fot. Andrzej Grabowskifot. Andrzej Grabowskifot. Andrzej Grabowski

9 kwietnia 2018 r. godz. 18:00
Bilety 30/25 zł

POLSKI TEATR TAŃCA

Tym razem poznańscy tancerze przedstawią najnowszą premierę - Wesele. Poprawiny. Inspiracją dla twórców spektaklu było dzieło Stanisława Wyspiańskiego.

Wesele. Poprawiny

reżyseria: Marcin Liber
scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
muzyka: RSS B0YS
ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca
opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
opieka choreograficzna: Iwona Pasińska
występują:

artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory,

grupa seniorów uczestnicząca w zajęciach tanecznych oraz dziewczynki z grupy Balecik z Domu Kultury w Ustce (instruktor: Jarosław Rus).

W streszczeniach rzecz brzmi prosto.
Inteligent z miasta żeni się z chłopką.
Potem rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia.
Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu.

Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?

Zapraszamy na poprawiny.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Bilety: 30/25 zł

produkcja: Polski Teatr Tańca