ROZWAŻNE I ROMANTYCZNE

ELISA D'AURIA (Włochy) – fortepian

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

IZABELA RYŚNIK

Urodziła się w Słupsku. Tu ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w klasie fortepianu prof. Medei Berianidze. Tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa. Absolwentka dyrygentury chóralnej tejże uczelni. Studiowała w klasie dr hab. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Ostatecznie dyplom II stopnia uzyskała w klasie prof. dr hab. Jacka Delekty. Od pierwszego roku studiów aktywnie uczestniczyła w życiu muzycznym Trójmiasta, zdobywając doświadczenie w pracy z orkiestrą. Założycielka Trójmiejskiej Orkiestry Młodzieżowej, którą prowadziła na koncertach na terenie Trójmiasta.

Swój koncert licencjacki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonała wraz z Cappellą Gedanensis i Chórem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dużą część swojego czasu poświęca na pracę nad dziełami muzyki polskiej oraz na szerzeniu twórczości młodych kompozytorów. Współpracuje z orkiestrą Pro Musica Nova, która ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów studentów kompozycji. Aby stale doskonalić swój warsztat, bierze udział w kursach mistrzowskich. Pracowała już pod okiem m.in. Georga Tchitchinadze, Jerzego Salwarowskiego, Jerzego Maksymiuka, Jose Marii Florencio Juniora, Massimiliano Caldi, Zsolta Nagy'ego, Krzysztofa Szydzisza i Szymona Bywalca. Doskonaliła swoje umiejętności także na Ogólnopolskich Warsztatach Współczesnych Technik Wokalnych i Warsztatach Wokalno-Dyrygenckich. Co roku organizuje cykl Zadyryguj nami, podczas którego publiczność zapoznaje się z pracą dyrygenta, a także poznaje nowe talenty muzyczne (śpiewacy, instrumentaliści). Współpracowała z wieloma solistami, m.in. Elisą D'aurią, Klaudią Trzasko, Szymonem Kobylińskim, a także chórami: Baltic Chamber Choir, Chórem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Chórem PSM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Dyrygowała m.in.: Cappellą Gedanensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Młodych Talentów z Mińska (Białoruś) oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. Ma na swoim koncie prawykonanie utworu gdańskiej kompozytorki Joanny Złotkowskiej La luna del cacciatore.

ELISA D’AURIA

Jest absolwentką Szkoły Muzycznej w Fiesole i Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie oraz Haute Ecole de Musique w Genewie, gdzie uczyła się pod kierunkiem Eddy Ponti, Marii Tipo, Pietro De Marii, Arie Vardi, Konstantina Bogino, Sylviane Deferne, Enriki Ciccarelli, Jerome’a Lowenthala i Garricka Ohlssona. Od 12 roku życia występuje jako solistka. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną w Finchley ( dzielnica Londynu), orkiestrą Filharmonii w Bacau, a także z Orquestra de Mallorca.

Elisa D’Auria występowała w Europie, Ameryce i Azji, często w słynnych salach, wśród nich m.in.: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Pałacu Kongresów w Monte Carlo, Musikverein w Wiedniu, kościele St. Martin-in-the-Fields w Londynie czy w Dużej Sali Konserwatorium w Genewie. Jest laureatką ponad 40 konkursów w rodzinnym kraju i za granicą, wśród nich m.in. Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hastings, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Vila de Capdepera, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Antona Rubinsteina w Düseldorffie. W 2016 roku zdobyła nagrodę Światowego Związku Nauczycieli Fortepianu, a w jury zasiadali m.in. Angela Hewitt i Peter Donohoe.

Elisa jest także cenioną kameralistką. Współpracuje z innymi solistami, takimi jak skrzypek Fanny Clamagirand czy pianista Josu de Solaun, oraz zespołami, np. z Kwartetem Adoeno i Faust-Quartett. Jej bogaty repertuar obejmuje muzykę różną stylistycznie, od baroku po współczesną. Zwłaszcza ta ostatnia leży w kręgu jej szczególnych zainteresowań. Wśród wykonywanych przez nią współczesnych kompozycji znajduje się m.in. Koncert na fortepian i orkiestrę Ignaza Brülla.

Jest zapraszana do udziału w audycjach radiowych i telewizyjnych zarówno we Włoszech, jak i za granicą. W kwietniu 2016 roku wzięła udział w specjalnym koncercie poświęconym muzyce Jana Sebastiana Bacha w Genewie i w audycji Radia Suisse Romande. W maju 2016 roku została wydana przez wytwórnię Limenmusic jej nowa płyta CD i DVD.

W 2014 roku była stypendystką West Summer Festival w Kalifornii. W 2015 roku została zaproszona do Centrum Muzycznego w Tanglewood w Massachusetts, gdzie realizowała stypendium Felici Montealegre Bernstein oraz Adeli i Johna Grey. Miała także okazje współpracować z innymi artystami, m.in. Michaelem Tilsonem Thomasem, Ludovicem Morlotem and Andrisem Nelsonsem.

W końcu 2017 roku Elisa D’Auria otrzymała stanowisko profesora klasy fortepianu w Konserwatorium Muzycznym im. G. Tartiniego w Trieście.

Bilety: 30 zł (normalne), 25 zł (ulgowe)