015 roku członkiem Rady Artystycznej tejże orkiestry. Przez lata działalności artystycznej miał okazję pracować z wybitnymi dyrygentami i kompozytorami. W 2011 roku otrzymał nagrodę dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotra Sułkowskiego za pełne zaangażowania wykonywanie partii pierwszego klarnetu w orkiestrze. Wykonywał również koncerty solowe z towarzyszeniem orkiestry filharmonii.
Współpracował z takimi instytucjami jak:
Filharmonia Bałtycka, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Elbląska Orkiestra Kameralna, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoników Gdańskich, Pilska Orkiestra Klasyczna.

Od czasów studiów wciąż na nowo pasjonuje się muzyką kameralną. Był członkiem kwartetu Baltic Clarinet Quartet, z którym wygrał Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim 2007r, członkiem trio dętego MDM Trio, z którym wygrał Muzyczne Forum Młodych 2006r oraz Concorso Citta di Barletta (Włochy) 2006r. Koncertował również z trio fortepianowym D`Ami, kwartetem Fuego Quartet oraz gościnnie z olsztyńskim zespołem Pro Musica Antiqua.
Współtwórca projektu „Film Jazz Project – zagraniczni muzycy grają polską muzykę filmową” - współpraca z jazzmanami światowego formatu – Michael „Patches” Stewart, Nathan Williams, Sebastian Kuchczyński. Jako muzyk sesyjny występował na scenach Europy z takimi muzykami jak Arkady Gotesmann, Mikołaj Trzaska, Grzech Piotrowski, Jerzy Małek, Antoni Gralak, Alek Korecki.
Zasiada w jury konkursów muzycznych organizowanych w województwie warmińsko-mazurskim.
Uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

-

Michał Marcol urodził się 21 września 1988 roku w Rybniku.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie skrzypiec dr Adama Mokrusa, pod którego opieką kontynuował edukację w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2012-2015 był studentem studiów doktoranckich w macierzystej uczelni w klasie skrzypiec adt dr hab. Beaty Warykiewicz-Siwy i adt dr Adama Mokrusa. Od 2015 roku kontynuował edukację w ramach studiów podyplomowych w Royal College of Music w Londynie w klasie skrzypiec prof. Leonida Kerbela, które ukończył w 2017 roku.

W latach 2008-2012 pięciokrotnie został laureatem I nagrody Uczelnianego Konkursu Skrzypcowego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2013 roku uczestniczył w półfinale XX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Brahmsa w Pörtschach, a także został laureatem wyróżnienia w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. W październiku 2011 roku – w wyniku kwalifikacji przeprowadzonych przez Maxima Vengerova – wziął udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

W 2012 roku wystąpił jako solista na koncercie wyróżnionych dyplomantów Akademii Muzycznej z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej prowadzoną przez Piotra Sułkowskiego. Ponadto jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków, Orkiestrą Symfoniczną Szkoły Szafranków w Rybniku oraz Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego pod batutą m.in. Mirosława Jacka Błaszczyka, Massimiliano Caldiego, Ewy Strusińskiej i Sławomira Chrzanowskiego.

Od 2012 roku pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Od września 2018 roku współpracuje w charakterze koncertmistrza z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, a także zdobywa doświadczenie pedagogiczne jako wykładowca skrzypiec Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

Koncert współorganizowany i współfinansowany wraz z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Dyrygent - Rezydent 2018-2019". Dyrygentem rezydentem jest Daniel Sałaciński.