Przygody Peer Gynta - koncert familijny

Wykonawcy:

Bartosz Olejnik – dyrygent

Małgorzata Orłowska - narrator

Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica"

Peer Gynt to postać znana wszystkim Norwegom z rodzimych baśni i legend. Nicpoń, leń, awanturnik i oszust zostaje skazany na wygnanie z rodzinnej wioski, podróżuje po całym świecie, napotyka różne stwory (trolle, gnomy), aż w końcu po wielu przygodach wraca do ojczyzny, gdzie przed okrutną karą ratuje go miłość wiernej, czekającej na niego przez te wszystkie lata Solvejgi. Historię tę wziął na warsztat Henryk Ibsen i w 1867 opublikował pisaną wierszem sztukę teatralną pod takim właśnie tytułem. Słynny dramaturg zamówił muzykę u innego wielkiego norweskiego artysty, Edwarda Griega, który w 1875 roku do dramatu sporządził partyturę na orkiestrę, głosy solowe i chór Z około 90-minutowego materiału muzycznego Grieg zdecydował się kilka lat później wybrać 8 najciekawszych, jego zdaniem, części i ułożył z nich dwie suity. Obydwie przeznaczone są wyłącznie na orkiestrę. Kolejność części w poszczególnych suitach nie ma już nic wspólnego z przebiegiem akcji dramatu – Grieg uznał, że - grane w oderwaniu od sztuki teatralnej - powinny prezentować całość sensowną przede wszystkim pod względem muzycznym.

Cena biletów: 15 zł (dzieci), 20 zł (dorośli).