POLSKA FILHARMONIA SINFONIA BALTICA 
im. Wojciecha Kilara

NEOPOLIS „Na okrągło Orkiestra!”

Niedziela, 27 września 2020 godz. 18:00

NEOPOLIS „Na okrągło Orkiestra!”

 

“Na okrągło Orkiestra!” to trasa koncertowa prowadzona z udziałem najlepszych instrumentalistów, koncertmistrzów i liderów prestiżowych orkiestr w Polsce jak i w Europie. W 2020 roku trasa będzie świętować swoją drugą odsłonę, jednak w Słupsku spotkamy się z nią po raz pierwszy. Utwory skomponowane przez Szymona Brzóskę wybrzmią u boku takich artystów jak:

 

Lidia JANKOWSKA /skrzypce/ 

Emanuel SALVADOR /skrzypce/

Emilia GOCH SALVADOR /altówka/ 

Izabela BUCHOWSKA /wiolonczela/

Barbara DRĄŻKOWSKA /fortepian/

 

PROGRAM: 

Szymon BRZÓSKA: Migration, Cohesion, Passacaglia, Rapidus, Slide, Sordes, Timor officit. 

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Muzyka 2020.

 

 

Szymon BRZÓSKA /kompozytor/

Już w szkole średniej podjął pierwsze próby komponowania. Absolwent Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii, od roku 2005 żyje i tworzy w Belgii. Jest laureatem wielu nagród kompozytorskich w Polsce i poza jej granicami. Zainteresowanie Szymona współistnieniem muzyki i innych dziedzin sztuki, takich jak taniec współczesny, teatr oraz kino doprowadziły go do współpracy na wielu płaszczyznach artystycznych. Od 2007 roku współpracował z wieloma utytułowanymi choreografami; Sidi Larbi Cherkaoui (Sutra, Orbo Novo, Labyrinth, Milonga, Noetic), David Dawson (Overture, Tristan + Isolde, Citizen Nowhere), Maria Pagés (Dunas), Vladimir Malakhov (Icarus), New Movement Collective (Casting Traces) oraz Kaya Kołodziejczyk (Oh, Noh) oraz prestiżowymi teatrami tańca współczesnego (Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Cedar Lake w Nowym Jorku, Semperoper Ballet w Dreźnie, Gothenburg Dance Company). Jego muzyka wielokrotnie rozbrzmiewała w najważniejszych teatrach oraz salach koncertowych na świecie, między innymi w Operze w Sydney, na Festiwalu w Awinionie, Semperoper w Dreźnie oraz Lincoln Center i BAM w Nowym Jorku.

 

Więcej oinformacji na: https://culture.pl/pl/tworca/szymon-brzoska

Refleksje Kompozytora: https://www.youtube.com/watch?v=UtH9-LtNBNA

 

 

Linda JANKOWSKA /skrzypce/

Linda Jankowska jest wszechstronnym skrzypaczką, specjalizującą się w muzyce współczesnej. Jest członkiem-założycielem Distractfold Ensemble. Linda była członkiem Lucerne Festival Academy i wzięła udział w International Ensemble Modern Academy. Pracuje dla londyńskiej firmy New Movement Collective na ich show “Casting Traces” i „Sutra” prowadzone przez belgijskiego choreografa Sidi Larbi Cherkaoui. Uczy gry na skrzypcach w Chetham’s School of Music. W październiku 2014 roku rozpoczęła pracę nad doktoratem w wykonawstwie muzyki współczesnej na Uniwersytecie w Huddersfield. W 2014-15 sezonu Linda wystąpi podczas 47. Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt, "Le Bruit de la Musique" Festiwal, oraz na Gare du Nord w Bazylei. Kształciła się w Polsce u boku Marcina Baranowskiego, a później studiowała z Christophem Poppen w Monachium, i Janem Repko w Manchesterze. Linda interesuje się artystycznymi eksperymentami.

 

Emanuel SALVADOR /skrzypce/

Emanuel Salvador został opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Japonii, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Jest założycielem i liderem Guimarães String Quartet w Portugalii, z którym regularnie koncertuje w Europie i Azji. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe trasy koncertowe po Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Japonii, czy w Stanach Zjednoczonych.

