POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

XXVI Komeda Jazz Festival. *Kułakowski / Sikała "Red ICE". *Aga Zaryan „High & Low”

Sobota, 24 października 2020 godz. 19:00

XXVI Komeda Jazz Festival.

 

*Kułakowski / Sikała "Red ICE".

Premierowy, kameralny,wysublimowany, pełen szerokich planów dźwiękowych- projekt Leszka Kułakowskiego „ Red Ice”- wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą zabrzmi na komedowskim festiwalu. Oto kilka recenzji ;

 

„Takie sesje są niebezpieczne: dla słuchacza, bo spotyka muzykę, która jawi się ponad poziomy i jest perfekcyjną, artystyczną opowieścią; dla muzyków to nie tylko test „zręcznościowy”, co umiejscowienie własnych ambicji oraz aspiracji w ramach niezwykle precyzyjnie skonstruowanej struktury, gdzie dźwięk staje się wyznacznikiem szczególnego, osobistego brzmienia. Do tego matematyczno-logiczny format konstruowania kompozycji oraz jej precyzyjnej, choć nie wolnej od jazzowej powściągliwości , interpretacji. „Red Ice” jest płytą niezwykłą, przemyślaną artystycznie i zagraną ( Leszek Kułakowski– fortepian, Maciej Sikała– saksofony) z umiłowaniem do tworzenia pięknych dźwięków i skojarzeń....“Red Ice” to znakomity kameralny, autorski album, doskonale stylistycznie i wykonawczo plasujący się wśród najciekawszych płyt ostatnich miesięcy. To także jakieś tajemne budowanie „nowego jazzu” i “brzmienia powyżej ciszy” oraz pięknych utworów, zagranych z gracją godną mistrzów europejskiej sceny jazzowej.

                                                                                                                                                                                                                                     Dionizy Piątkowski, Era Jazzu

 

To genialna płyta, taka, jakiej nie spodziwałem się tutaj nad Wisłą. Album piękny, intelektualny i -niestety - zasługujący na lepszą realizację dżwięku. To granie godne audiofilskiego podejścia do materii.

                                                                                                                                                                                                                                              Piotr Iwicki, Jazz Forum

 

Leszek Kułakowski od zawsze zachwycał kompozytorskim kunsztem. Każda z Jego płyt jest wydarze-niem (żeby wspomnieć choć znakomite dwa albumy zroku 2017 zrepertuarem własnym oraz chopinowskimi transkrypcjami). Red Ice wwarstwie kompozytorskiej jest wcałości jego dziełem.Album nie ma słabych stron i w zasadzie można by poniechać wyróżniania któregoś znagrań. Gdybym jednak poszukiwać miał primus inter pares spośród jedenastu utworów, to byłaby to przepiękna Bagatella, jeden znajdłuższych tematów. Warto też zwrócić uwagę na Birds, dla odmiany najkrótsze na płycie, które zaskakują oryginalnym, zdecydowanie niemainstreamowym finałem.”

 

                                                                                                                                                                                                                            Krzysztof Komerek, Jazz Press

 

Skład:

Leszek Kułakowski - kompozytor, fortepian

Maciej Sikała -saksofon sopranowy

 

************PRZERWA**************

 

*Aga Zaryan „High & Low”

Wybitna, charyzmatyczna wokalistka AGA ZARYAN zaprezentuje się zespołem w programie pt. ‘High & Low”. Aga Zaryan stara się zdefiniować swój własny styl, nowe brzmienie jazzowe. W programie “High & Low” słychać mocny, stały związek jazzu z funkiem, a nawet z R&B. W konsekwencji, koncert zabrzmi, znajomo, świeżo, zaskakująco. Zapraszamy, zatem na ten emocjonujący, powalający energią wieczór. Będą ekstremalne przeżycia.

 
Skład:
Aga Zaryan - śpiew 
Michał Tokaj - fortepian, instr. klawiszowe
Alan Wykpisz - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja