POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Wielcy Mistrzowie

Piątek, 10 maja 2019 godz. 19:00

W maju zapraszamy na wieczór muzyki Wielkich Mistrzów w mistrzowskim wykonaniu! Koncert rozpoczniemy znakomitą uwerturą Coriolan Ludwiga van Beethovena. Jest to tragiczna opowieść o tytułowym rzymskim generale Coriolanie. Tego wieczoru niezwykłych przeżyć dostarczą nam Agata Szymczewska /skrzypce/, laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego i Volodii Mykytka /altówka/, laureat takich międzynarodowych konkursów jak Premio Vittorio Gui we Florencji, czy Melbourne International Chamber Music Competitions, którzy wykonają koncert na skrzypce i altówkę Maxa Brucha. Całość zwieńczy V symfonia B-dur Franza Schuberta. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Szymon Makowski, na co dzień pierwszy dyrygent Filharmonii Dolnośląskiej. 

--

Agata Szymczewska, o której londyński "The Times" napisał:

"Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel", należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje .


Agata Szymczewska występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w Nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie, w Filharmoni Berlinskiej, Sala Sao Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m. in Seiji Ozawy, Sir Nevilla Marrinera, Ricardo Muti, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska.

Agata Szymczewska regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter, wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournee w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat, Agata Szymczewska koncertuje z maestro Seiji Ozawa, biorąc udział w jego projektach , takich jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji. Ważnym punktem kariery ,oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimermann, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky i Yuri Bashmet.

Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Szymanowski Quartet, który od dwudziestu lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie.
 

Agata Szymczewska jest też laureatką nagrody "London Music Masters" w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki”, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagrodami "Fryderyk" za m. in nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) oraz kwintetów fortepianowych Grażyny Bacewicz nagranych dla Deutsche Grammophon razem z m.in Krystianem Zimermanem. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych m. in przez Sony Music, Decca, Hyperion Records, SWR Music, Universal Music, CD Accord etc.

Ważnym punktem w działalności artystycznej Agaty Szymczewskiej jest aktywne uczestnictwo w wykonywaniu i propagowaniu muzyki współczesnej. W ostatnich latach prawykonywała szereg utworów kompozytorów z całego świata m. in Krzysztofa Pendereckiego, Martina Sucklinga, Joyce Tang, Charlotte Bray, Christopha Ehrenfellnera, EunHo Changa oraz nagrała płytę z sonatami skrzypcowymi napisanymi dla niej przez młodych polskich kompozytorów („Modern Soul”, CD Accord 2016).

Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter. 

--

Volodia Mykytka

Jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych altowiolistów naszych czasów. Występował jako solista i altowiolista Szymanowski Quartet w ponad 40 krajach - m. in. w Carnegie Hall, Wigmore Hall, Philharmonie de Paris, Concertgebouw Amsterdam i Shanghai Symphony Hall. Koncertował podczas Schleswig-Holstein Musik Festival, Rheingau Musik Festival, London Proms, Schubertiade Schwarzenberg, Cheltenham Festival, Bath Festival i Lockenhaus.

Kształcił się u Aleksandra Weissfelda, Artura Mykytki, Janusza Kucharskiego i Hatto Beyerle’a we Lwowie, Warszawie i Hanowerze.

Dokształcał i cieszył wsparciem ze strony takich muzycznych legend jak Isaac Stern, Walter Levin, Gidon Kremer i Alfred Brendel.

Otrzymał liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, takich jak Premio Vittorio Gui we Florencji, In Memoriam Dmitri Shostakovich w Hanowerze, Osaka czy Melbourne International Chamber Music Competitions oraz jest laureatem nagrody im. Szymanowskiego za wyjątkowy wkład w utrwalenie dzieła Karola Szymanowskiego.

W 2007 roku otrzymał Medal Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zaangażowanie w uznanie i zachowanie polskiej muzyki i kultury.

Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Szymanowski Quartet and Friends“ we Lwowie. Volodia występował z tak wybitnymi partnerami muzyki kameralnej jak Oleg Maisenberg, Rudolf Buchbinder, Cyprien Katsaris, Agata Szymczewska, Lawrence Power, Boris Andrianow, Nicolas Altstaedt, Paul Meyer, Anthony Pay, Gary Hoffmann oraz Lily i Mischa Maisky.

Od wielu lat prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej m. in. w Mozarteum Salzburg, Vienna Private Music University, The Zeist Music Days, University of Southern California w Los Angeles i Irvine, Mozarteum Brasileiro Sao Paulo, Hongkong Academy of Performing Arts oraz Central Conservatory of Music w Pekinie.

Nagrywał dla wytwórni Decca, Hyperion, Hänssler Classic i CAvimusic, a także dla stacji radiowych m.in. w Anglii, Niemczech, Francji, Polsce i Austrii.

--

SZYMON MAKOWSKI - Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Już w trakcie studiów uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie, prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Jose Miguel Rodilla Tortajada (Murcia), Gabriel Chmura (Kraków) czy Alexander Polishchuck (Faro). Dodatkowo ukończył czteroletni kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Potwierdzeniem nabytych umiejętności był udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach dyrygenckich – w Atenach (2010, Konkurs im. Dmitri Mitropoulosa), w 53. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, gdzie również doszedł do etapu półfinałowego). W pierwszej połowie roku 2011 był asystentem maestro Waltera E. Gugerbauera w Operze Wrocławskiej, współpracując przy przedstawieniu Parsifal Richarda Wagnera. W tym samym roku poprowadził orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas swojego koncertu dyplomowego, dyrygował także Orchestra Sinfonica di Sanremo na koncercie upamiętniającym setną rocznicę urodzin Franco Ferrary. Wśród orkiestr, z jakimi pracował samodzielnie, należy wymienić koncerty z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Muzyki Nowej w Katowicach, orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Opolskiej. Szymon Makowski pracował w charakterze dyrygenta gościnnego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spośród zagranicznych orkiestr pracował z Orchestre Philharmonique Monte Carlo, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Praska Komorni Philharmonie, Orchestre National de Lorraine, Orchestre Victor Hugo Franche-Comte, Orquesta do Algarve, Sofia Festival Orchestra, Regensburg Theater oraz Orchestra della Fondazione Bulgaria Classic. W czasie tych koncertów współpracował z wieloma światowej sławy solistami, m.in Aleksandrą Kurzak, Stefanem Kocanem, Agatą Szymczewską, Ivo Kahankiem, Igorem Szeligowskim.

Od 2016 roku pełni funkcję dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

--

Koncert współorganizowany i współfinansowany z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu

"Dyrygent-rezydent 2018-20119". Dyrygentem rezydentem jest Daniel Sałaciński