 

Emilia GOCH SALVADOR /altówka/

Emilia Goch Salvador w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki Prof. Dominika Rutowskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecin, otrzymała również nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk muzycznych. W 2008 roku założyła kameralną orkiestrę smyczkową Baltic Neopolis Orchestra, którą kieruje do dziś. Jest również prezeską Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra – jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury w Polsce. Jako solistka i kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak: Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Marcelo Nisinman, Carmine Lauri, Tomasz Daroch, Tomasz Tomaszewski, Sandor Javorkai, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Maria Machowska. W latach 2005-2018 współpracowała z licznymi zespołami i orkiestrami, m.in.:Deutsche Oper Solisten, Covent Garden Soloists, Covent Garden Opera House, Symphony Orchestra of India, V4- Visegrad quartet oraz Pruska Orkiestra Kameralna. Z tymi zespołami koncertowała w prestiżowych salach koncertowych m.in. w Indiach, Norwegii, Estonii, Niemczech, Danii, Czechach, Grecji, Singapurze, Tajlandii, Malezji i Wietnamie i na Filipinach. W latach 2012- 2015 współpracowała z teatrem Sadler’s Wells w Londynie gdzie jako kameralistka brała udział w dwóch międzynarodowych produkcjach „Sutra”, „Orbo Novo”.W roku 2016 razem z Baltic Neopolis Orchestra wzięła udział w prestiżowej trasie po krajach Azji Południowo -Wschodniej TOYOTA CLASSICS TOUR. Dokonała licznych nagrań płytowych z Baltic Neopolis Orchestra oraz z Baltic Neopolis Quartet. W 2017 roku, z nowym kameralnym zespołem Baltic Neopolis Virtuosi odbyła tournee koncertowe w Chinach i Japonii. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z portugalskim kwartetem smyczkowym Guimaraes String Quartet, z którym regularnie koncertuje. Kwartet w 2017 roku zaproszony został na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny do Makao (Chiny) oraz na koncerty w Niemczech i Polsce (m.in. do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu). Ponadto zespół regularnie koncertuje w Portugalii. Emilia Goch Salvador od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, a od 2019 roku prowadzi kursy mistrzowskie dla altowiolistów w rodzinnym Szczecinie oraz Guimaraes w Portugalii.

 

Izabela BUCHOWSKA /wiolonczela/

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu klasy prof. Stanisława Pokorskiego i dr Tomasza Lisieckiego. Studiowała ponadto w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Ulfa Tischbirka, w Juilliard School (Nowy Jork) i w Mannes College of Music u prof. Barbary Stein-Mallow - prezydent „Violoncello Society”. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z tak wybitnymi osobowościami, jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Ulf Tischbirek, Andrzej Bauer, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. 'Talent Roku 2007' w kategorii antycznej muzy Euterpe przyznanej przez Fundację Środowisk Twórczych, nagrody Foerderer Gesselschaft der Musikhochschule Luebeck (2006), rocznego stypendium Rządu Niemieckiego DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst (2005), stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2008), Prezydenta Miasta Olsztyn (2007), Rotary Clubu (2007), Instytutu Adama Mickiewicza (2007, 2008) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009). Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m. in. na słynnym Schlezwig-Holstein Festival w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA.

 

Barbara DRĄŻKOWSKA /fortepian/

Barbara Drążkowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Grzegorza Kurzyńskiego. Uhonorowana prestiżowym stypendium Rządu Niemieckiego (DAAD) kontynuowała naukę w Kolonii i w Lubece pod opieką Pierre’a Laurenta Aimarda oraz Jamesa Tocco. Zdobycie Grand Prix oraz Sounds New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej i zaowocowało współpracą z wieloma kompozytorami. Mieszkając w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, a obecnie w Belgii, Barbara Drążkowska zyskała mocną pozycję w europejskim środowisku muzycznym.

Współpracuje z Pawłem Mykietynem, Szymonem Brzóską, Bartoszem Smorągiewiczem, Rafałem Zapałą, Wimem Henderickxem, Jorritem Tammingą, José M. Sánchezem-Verdú, Cesarem Camarero, Manuelem Añonem oraz występuje w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji i Australii.

Nagrała 6 płyt CD: album z muzyką Piotra Bosackiego Mały zwój, ćwiczenia z kontrapunktu (2007), album z muzyką młodych, hiszpańskich kompozytorów (Zahir Ensamble, Creacion Injuve, Madryt 2010), płytę z dziełami kameralnymi Szymona Brzóski The Wanderer (2011), płyty Genesis i Dunas (2014) z muzyką ze spektakli o tych samych tytułach oraz Migrations z Szymonem Brzóską/Kinematic Ensemble (2015).