POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

Powitanie wiosny - Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Piątek, 20 marca 2020 godz. 19:00

Szanowni Melomani!

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, koncerty:
"Pożegnanie Zimy" (13.03.2020), "Powitanie Wiosny (20.03.2020) i "w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II"  (02.04.2020) są ODWOŁANE. 
Zwrotów dokonujemy w kasie filharmonii od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w takiej formie w jakiej bilety zostały zakupione (gotówka, karta, przelew). Nieprzekraczalny termin zwrotów: 30.06.2020r. W przypadku płatności kartą, prosimy o przygotowanie tej samej karty, którą Państwo płacili. 

 

 

Powitanie Wiosny - Ludwig van Beethoven - 250 rocznica urodzin

Wojciech NIEDZIÓŁKA /skrzypce/

Antoni WRONA /wiolonczela/

Adam ZAKRZEWSKI /fortepian/

Jacek ROGALA /dyrygent/ 

Program:

Ludwig van Beethoven - uwertura Fidelio

Ludwig van Beethoven - Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i fortepian C-dur op.56

Ludwig van Beethoven -  VI Symfonia F-dur op.68 Pastoralna

 

Wojciech Niedziółka jest uczniem klasy skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka, OSM II stopnia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Laureat wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych organizowanych w kraju i zagranicą, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. P. Telemanna w Poznaniu, International Music Competition EUTERPE w Corato (Włochy), czy Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie. Mimo młodego wieku (16 lat), Wojciech jest doświadczonym skrzypkiem. Jako solista - występował z towarzyszeniem takich orkiestr jak: Slovak Sinfonietta, Polish Camerata, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Baltica. W charakterze muzyka orkiestrowego - dzielił scenę m.in. z Lusławicką Orkiestrą Talentów, a obecnie znalazł się w składzie „Penderecki Youth Orchestra” – młodzieżowej orkiestry kameralnej skupiającej wybitnych młodych muzyków z całej Polski, utworzonej i działającej przy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2018 roku otrzymał stypendium w postaci miesięcznego pobytu w międzynarodowym ośrodku muzycznym - „Luzerne Music Center” w USA. Natomiast w roku 2019 – uczestniczył w prestiżowych warsztatach mistrzowskich „Morningside Music Bridge” w Bostonie (USA), organizowanych corocznie dla najwybitniejszych młodych muzyków z całego świata. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Młoda Polska”.

 

Antoni Wrona jest młodym i zdolnym wiolonczelista. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli Anny Skibińskiej-Haponiuk. Stypendysta Nagrody stypendialnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w wielu znamienitych salach koncertowych takich jak sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Zielonogórska, Sala Kameralna NOSPR, sala Balowa w Zamku Królewskim w Warszawie, sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i w wielu innych miejscach. Laureat licznych nagród grand prix i pierwszych miejsc w wielu konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich gdzie doskonalił warsztat i rozwijał umiejętności interpretacyjne pod okiem najlepszych polskich i światowych wiolonczelistów: prof. Tomasza Strahla (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Adama Krzeszowca, prof. Kirill Rodina (konserwatorium w Moskwie im. Czajkowskiego), prof. Gottharda Poppa (Hochschule für Musik „Franz Liszt” Weimar, Robert Schumann Hochschule Düsseldorf), prof. Arto Norasa.

 

Adam Zakrzewski urodził się 4 lipca 2004 r. w Warszawie. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od siódmego roku życia uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Warszawie, a od lutego 2015 r. kontynuował naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Aktualnie pracuje pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla. W latach od 2014 do 2019 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2019 został nagrodzony Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia muzyczne. Adam jest laureatem około 30 konkursów pianistycznych (w tym nagrody Grand Prix) o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do jego znaczących sukcesów na arenie międzynarodowej należą; II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti Nad Labem w Czechach w 2016 roku oraz I miejsce i Nagrody Specjalne za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina oraz Beli Bartoka podczas IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Budapeszcie w 2019 roku. Adam prowadzi ponadto bogatą działalność koncertową. Miał przyjemność grać w takich miejscach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Pałac na Wyspie - Łazienki Królewskie, Studio Polskiego Radia S1, Żelazowa Wola, Zamek Królewski w Warszawie, oraz podczas Międzynarodowych Festiwali Pianistycznych - Floralia Muzyczne - Powsin w 2018 i 2019 roku.

 

Jacek Rogala

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).

Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.

W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, a od 2013 Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Bukareszcie). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.

W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart, P. Czajkowski).

Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.

Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.