POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Słupska Sinfonietta z Gośćmi

Niedziela, 12 maja 2019 godz. 12:00

Majowy koncert Słupskiej Sinfonietty to wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy orkiestrę poprowadzi Mikołaj Konopka – młody dyrygent z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dla którego będzie to egzamin dyplomowy. Usłyszymy VIII symfonię h – moll Franciszka Schuberta „Niedokończoną”, oraz słynną „Błękitną Rapsodię” George`a Gershwina, którą wykona dla Państwa Hubert Salwarowski.  

-

Hubert Salwarowski należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2002 w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach pianistycznych w Dusznikach - Zdroju (T. Szebanowa), Accademii Musicale Chigiana w Sienie - Włochy (P. Badura-Skoda, M. Campanella, oraz J. Achucarro), Buckow i Puigcerdzie (O. Yablonskaya). Jest absolwentem The Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie będąc stypendystą szkoły studiował 2 lata w klasie mistrzowskiej prof. Oxany Yablonskiej (studia podyplomowe) i otrzymał dyplom w maju 2004r. Następnie - będąc stypendystą Ministerstwa Kultury "Młoda Polska" - kontynuował naukę w Letniej Akademii Wyższych Studiów Gry Fortepianowej w Merano (Włochy) pod kierunkiem Prof. Lwa Natochennego. Jest laureatem czołowych nagród konkursów krajowych i zagranicznych (I nagrody na Konkursach pianistycznych w Barcelonie (Hiszpania), Cantu (Włochy) i Puigcerda (Hiszpania).

Jako solista z orkiestrą debiutował w wieku lat siedemnastu i od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, a także koncertował w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Egipcie, Syrii, Libanie, Belgii, Austrii, Niemczech, na Tajwanie, i w USA, otrzymując pochlebne recenzje. Nagrywa dla Radia i Telewizji. Był stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Sztuki (czterokrotnie), oraz Prezydenta Miasta Katowice.

W lutym 2002 odbył tournee z Junge Philharmonie Koln, dajac 12 koncertów, m.in. w filharmoniach w Kolonii, Dusseldorfie, Hamburgu i Monachium, prezentując tam II koncert fortepianowy S. Rachmaninowa. W styczniu 2002 nagrał III koncert C-dur S. Prokofiewa z Filharmonikami Szczecińskimi, natomiast z Narodową Orkiestrą Symfoniczną PR - I koncert fortepianowy J. Brahmsa (kwiecień 2002), co zaowocowało wydaniem CD przez firmę DUX. Orkiestry poprowadził Jerzy Salwarowski. Płyta otrzymała znakomite recenzje, oraz nominację do "Fryderyka" 2003. W roku 2004 za swe osiągnięcia był nominowany do "Paszportu Polityki", a także uhonorowany koncertem w Filharmonii Narodowej. Sezon koncertowy 2003/2004 zaowocował nagraniem drugiej płyty (tym razem solowej) z muzyką J. Brahmsa (III Sonata op. 5 oraz 4 Ballady op. 10) dla firmy DUX.

Równolegle z ożywioną działalnością koncertową we wrześniu 2005 rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz w Liceum Muzycznym w Katowicach. W 2007 roku nawiązał współpracę artystyczną z wiolonczelistą Michałem Dmochowskim, co zaowocowało udziałem w koncertach na festiwalach w Hiszpanii oraz w kursach prowadzonych przez prof. Natalię Szachowską.

W lipcu 2008 wygrał konkurs na stanowisko asystenta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, natomiast w styczniu 2014 r. uzyskał tamże tytuł Doktora Sztuk Muzycznych, co zaowocowało objęciem w październiku 2014 r. stanowiska adiunkta.

Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występując jako solista, kameralista i z orkiestrami w kraju i za granicą. Do najważniejszych wydarzeń z ostatnich kilku lat można zaliczyć koncerty z większością zespołów symfonicznych w kraju (m. in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sinfonia Iuventus, Filharmonie w Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach), solowe recitale i koncerty kameralne (m. in. prezentacje Sonat Wojennych S. Prokofiewa, kwintety fortepianowe J. Brahmsa i J. Zarębskiego na festiwalu w Szczawnie zdroju – wspólnie z Mariuszem Patyrą, Katarzyną Dudą, Katarzyną Budnik – Gałązką i Rafałem Kwiatkowskim).

-

Mikołaj Konopka urodził się 16.07.1990 r. w Bytomiu. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu oraz studia magisterskie w klasie trąbki prof. Igora Cecocho w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Bohdana Jarmołowicza. Jako trębacz zdobył III Nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie im. L. Lutaka w Krakowie oraz II Nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Warszawie. Jako solista koncertował z Filharmonią Śląską w Katowicach oraz Polską Orkiestrą Młodzieżową. Współpracował także w charakterze muzyka orkiestrowego m. in. z Filharmonią Łódzką, Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Kaliską, Sinfonią Iuventus, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Na stałe pracuje w Orkiestrze Wojskowej w Toruniu. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem następujących pedagogów nauki gry na trąbce: Richard Stoelzel (USA), Matthias Kamps (Niemcy), Jose Chafer (Hiszpania), Gabor Boldoczki (Węgry), Paul Beniston (Wielka Brytania), Andrea Tofanelli (Włochy), Don Fornero (USA), Alistair Mackie (Wielka Brytania), John Hagstrom (USA), Markus Wurch (Szwajcaria).